źródło: pixabay.com
Biznesinfo
Autor Kasper Starużyk - 23 Kwietnia 2019

Twój e-PIT - Ministerstwo Finansów ułatwia rozliczenie

Rządowy program do rozliczania podatków z roku na rok staje się coraz bardziej przejrzysty i wygodny, a deklaracje zajmują mniej czasu. Jak rozliczamy teraz PIT za pomocą programu Twój e-PIT?

Funkcjonujący od tego roku Twój e-PIT w większości przypadków nie wymaga od nas żmudnego wypełniania rubryk. PITy mamy już zaciągnięte do programu, a naszym obowiązkiem będzie sprawdzenie, czy dane wystawione przez urzad są prawidłowe zaksięgowane.

Dużo podatników czeka z PITem na ostatnią chwilę

Jak zwykle bardzo wielu podatników zostawia rozliczenie swojego PITu na ostatnią chwilę. W tym roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło jednak zmiany. Jeśli nie zalogujemy się na rządową stronę i nie sprawdzimy swojego PITu, to wyślę się ona automatycznie po 30 kwietnia. Ewentualne błędy, jakie urząd skarbowy mógł zrobić przy rozliczeniu będą w tym momencie rozliczane na nasz koszt. Jeżeli więc nie zdążymy sprawdzić naszego podatku, to mogą czekać nas kłopoty. Możemy jednak liczyć też na szczęście, które w tym przypadku będzie polegało na tym, że urząd skarbowy rozliczy wszystko prawidłowo.

Usługa dostępna jest dla oświadczeń PIT-37 i PIT-38

Chociaż ministerstwo już zapowiada w przyszłym roku rozszerzenie usługi na PIT-36, PIT-36L i PIT-28, to w 2019 r. musimy jeszcze w przypadku tych rozliczeń wykonać trochę więcej kroków, niż w przypadku podstawowego roadzju PITu. Ważne jest także, że dużo prościej jest nam się rozliczyć, gdy jesteśmy zatrudnioną, a nie pracodawcą.

Małe zaufanie do urzędu skarbowego, który sam wystawia e-PIT?

W optymistycznych założeniach Ministerstwa Finansów z usługi Twój e-PIT skorzysta nawet do 11,5 mln Polaków. Jak się jednak okazuje do tej pory usługa wcale nie jest aż tak popularna, jak by się rządowi mogło wydawać. Wiele osób woli rozliczać się jednak na własną rękę.

Informacje od ZUS i MF

Do zeznania przygotowanego dla nas przez rządowy program e-PIT trafią dane, które przygotuje ZUS i Ministerstwo Finansów. Podsumowane zostaną zapłacone i należne stawki z ZUSu i dochody zawarte w PIT-11 za rok 2018.

Twój e-PIT, jak się zalogować?

Aby się zalogować do usługi, oprócz podstawowych danych, taki jak np. PESEL należy podać sumę przychodu za rok 2017. Musimy też podać przychód z z roku 2018, ale co bardzo ważne, tutaj nie sumujemy przychodów ze wszystkich PITów, jeśli mamy ich więcej. Do zalogowania się potrzebujmemy podać dochód z jednego formularza PIT-11.

Źródło: PIT.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. Clinton wychwala Polaków i mówi o ich przywódczych umiejętnościach
  3. Biedronka i Lidl będą miały nowego konkurenta w Polsce
  4. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News