BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Aż 72 tys. kontroli PIP w 2020 r., przygotuj się na jedną z nich

16 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy będzie dotyczyć zawierania umów cywilnoprawnych, czasu pracy w korporacjach i samorządzie czy bezpieczeństwa na budowach. Ale inspekcja będzie mieć też nowe zadania - informuje “Dziennik Gazeta Prawna".

Kontrola PIP 2020

Z programu działania Państwowej Inspekcji Pracy na 2020 rok kontrola obejmie przedsiębiorstwa z branży budowlanej, handlowej, rolnej, obróbki mięsa, leśnictwa, pracy tymczasowej i opieki zdrowotnej - pisze “DGP”.

Kontrolerzy będą sprawdzać wypłaty minimalnej stawki godzinowej oraz zasadność stosowania kontraktów cywilnoprawnych i samozatrudnienia. Chodzi o to, czy takie umowy nie powinny zostać zastąpione umowami o pracę. Te działania są podstawowymi czynnościami, jakie obejmuje kontrola PIP.

Ponad połowa skarg skierowanych przez pracowników do PIP dotyczy nieprawidłowości związanych ze stosunkiem pracy, wypłatą wynagrodzeń i świadczeń należnych pracownikowi - mówi na łamach “DGP” Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy.

Dane PIP potwierdzają, że nadal istotnym problemem są naruszenia art. 22 par. 1 k.p. Konieczne jest zatem kontynuowanie kontroli zawierania umów cywilnoprawnych w warunkach właściwych dla umowy o pracę. W kontrolowanych zakładach inspektorzy dokonają oceny warunków świadczenia pracy na podstawie umów zlecenia oraz o dzieło, a także umów zawartych z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą - dodaje cytowany przez “DGP” Wiesław Łyszczek.

Kontrola PIP obejmie korporacje i agencje pracy

Kontrola będzie dotyczyć korporacji i jednostek administracji publicznej. Sprawdzany będzie m.in. czas pracy. Sprawdzane będą też placówki medyczne w zakresie BHP, w tym przygotowywania i przechowywania leków. Kontrola obejmie też agencje pracy tymczasowej i pracodawców. 

Do najnowszych zadań Państwowej Inspekcji Pracy będzie należeć m.in. przestrzeganie przepisów o Pracowniczych Planach Kapitałowych oraz wypłacie pensji osobom, które mają obowiązek alimentacji. - Chodzi o naliczanie wynagrodzeń i przekazywanie konkretnych kwot w związku z egzekucją alimentów - mówi na łamach “DGP” dr Karol Bielski, z Wydziału Prawa i Administracji na Uczelni Łazarskiego.

Do nowości należy też kontrola agencji zatrudnienia, które są prowadzone przez podmioty spoza Unii Europejskiej, czyli cudzoziemców.

Tagi:

umowa o pracępracownicyKodeks Pracypraca

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >