Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy już niedługo. W tym roku kontrolerzy będą mieli więcej obowiązków
pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 16 Stycznia 2020

Aż 72 tys. kontroli PIP w 2020 r., przygotuj się na jedną z nich

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy będzie dotyczyć zawierania umów cywilnoprawnych, czasu pracy w korporacjach i samorządzie czy bezpieczeństwa na budowach. Ale inspekcja będzie mieć też nowe zadania - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Kontrola PIP 2020

Z programu działania Państwowej Inspekcji Pracy na 2020 rok kontrola obejmie przedsiębiorstwa z branży budowlanej, handlowej, rolnej, obróbki mięsa, leśnictwa, pracy tymczasowej i opieki zdrowotnej - pisze “DGP”.

Kontrolerzy będą sprawdzać wypłaty minimalnej stawki godzinowej oraz zasadność stosowania kontraktów cywilnoprawnych i samozatrudnienia. Chodzi o to, czy takie umowy nie powinny zostać zastąpione umowami o pracę. Te działania są podstawowymi czynnościami, jakie obejmuje kontrola PIP.

35 dni płatnego urlopu i ekstra przerwa w pracy. Szykuje się rewolucyjna zmiana dla wszystkich pracowników?35 dni płatnego urlopu i ekstra przerwa w pracy. Szykuje się rewolucyjna zmiana dla wszystkich pracowników?Czytaj dalej

Ponad połowa skarg skierowanych przez pracowników do PIP dotyczy nieprawidłowości związanych ze stosunkiem pracy, wypłatą wynagrodzeń i świadczeń należnych pracownikowi - mówi na łamach “DGP” Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy.

Dane PIP potwierdzają, że nadal istotnym problemem są naruszenia art. 22 par. 1 k.p. Konieczne jest zatem kontynuowanie kontroli zawierania umów cywilnoprawnych w warunkach właściwych dla umowy o pracę. W kontrolowanych zakładach inspektorzy dokonają oceny warunków świadczenia pracy na podstawie umów zlecenia oraz o dzieło, a także umów zawartych z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą - dodaje cytowany przez “DGP” Wiesław Łyszczek.

Nie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneNie pozbywaj się ich, możesz sporo zarobić na sprzedaży. Meble z PRL znów są modneCzytaj dalej

Kontrola PIP obejmie korporacje i agencje pracy

Kontrola będzie dotyczyć korporacji i jednostek administracji publicznej. Sprawdzany będzie m.in. czas pracy. Sprawdzane będą też placówki medyczne w zakresie BHP, w tym przygotowywania i przechowywania leków. Kontrola obejmie też agencje pracy tymczasowej i pracodawców.

Do najnowszych zadań Państwowej Inspekcji Pracy będzie należeć m.in. przestrzeganie przepisów o Pracowniczych Planach Kapitałowych oraz wypłacie pensji osobom, które mają obowiązek alimentacji. - Chodzi o naliczanie wynagrodzeń i przekazywanie konkretnych kwot w związku z egzekucją alimentów - mówi na łamach “DGP” dr Karol Bielski, z Wydziału Prawa i Administracji na Uczelni Łazarskiego.

Do nowości należy też kontrola agencji zatrudnienia, które są prowadzone przez podmioty spoza Unii Europejskiej, czyli cudzoziemców.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Anna Jantar byłaby zachwycona. Wnuczka odziedziczyła cechy babci i mamy
  2. Kolor ziemniaka jest istotny dla naszego zdrowia. Szczególnie jednego powinniśmy unikać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  6. Wspaniała wiadomość. Emeryci dostaną dodatkowe pieniądze, wiemy dokładnie ile i kiedy
Lidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćLidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News