BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kodeks Pracy 2019: zmiany z tytułu wypłat wynagrodzeń i dokumentacji pracowniczej

16 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Od roku 2019 Kodeks Pracy zmienił się w niektórych punktach. Mamy nowe zasady wypłaty wynagrodzeń oraz nową dokumentację pracowniczą.

O zmianach jakie spotkały pracowników w tym roku poinformował money.pl. Zobacz czy są one dla Ciebie ważne. 

Ustawa, która określa obecny Kodeks Pracy obowiązujący na terenie Polski okresla ustawa jeszcze z 1974 roku. Jednak ze zrozumiałych względów tak odległe prawo musi być nowelizowane i otwarte na wprowadzanie nowych poprawek. Ostatnie z nich zostały ustanowione 1 stycznia 2019. 

Kodeks Pracy 2019, zmiany z tytułu wynagordzeń 

Do 31 grudnia 2018 r. prawnie ustalone było, że pracodawca powinien wypłacać pracownikowi pensję w formie gotówki, do rąk własnych. Jeżeli woleliśmy otrzymywać pieniądze na konto, to musieliśmy wydać na to odpowiednią zgodę. Dziś sytuacja wygląda kompletnie odwrotnie. Pracownik musi otrzymywać pieniądze właśnie na konto, które wskazał pracodawcy. Jeśli zaś preferuje wypłaty w gotówce, to może je otrzymywać na takich zasadach, na jakich obecnie dostaje z pracy przelewy. 

Dlaczego zmieniono zapis? Od kilku lat bardzo rzadka była już praktyka wypłacania dużych sum gotówki do ręki pracownika. Większość zakładów pracy, czy też instytucji państwowych realizowało przelewy na konta. Taka forma wypłaty wynagordzenia, ze względu na swoje większe bezpieczeństwo, była dużo bardziej popularna. Zmiana umożliwia po prostu mniej formalności przy nagradzaniu pracownika za pracę za pomocą przelewów bankowych. 

Kodeks Pracy 2019, zmiany w dokumentacji pracowniczej 

W myśl nowych przepisów, dokumentacja pracownicza może być przechowywana przez pracodawcę w formie elektronicznej. Do tej pory istniał wymóg, aby cała ewidencja miała formę papierową. Ten zapis jest korzystny przede wszystkim dla dużych firm. Jeśli jakieś przedsiębiorstwo ma ponad 500 pracowników, to będzie w stanie zaoszczędzić nawet 200 tys. zł rocznie związanych z administracją i obsługą tychże dokumentów.

Kodeks pracy będzie również podzielony na więcej części: W części "A" powinny aktualnie znaleźć się oświadczenia lub dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie, skierowania na badania lekarskie i orzeczenia lekarskie dotyczące wstępnych, okresowych i kontrolnych badań z poprzednich okresów zatrudnienia. Część "B" obejmie oświadczenia lub dokumentów dotyczących nawiązania stosunku pracy i przebiegu zatrudnienia pracownika. Część "C" wypełni się m.in. dokumentami związanymi z ponoszeniem przez pracownika odpowiedzialności porządkowej. W części "D" z kolei powinny znaleźć się oświadczenia i dokumenty związane z rozwiązaniem albo wygaśnięciem stosunku pracy - piszę dzisiaj money.pl. 

 KS

undefined

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS przypomina o dopełnieniu obowiązków. Inaczej możemy stracić zwolnienie lekarskie

Czytaj więcej >
Wieszanie billboardu

Praca

Billboard wymierzony w PLL LOT blokowany przez firmy reklamowe

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Oszczednosci starszej osoby na emeryturze.

Praca

Zmieniają się limity dla dorabiających emerytów. ZUS podał nowe kwoty

Czytaj więcej >
prezenty dla koleżanki z pracy

Praca

Urodziny koleżanki z pracy? Zobacz wyjątkowe inspiracje prezentowe!

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z List z ZUSu.

Praca

ZUS prosi o dopilnowanie ubezpieczenia. Inaczej zostaniemy z niczym

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Mezczyzna wyjmuje korespondencje z ZUS-u

Praca

ZUS nadal przypomina o ważnej aktualizacji. Inaczej możemy wpaść w tarapaty

Czytaj więcej >