Urlop przez 35 dni? Brzmi jak bajka
By fot. Slawek Ilski, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54985696
Autor Stanisław Węgrowski - 16 Stycznia 2020

35 dni płatnego urlopu i ekstra przerwa w pracy. Szykuje się rewolucyjna zmiana dla wszystkich pracowników?

Urlop wypoczynkowy płatny, trwający przez 35 dni - to propozycja Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ). Pojawił się także pomysł wprowadzenia dodatkowych przerw, jeśli czas pracy w ciągu dnia przekracza 8 godzin.

Dostaniesz niedługo list z ZUS. Przeczytaj go uważnie, bo mogą potem zapukać do twych drzwiDostaniesz niedługo list z ZUS. Przeczytaj go uważnie, bo mogą potem zapukać do twych drzwiCzytaj dalej

Urlop przez 35 dni? Przebilibyśmy Francuzów

O postulatach Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych poinformował dziennik “Fakt”. Aktualnie w Polsce urlop wypoczynkowy zależy od stażu pracy pracownika. Osoby, które pracowały krócej niż 10 lat (studia też się do tego liczą), mogą liczyć na 20-dniowy urlop, natomiast tym, którzy przepracowali więcej niż dekadę, przysługuje urlop trwający 26 dni.

OPZZ chce, żeby pełnopłatny urlop wypoczynkowy trwał przez 35 dni, niezależnie od stażu pracy. Gdyby postulat OPZZ został zrealizowany, pod względem czasu, który trwa urlop Polska wyprzedziłaby Francję. Tam pracownikom przysługuje 30-dniowy urlop. Z kolei na Węgrzech pracownicy, którzy ukończyli 45 lat również mają 30 dni urlopu.

Waloryzacja świadczeń nawet o 700 złotych. Rekordowe podwyżki to emerytury sięgające 20 tys. złotychWaloryzacja świadczeń nawet o 700 złotych. Rekordowe podwyżki to emerytury sięgające 20 tys. złotychCzytaj dalej

Nie tylko urlop. Propozycji jest więcej

OPZZ proponuje też, że dodatkowe 15-minutowe przerwy dla pracowników, w sytuacji, jeśli ich czas pracy przekracza 8 godzin. Natomiast osoby, które ukończyły 50 lat nie musiałyby pracować w nadgodzinach lub godzinach nocnych. - Tego typu praca jest najbardziej obciążająca - tłumaczy na łamach “Faktu” Paweł Śmigielski z OPZZ.

Inne rozwiązanie to wprowadzenie umów mentorskich, które gwarantowałyby osobom po 50. rokiem życia dodatkowe środki. - Często jest tak, że doświadczony pracownik zarabia tyle, co młoda dopiero co przyjęta do firmy. Starszy pracownik powinien zarabiać więcej, choćby dlatego, że dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami z mniej doświadczonymi członkami zespołu - tłumaczy Paweł Śmigielski z OPZZ.

Związkowcy przedstawili już swoje propozycje Radzie Dialogu Społecznego. Pomysły przedstawiło też Ministerstwo Rozwoju. Wśród propozycji znalazły się m.in. likwidacja ochrony przedemerytalnej czy możliwość zmniejszania wynagrodzenia starszym pracownikom ze względu na niższą wydajność.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolor ziemniaka jest istotny dla naszego zdrowia. Szczególnie jednego powinniśmy unikać
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy
Lidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćLidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News