BiznesINFO.pl
Marlena Maląg zapowiada zmiany w kodeksie pracy.

pixabay, StartupStockPhotos

Pracownicy mają powody do radości. Minister zapowiedziała korzystne zmiany w kodeksie pracy

30 Września 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiada zmiany w przepisach kodeksu pracy. Jak się okazuje, pracodawca będzie miał ułatwione zadanie wysłania pracownika na home office. Jednakże Marlena Maląg zapowiada, że nowelizacja

Marlena Maląg zapowiada zmiany w kodeksie pracy

Marlena Maląg w rozmowie z PAP zdradziła jakie zmiany planuje resort w związku z kodeksem pracy. Do momentu wybuchu pandemii koronawirusa praca zdalna stanowiła bardzo często abstrakcję oraz mrzonkę, którą niewielu mogło się pochwalić w rzeczywistości. W marcu tego roku wszystko się zmieniło, a praca zdalna na stałe zagościła w wielu zakładach pracy. Co więcej, wiele z nich wpisało ją na stałe do swojego rozkładu, ale to nie wszystko. Podobne zmiany planuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej. O wszystkim opowiedziała szefowa ministerstwa.

Marlena Maląg opowiedziała o nowelizacji przepisów kodeksu pracy. Zmiany mają być oparte przede wszystkim o pracę zdalną, która ma zostać na stałe wpisana do kodeksu pracy. Mogłaby być wykonywana za zgodą pracownika i pracodawcy. - Praca zdalna wykonywana byłaby z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość np. mail, telefon czy komunikatory wskazane przez pracodawcę, ale także bez użycia takich środków np., gdy powierza się pracownikowi analizę dokumentów, powiedziała Marlena Maląg. Wygląda na to, że praca zdalna przestanie być tylko przywilejem.

Marlena Maląg o nowelizacji ustawy

Marlena Maląg także podkreśliła, że praca zdalna może być możliwa na polecenie pracodawcy, jednakże ten musi upewnić się, że pracownik ma odpowiednie warunki do jej wykonywania. Eksperci spekulują, że w przypadku warunków do wykonywania pracy chodzi nie tylko o odpowiedni sprzęt, ale także otoczenie. Co więcej, to pracodawca musi zapewnić odpowiedni sprzęt do pracy i pokryć koszty jego użytkowania. Pracownicy nie będą musieli martwić się wysokimi rachunkami za prąd. 

Marlena Maląg nie sprecyzowała o jaki ekwiwalent mógłby ubiegać się pracownik. - Zakłada się możliwość wykorzystania prywatnych materiałów i narzędzi, ale tylko za zgodą pracownika i na zasadach z nim uzgodnionych. Wówczas pracownikowi przysługiwałby ekwiwalent pieniężny w wysokości z nim uzgodnionej i na zasadach określonych w porozumieniu ze związkami albo w regulaminie, powiedziała. Przepisy nie są jeszcze precyzyjnie sformułowane, a słowa Marleny Maląg to jedynie zarys tego, co czeka pracowników.

Tagi:

Kodeks Pracypraca

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >