BiznesINFO.pl
pieniądze kalendarz-banknoty-iberion

Biznesinfo

Ulga na internet. Pod pewnymi warunkami można odliczyć nawet 1520 złotych

20 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Rozliczając podatek dochodowy PIT, możemy skorzystać z ulgi na internet, która wynosi maksymalnie 760 zł. Sporo zyskać mogą w tym przypadku małżonkowie, gdyż każdy z nich ma prawo odliczyć taką kwotę osobno, co łącznie daje im 1520 zł. Ulga internetowa tyczy się osób, które uzyskują dochody opodatkowane według skali podatkowej bądź ryczałtem ewidencjonowanym i w ubiegłym roku poniosły wydatki za korzystanie z internetu. 

Ulga na internet 2023 zasady

Mogą z niej skorzystać osoby, które:

  • opodatkowane według skali podatkowej, czyli uzyskują dochód z pracy, umowy zlecenie, działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych,

  • opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (najem prywatny, działalność gospodarcza, sprzedaż produktów roślinnych i zwierzęcych z własnej uprawy, hodowli bądź chowu, opodatkowana ryczałtem (pod warunkiem, że produkty te są przetworzone w inny sposób niż przemysłowy)).

Do skorzystania z ulgi uprawnia oczywiście fakt korzystania w danym roku podatkowym z internetu i opłacania rachunków z tego tytułu. Krajowa Administracja Skarbowa wyjaśnia, że z ulgi mogą korzystać również te osoby, które korzystają z internetu bezprzewodowo, w tym za pomocą urządzeń mobilnych w komputerze bądź w telefonie komórkowym, a także korzystający z kawiarenek internetowych.

Należy również pamiętać, iż wydatki poniesione z tytułu korzystania z internetu nie mogą być przez podatnika wliczone do kosztów uzyskania przychodów, odliczone od dochodu (przychodu) lub wcześniej zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Z ulgi można skorzystać dwukrotnie, ale tylko w następujących po sobie latach. Jeśli zatem podatnik pobrał ulgę w rozliczeniu za 2020 rok, w 2021 roku zrobił przerwę, a teraz chciałby ponownie z niej skorzystać, niestety nie jest to już możliwe.

Ile wynosi ulga na internet?

Limit to 760 zł na osobę, przy czym odliczeniu podlega kwota faktycznych wydatków poniesionych z tytułu korzystania z internetu. Odliczyć nie można wydatków związanych z zakupem sprzętu, komponentów Sieci, instalacją, rozbudową i modernizacją, serwisem i opłatą aktywacyjną.

Ważne: w przypadku małżonków każdy z nich ma swój własny limit, dlatego, jeśli oboje odliczą po 760 zł, maksymalna ulga może wynieść 1520 zł.

Co potrzebujesz, żeby dokonać odliczenia?

Dokumenty wystawione na Twoje imię i nazwisko, potwierdzające korzystanie z Sieci. Jest to zatem rachunek, faktura lub inny dowód zakupu. Jeśli dokumentach nie byłoby informacji o zapłacie, konieczne będzie też dostarczenie np. potwierdzenia przelewu.

Krajowa Administracja Skarbowa tłumaczy również, iż jeśli podatnik korzysta z usługi „pakiet telewizyjno-internetowy”, to brak wyraźnego wyszczególnienia na dokumencie (dotyczącym tej usługi) opłaty za bezpośredni dostęp do sieci Internet, pozbawi go możliwości odliczenia od dochodu wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet. Wniosek? Koszty za telewizję i internet muszą być w takim przypadku rozbite.

Odliczeń można dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-37, PIT-36, PIT-28 oraz poprzez załącznik PIT/0.

Tagi:

Ulga internetowaPodatkiPIT

Maria Gil-SobczykAutor

Wydawca Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.gil-sobczyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pieniądze

Finanse

Wypisujesz się z PPK, a pracodawca zatrzyma twoje pieniądze. Wszystko zgodnie z przepisami

Czytaj więcej >
Szpital
Mohsen Atayi/Wikimedia Commons, CC-BY-4.0

Finanse

Rząd przeznaczy ponad 6% PKB na ochronę zdrowia w 2023 roku

Czytaj więcej >

Finanse

Wielu Polaków wciąż nie wykorzystało bonów turystycznych. Okazja, by to zrobić, przepadnie 31 marca

Czytaj więcej >
pieniądze

Finanse

OFE. Jeśli chcesz otrzymać pieniądze po zmarłym, musisz sam się o nie upomnieć

Czytaj więcej >

Finanse

Prawie 3 mld złotych zostaną przeznaczone na dofinansowanie szpitali onkologicznych

Czytaj więcej >
Nowy rządowy program mieszkaniowy Pierwsze Mieszkanie

Finanse

Podatek od sprzedaży mieszkania. Sprzęt może być ulgą, a zaoszczędzisz krocie

Czytaj więcej >