BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Twój e-PIT - Ministerstwo Finansów ułatwia rozliczenie
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:16

Twój e-PIT - Ministerstwo Finansów ułatwia rozliczenie

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Funkcjonujący od tego roku Twój e-PIT w większości przypadków nie wymaga od nas żmudnego wypełniania rubryk. PITy mamy już zaciągnięte do programu, a naszym obowiązkiem będzie sprawdzenie, czy dane wystawione przez urzad są prawidłowe zaksięgowane. 

Dużo podatników czeka z PITem na ostatnią chwilę 

Jak zwykle bardzo wielu podatników zostawia rozliczenie swojego PITu na ostatnią chwilę. W tym roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło jednak zmiany. Jeśli nie zalogujemy się na rządową stronę i nie sprawdzimy swojego PITu, to wyślę się ona automatycznie po 30 kwietnia. Ewentualne błędy, jakie urząd skarbowy mógł zrobić przy rozliczeniu będą w tym momencie rozliczane na nasz koszt. Jeżeli więc nie zdążymy sprawdzić naszego podatku, to mogą czekać nas kłopoty. Możemy jednak liczyć też na szczęście, które w tym przypadku będzie polegało na tym, że urząd skarbowy rozliczy wszystko prawidłowo. 

Usługa dostępna jest dla oświadczeń PIT-37 i PIT-38 

Chociaż ministerstwo już zapowiada w przyszłym roku rozszerzenie usługi na PIT-36, PIT-36L i PIT-28, to w 2019 r. musimy jeszcze w przypadku tych rozliczeń wykonać trochę więcej kroków, niż w przypadku podstawowego roadzju PITu. Ważne jest także, że dużo prościej jest nam się rozliczyć, gdy jesteśmy zatrudnioną, a nie pracodawcą. 

Małe zaufanie do urzędu skarbowego, który sam wystawia e-PIT? 

W optymistycznych założeniach Ministerstwa Finansów z usługi Twój e-PIT skorzysta nawet do 11,5 mln Polaków. Jak się jednak okazuje do tej pory usługa wcale nie jest aż tak popularna, jak by się rządowi mogło wydawać. Wiele osób woli rozliczać się jednak na własną rękę. 

Informacje od ZUS i MF

Do zeznania przygotowanego dla nas przez rządowy program e-PIT trafią dane, które przygotuje ZUS i Ministerstwo Finansów. Podsumowane zostaną zapłacone i należne stawki z ZUSu i dochody zawarte w PIT-11 za rok 2018.