Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Aż 72 tys. kontroli PIP w 2020 r., przygotuj się na jedną z nich
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 16.01.2020 01:00

Aż 72 tys. kontroli PIP w 2020 r., przygotuj się na jedną z nich

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Kontrola PIP 2020

Z programu działania Państwowej Inspekcji Pracy na 2020 rok kontrola obejmie przedsiębiorstwa z branży budowlanej, handlowej, rolnej, obróbki mięsa, leśnictwa, pracy tymczasowej i opieki zdrowotnej - pisze “DGP”.

Kontrolerzy będą sprawdzać wypłaty minimalnej stawki godzinowej oraz zasadność stosowania kontraktów cywilnoprawnych i samozatrudnienia. Chodzi o to, czy takie umowy nie powinny zostać zastąpione umowami o pracę. Te działania są podstawowymi czynnościami, jakie obejmuje kontrola PIP.

Ponad połowa skarg skierowanych przez pracowników do PIP dotyczy nieprawidłowości związanych ze stosunkiem pracy, wypłatą wynagrodzeń i świadczeń należnych pracownikowi - mówi na łamach “DGP” Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy.

Dane PIP potwierdzają, że nadal istotnym problemem są naruszenia art. 22 par. 1 k.p. Konieczne jest zatem kontynuowanie kontroli zawierania umów cywilnoprawnych w warunkach właściwych dla umowy o pracę. W kontrolowanych zakładach inspektorzy dokonają oceny warunków świadczenia pracy na podstawie umów zlecenia oraz o dzieło, a także umów zawartych z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą - dodaje cytowany przez “DGP” Wiesław Łyszczek.

Kontrola PIP obejmie korporacje i agencje pracy

Kontrola będzie dotyczyć korporacji i jednostek administracji publicznej. Sprawdzany będzie m.in. czas pracy. Sprawdzane będą też placówki medyczne w zakresie BHP, w tym przygotowywania i przechowywania leków. Kontrola obejmie też agencje pracy tymczasowej i pracodawców. 

Do najnowszych zadań Państwowej Inspekcji Pracy będzie należeć m.in. przestrzeganie przepisów o Pracowniczych Planach Kapitałowych oraz wypłacie pensji osobom, które mają obowiązek alimentacji. - Chodzi o naliczanie wynagrodzeń i przekazywanie konkretnych kwot w związku z egzekucją alimentów - mówi na łamach “DGP” dr Karol Bielski, z Wydziału Prawa i Administracji na Uczelni Łazarskiego.

Do nowości należy też kontrola agencji zatrudnienia, które są prowadzone przez podmioty spoza Unii Europejskiej, czyli cudzoziemców.