BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

35 dni płatnego urlopu i ekstra przerwa w pracy. Szykuje się rewolucyjna zmiana dla wszystkich pracowników?

16 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Urlop wypoczynkowy płatny, trwający przez 35 dni - to propozycja Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ). Pojawił się także pomysł wprowadzenia dodatkowych przerw, jeśli czas pracy w ciągu dnia przekracza 8 godzin.

Urlop przez 35 dni? Przebilibyśmy Francuzów

O postulatach Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych poinformował dziennik “Fakt”. Aktualnie w Polsce urlop wypoczynkowy zależy od stażu pracy pracownika. Osoby, które pracowały krócej niż 10 lat (studia też się do tego liczą), mogą liczyć na 20-dniowy urlop, natomiast tym, którzy przepracowali więcej niż dekadę, przysługuje urlop trwający 26 dni. 

OPZZ chce, żeby pełnopłatny urlop wypoczynkowy trwał przez 35 dni, niezależnie od stażu pracy. Gdyby postulat OPZZ został zrealizowany, pod względem czasu, który trwa urlop Polska wyprzedziłaby Francję. Tam pracownikom przysługuje 30-dniowy urlop. Z kolei na Węgrzech pracownicy, którzy ukończyli 45 lat również mają 30 dni urlopu.

Nie tylko urlop. Propozycji jest więcej

OPZZ proponuje też, że dodatkowe 15-minutowe przerwy dla pracowników, w sytuacji, jeśli ich czas pracy przekracza 8 godzin. Natomiast osoby, które ukończyły 50 lat nie musiałyby pracować w nadgodzinach lub godzinach nocnych. - Tego typu praca jest najbardziej obciążająca - tłumaczy na łamach “Faktu” Paweł Śmigielski z OPZZ.

Inne rozwiązanie to wprowadzenie umów mentorskich, które gwarantowałyby osobom po 50. rokiem życia dodatkowe środki. - Często jest tak, że doświadczony pracownik zarabia tyle, co młoda dopiero co przyjęta do firmy. Starszy pracownik powinien zarabiać więcej, choćby dlatego, że dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami z mniej doświadczonymi członkami zespołu - tłumaczy Paweł Śmigielski z OPZZ.

Związkowcy przedstawili już swoje propozycje Radzie Dialogu Społecznego. Pomysły przedstawiło też Ministerstwo Rozwoju. Wśród propozycji znalazły się m.in. likwidacja ochrony przedemerytalnej czy możliwość zmniejszania wynagrodzenia starszym pracownikom ze względu na niższą wydajność.

Tagi:

urlopKodeks Pracypraca

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >