BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kodeks Pracy 2019: zmiany z tytułu wypłat wynagrodzeń i dokumentacji pracowniczej

16 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Od roku 2019 Kodeks Pracy zmienił się w niektórych punktach. Mamy nowe zasady wypłaty wynagrodzeń oraz nową dokumentację pracowniczą.

O zmianach jakie spotkały pracowników w tym roku poinformował money.pl. Zobacz czy są one dla Ciebie ważne. 

Ustawa, która określa obecny Kodeks Pracy obowiązujący na terenie Polski okresla ustawa jeszcze z 1974 roku. Jednak ze zrozumiałych względów tak odległe prawo musi być nowelizowane i otwarte na wprowadzanie nowych poprawek. Ostatnie z nich zostały ustanowione 1 stycznia 2019. 

Kodeks Pracy 2019, zmiany z tytułu wynagordzeń 

Do 31 grudnia 2018 r. prawnie ustalone było, że pracodawca powinien wypłacać pracownikowi pensję w formie gotówki, do rąk własnych. Jeżeli woleliśmy otrzymywać pieniądze na konto, to musieliśmy wydać na to odpowiednią zgodę. Dziś sytuacja wygląda kompletnie odwrotnie. Pracownik musi otrzymywać pieniądze właśnie na konto, które wskazał pracodawcy. Jeśli zaś preferuje wypłaty w gotówce, to może je otrzymywać na takich zasadach, na jakich obecnie dostaje z pracy przelewy. 

Dlaczego zmieniono zapis? Od kilku lat bardzo rzadka była już praktyka wypłacania dużych sum gotówki do ręki pracownika. Większość zakładów pracy, czy też instytucji państwowych realizowało przelewy na konta. Taka forma wypłaty wynagordzenia, ze względu na swoje większe bezpieczeństwo, była dużo bardziej popularna. Zmiana umożliwia po prostu mniej formalności przy nagradzaniu pracownika za pracę za pomocą przelewów bankowych. 

Kodeks Pracy 2019, zmiany w dokumentacji pracowniczej 

W myśl nowych przepisów, dokumentacja pracownicza może być przechowywana przez pracodawcę w formie elektronicznej. Do tej pory istniał wymóg, aby cała ewidencja miała formę papierową. Ten zapis jest korzystny przede wszystkim dla dużych firm. Jeśli jakieś przedsiębiorstwo ma ponad 500 pracowników, to będzie w stanie zaoszczędzić nawet 200 tys. zł rocznie związanych z administracją i obsługą tychże dokumentów.

Kodeks pracy będzie również podzielony na więcej części: W części "A" powinny aktualnie znaleźć się oświadczenia lub dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie, skierowania na badania lekarskie i orzeczenia lekarskie dotyczące wstępnych, okresowych i kontrolnych badań z poprzednich okresów zatrudnienia. Część "B" obejmie oświadczenia lub dokumentów dotyczących nawiązania stosunku pracy i przebiegu zatrudnienia pracownika. Część "C" wypełni się m.in. dokumentami związanymi z ponoszeniem przez pracownika odpowiedzialności porządkowej. W części "D" z kolei powinny znaleźć się oświadczenia i dokumenty związane z rozwiązaniem albo wygaśnięciem stosunku pracy - piszę dzisiaj money.pl. 

 KS

undefined

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >