BiznesINFO.pl

kadr z filmu Dzień Świra

Złóż ten dokument, a otrzymasz pensję wyższą o 300 zł

29 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Patryk Solarczyk

Złożenie PIT-2 pozwala zmniejszyć zaliczki na podatek o 300 zł miesięcznie. To wyższa pensja każdego miesiąca. Mogą złożyć go nie tylko etatowcy, ale też m.in. zleceniobiorcy, wykonawcy dzieł i osoby na kontraktach – informuje Ministerstwo Finansów.

Formularz PIT-2 zwykle składany jest tylko raz, tuż po podjęciu pracy u danego pracodawcy, ale można go złożyć w dowolnym innym momencie. Oświadczenia złożone przed 1 stycznia 2023 r. pozostają ważne, chyba że zmieniły się okoliczności wpływające na wysokość zaliczek. Nie ma obowiązku ich aktualizowania.

Niższe zaliczki na podatek

- Formularz pozwala zmniejszyć comiesięczne zaliczki na podatek PIT maksymalnie o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek tj. 300 zł (3600 zł rocznie). Oświadczenie warto złożyć ze względu na ubiegłoroczne zwiększenie tzw. kwoty wolnej do 30 tys. zł – podaje MF.

Ministerstwo przekazało w komunikacie, że z początkiem 2023 roku poszerzyła się grupa podatników, którzy mogą składać PIT-2. Teraz formularz składać mogą zarówno zatrudnieni na etacie, jak i zleceniobiorcy, wykonawcy dzieł, menadżerowie na kontraktach oraz osoby odbywające praktykę absolwencką lub staż uczniowski. 

Pracownicy zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych mogą otrzymać większą wypłatę już w ciągu roku, bez konieczności czekania na zwrot podatku przy rocznym rozliczeniu

„Nowe przepisy pozwalają na stosowanie kwoty wolnej w zaliczkach nawet u trzech płatników jednocześnie. Możliwość ta będzie dotyczyła m.in. osób na umowach o pracę, jak i osób na umowach zlecenia. Osoby te będą mogły podzielić 1/12 kwoty zmniejszającej podatek  (300 zł) między dwóch (po 150 zł) lub trzech płatników (po 100 zł), składając u każdego z nich PIT-2. Dzięki temu nie będą niepotrzebnie nadpłacać podatku w zaliczkach, co skutkować będzie wyższym wynagrodzeniem na rękę już w trakcie roku.” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Tagi:

PITwynagrodzenia

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >
Patryk Solarczyk

Redaktor Biznesinfo. W przeszłości dziennikarz naukowo - technologiczny. Obecnie autor tekstów o tematyce ekonomicznej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]