
Zarobki w każdym ogłoszeniu o pracę. Czy pracodawca powinien mieć nakaz umieszczania wysokości pensji?
Czy zamieszczanie w ogłoszeniach o pracę wysokości zarobków stanie się kiedyś standardem? Pojawiły się propozycje uregulowania tej kwestii ustawowo. Wprowadzenie tego rozwiązania bez wątpienia pozwoliłoby na zaoszczędzenie czasu, zarówno potencjalnym pracownikom, jak i rekruterom.
Zarobki powinny być znane?
Większość pracodawców publikując ogłoszenia o pracę skupia się na określeniu swoich wymagań, zaś w rubryce „oferujemy” do zapewnień o atrakcyjnym wynagrodzeniu. W późniejszej rozmowie rekrutacyjnej okazuje się jednak, że proponowane zarobki wcale tak atrakcyjne nie są i tylko straciliśmy czas.
Czas, gdyby umieszczanie wysokości zarobków było koniecznością, wówczas udałoby się go zaoszczędzić zarówno osobom poszukującym pracy, jak i rekruterom. Poza tym, gdy obie strony znają oferowaną wysokość zarobków, z rozmowy rekrutacyjnych znika jej najbardziej krępujący moment, gdy kandydaci do pracy muszą odpowiedzieć na pytanie o oczekiwania finansowe. Zresztą, działa to również w drugą stronę, bo niejednokrotnie prowadzący rekrutacje muszą się nasłuchać od kandydatów, że to co proponują to śmiech na sali.
Umieszczanie widełek płacowych jest standardem w kilku grupach z ogłoszeniami o pracę na Facebooku. Pracodawcy, którzy ich nie umieszczą, wówczas muszą się liczyć z tym, że ich ogłoszenie nie zostanie opublikowane. Muszą się oczywiście liczyć z tym, że w komentarzach pod ogłoszeniem, ich propozycja wysokości zarobków zostanie wyśmiana, ale z drugiej strony na ogłoszenie odpowiedzą ci dla których warunki finansowe nie będą żadnym zaskoczeniem.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Kiedy wreszcie skończy się epidemia? Znaczące słowa Łukasza Szumowskiego, nie zostawił wątpliwości
Propozycja ustawy
Okazuje się, że w Sejmie poprzedniej kadencji pojawiła się propozycja, by w ogłoszeniach o pracę pracodawcy musieli umieszczać kwotę proponowanego wynagrodzenia brutto. Złożył je klub Nowoczesnej, ale propozycja ta utknęła w komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. W parlamencie tej kadencji do pomysłu wrócił klub Koalicji Obywatelskiej.
- Moją intencją jest to, żeby wszystkie osoby, które poszukują pracy, mogły mieć możliwość zdobycia informacji, jakie są wynagrodzenia w tej konkretnej pracy, żeby powstała pewna 'siatka płac – mówi – cytowany przez Forbes – poseł Witold Zembaczyński, jeden ze współautorów propozycji.
Czy pracodawcy powinni mieć obowiązek umieszczania w ogłoszeniach o pracę kwoty proponowanego wynagrodzenia?
ZOBACZ TAKŻE:
- Poważny wypadek na drodze do Gdańska. Ranne dzieci, droga zablokowana
- Łukasz Szumowski przekazał najnowsze informacje. Zapowiedział koniec obostrzenia
- IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
- 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
- Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
- Burza pod nagraniem Andrzeja Dudy z Parku Narodowego. Wszystko przez jeden szczegół
