Kodeks pracy ma zostać poszerzony o zapisy dotyczące zdalnej pracy. Mówił o tym wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed – Chcielibyśmy, aby do prac włączyły się organizacje pracodawców i związki zawodowe. Punktem wyjścia będą rozmowy w Radzie Dialogu Społecznego – wskazywał polityk. Jak zapowiadają źródła zbliżone do rządzącego obozu, pierwszy oficjalny projekt ma zostać zaprezentowany jeszcze we wrześniu.
Zgodnie z obowiązującą w Polsce literą prawa pracodawca jest odpowiedzialny za przeszkolenie kadry w zakresie BHP. Dodatkowo nadmienić należy, że szkoleniem z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy objęciu muszą zostać wszyscy pracownicy. Kodeks pracy jest w tym przypadku bezwzględnie jasny: kurs BHP dotyczy każdego – bez względu na zajmowane w firmie stanowisko.
Urlop na żądanie to wyjątkowe rozwiązanie, które ustawodawca stworzył z myślą o nieoczekiwanych sytuacjach. W jaki sposób należy zgłosić zapotrzebowanie na nieplanowane wolne i kiedy to zrobić? Jaki jest wymiar urlopu na żądanie i z czego to wynika? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Warto poznać swoje prawa, ale także i obowiązki. Zaciągnięcie UŻ potrafi przynieść przykre konsekwencje, o których niewielu ma pojęcie.
O zmianach jakie spotkały pracowników w tym roku poinformował money.pl. Zobacz czy są one dla Ciebie ważne. Ustawa, która określa obecny Kodeks Pracy obowiązujący na terenie Polski okresla ustawa jeszcze z 1974 roku. Jednak ze zrozumiałych względów tak odległe prawo musi być nowelizowane i otwarte na wprowadzanie nowych poprawek. Ostatnie z nich zostały ustanowione 1 stycznia 2019.