Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > PIT za 2022 rok — kto dostanie zwrot podatku, a kto będzie musiał dopłacić. Konkretne wyliczenia
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 05.03.2023 20:55

PIT za 2022 rok — kto dostanie zwrot podatku, a kto będzie musiał dopłacić. Konkretne wyliczenia

pieniądze-gotówka
Biznesinfo

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że dopłaty w rozliczeniu rocznym będą musieli dokonać emeryci dorabiający na umowie o pracę oraz osoby pracujące w 2022 roku na dwa etaty. W skali kraju chodzi o ok. 1,2 mln osób. Z kolei zwrot podatku dostaną m.in. wszyscy uzyskujący przychód tylko z jednego źródła — w przypadku umowy o pracę w wys. od 3,2 tys. zł do 10,3 tys. zł oraz powyżej 12,8 tys. zł. Ministerstwo Finansów przygotowało tabele z wyliczeniami w przypadku nadpłaty i niedopłaty  publikujemy je poniżej.

Niedopłata podatku — kogo obejmie?

W tym roku konieczność dopłaty podatku czeka 1,2 mln podatników (przy czym liczba ta może być jeszcze mniejsza np. dzięki wspólnemu rozliczeniu z małżonkiem, odliczeniom od dochodu lub podatku). Wiceminister Artur Soboń przyznał, że gdyby w drugim półroczu 2022 roku utrzymany został mechanizm rolowania zaliczek na PIT, obowiązek dopłaty dotyczyłby 2,6 mln Polaków. Natomiast same dopłaty mają być niższe dzięki obniżeniu dolnej stawki podatkowej z 17 do 12 proc.

W tym roku m.in. emeryci dorabiający sobie w ubiegłym roku na etacie będą musieli dopłacić podatek. W pierwszym półroczu 2022 roku korzystali oni z mechanizmu rolowania zaliczek, a teraz nie obejmuje ich ulga zero PIT, gdyż tyczy się ona jedynie tych seniorów, którzy zrezygnowali z otrzymywania emerytury.

Ile będzie trzeba dopłacić? Przykładowe wyliczenia

Przykładowo: podatnik, który miesięcznie dostawał 2,5 tys. emerytury, a na etacie zarabiał 1 tys. zł, będzie musiał dopłacić 217 zł podatku (zakładając, że nie korzysta z dodatkowych ulg i odliczeń). Natomiast, jeśli ubiegłoroczne przychody wyniosły kolejno 2,5 tys. zł i 6 tys. zł miesięcznie, do dopłaty teraz będzie aż 933 zł. Zwróćmy uwagę, że obie te stawki podatkowe są według wyliczeń rządowych  niższe w stosunku do 2021 roku.

Zrzut ekranu 2023-03-5 o 20.03.05.png

Obowiązek dopłaty podatku czeka również pracujących na dwóch etatach. Jeśli ktoś na jednym etacie zarabiał 3 tys. zł, a na drugim 6 tys. zł dopłaci 881 zł. W jego przypadku roczna korzyść w stosunku do 2021 roku wyniesie 802 zł.

podatnicy-ministerstwo finansów

W tym roku więcej Polaków dostanie zwrot podatku

Zgodnie z ministerialnymi wyliczeniami na zwrot podatku mogą liczyć pracownicy uzyskujący w 2022 roku przychody z jednego źródła ze stosunku pracy w wys. między 3,2 tys. zł a 10,3 tys. zł oraz powyżej 12,8 tys. zł. Przykładowo, ktoś zarabiający miesięcznie 5 tys. zł może liczyć na zwrot w wys. 471 zł.

pracownicy-podatek-ministerstwo finansów

Powyższe zasady obejmują emerytów  w ich przypadku chodzi o kwoty otrzymywanego świadczenia, a nie wynagrodzenia. Zwrot nadpłaconego podatku w przypadku seniora dostającego emeryturę w wys. 3 tys. zł miesięcznie wynosi 150 zł.

emeryci-podatek-ministerstwo finansów

Zwrot podatku czeka wszystkich ubiegłorocznych zleceniobiorców. To wynik tego, iż w ubiegłym roku przy obliczaniu zaliczek na PIT zleceniodawcy nie mogli uwzględniać kwoty wolnej od podatku. Zleceniobiorca, którego miesięczny przychód z umowy zlecenia wyniósł 4 tys. zł, dostanie ponad 2,8 tys. zł zwrotu.

zleceniobiorcy-podatek-ministerstwo finansów

Fiskus odda też pieniądze podatnikom korzystającym z preferencji podatkowych. Nadpłata wystąpi w przypadku małżonków rozliczających się wspólnie, wychowujących dwoje dzieci (korzystających z ulgi na dzieci) oraz rodzica samotnie wychowującego dwoje dzieci (korzystającego z preferencyjnego opodatkowania i ulgi na dzieci).

małżonkowie-podatek-ministerstwo finansówsamotny rodzic-podatek-ministerstwo finansów

Tabele załączone w artykule pochodzą ze strony internetowej Ministerstwa Finansów.