BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Zarobisz więcej i nie zapłacisz podatku. Ze specjalnej ulgi korzystają ok. 2 mln młodych pracowników

11 Marca 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Ulga dla młodych oznacza brak opodatkowania PIT-em przychodu w wys. do 85 528 zł brutto w danym roku podatkowym (w 2022 roku przy rozliczeniu składanym w 2023 roku). Z tego rozwiązania skorzystają osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, osiągają przychody ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej, są zleceniobiorcami lub odbywają praktyki absolwenckie/staż uczniowski. 

Na czym polega ulga dla młodych?

Ulgą objęte są przychody z pracy oraz z umów zlecenia oraz od 2021 roku z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej i stażu uczniowskiego do wysokości 85 528 zł w roku podatkowym. Do tego limitu przychody młodego podatnika są zwolnione z PIT – wyjaśnia Ministerstwo Finansów. W skali kraju z ulgi korzystają ok. 2 mln osób (dane Ministerstwa Finansów).

Ulga dotyczy zarówno przychodów osiągniętych w Polsce, jak i za granicą. Działa z mocy ustawy, co oznacza, iż podatnik nie musi składać żadnego oświadczenia czy wniosku do swojego pracodawcy.

Kiedy podatnik może złożyć wniosek swojemu płatnikowi?

Pisemny wniosek należy złożyć w sytuacji, w której podatnik spełnia warunki do korzystania z ulgi, ale nie chce, aby płatnik ją stosował przy poborze zaliczek. Przykład: pracownik mający poniżej 26 lat pracuje dla dwóch pracodawców i obawia się, iż jego przychody przekroczą limit kwotowy w uldze dla młodych, a nie chce dopłacać podatku w rozliczeniu rocznym. Wówczas musi dostarczyć płatnikowi samodzielnie zredagowany wniosek (nie istnieje w tym przypadku urzędowy wzór). Płatnik z kolei ma obowiązek zastosować go najpóźniej od następnego miesiąca po jego otrzymaniu.

Jakie wynagrodzenie nie jest objęte ulgą?

Zerowy PIT dla młodych nie obowiązuje w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, praw autorskich bądź umowy o dzieło.

W przypadku przekroczenia progu podatkowego, przychody osoby poniżej 26. roku życia podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.


 

Tagi:

zeznanie podatkowePITwynagrodzenie

Podobne artykuły

Finanse

Znika WIBOR. Ważne zmiany związane z wejściem jego następcy
Czytaj więcej >

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]