Czy pracodawcy powinni w ogłoszeniach umieszczać wysokość proponowanych zarobków?
pixabay/Tumisu
Autor Radosław Święcki - 25 Maja 2020

Zarobki w każdym ogłoszeniu o pracę. Czy pracodawca powinien mieć nakaz umieszczania wysokości pensji?

Czy zamieszczanie w ogłoszeniach o pracę wysokości zarobków stanie się kiedyś standardem? Pojawiły się propozycje uregulowania tej kwestii ustawowo. Wprowadzenie tego rozwiązania bez wątpienia pozwoliłoby na zaoszczędzenie czasu, zarówno potencjalnym pracownikom, jak i rekruterom.

Zarobki powinny być znane?

Większość pracodawców publikując ogłoszenia o pracę skupia się na określeniu swoich wymagań, zaś w rubryce „oferujemy” do zapewnień o atrakcyjnym wynagrodzeniu. W późniejszej rozmowie rekrutacyjnej okazuje się jednak, że proponowane zarobki wcale tak atrakcyjne nie są i tylko straciliśmy czas.

Czas, gdyby umieszczanie wysokości zarobków było koniecznością, wówczas udałoby się go zaoszczędzić zarówno osobom poszukującym pracy, jak i rekruterom. Poza tym, gdy obie strony znają oferowaną wysokość zarobków, z rozmowy rekrutacyjnych znika jej najbardziej krępujący moment, gdy kandydaci do pracy muszą odpowiedzieć na pytanie o oczekiwania finansowe. Zresztą, działa to również w drugą stronę, bo niejednokrotnie prowadzący rekrutacje muszą się nasłuchać od kandydatów, że to co proponują to śmiech na sali.

Czarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwisCzarne owce używanych samochodów. Najgorsze auta, po których zakupie zaraz będziesz musiał odwiedzić serwisCzytaj dalej

Umieszczanie widełek płacowych jest standardem w kilku grupach z ogłoszeniami o pracę na Facebooku. Pracodawcy, którzy ich nie umieszczą, wówczas muszą się liczyć z tym, że ich ogłoszenie nie zostanie opublikowane. Muszą się oczywiście liczyć z tym, że w komentarzach pod ogłoszeniem, ich propozycja wysokości zarobków zostanie wyśmiana, ale z drugiej strony na ogłoszenie odpowiedzą ci dla których warunki finansowe nie będą żadnym zaskoczeniem.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Kiedy wreszcie skończy się epidemia? Znaczące słowa Łukasza Szumowskiego, nie zostawił wątpliwości

Propozycja ustawy

Okazuje się, że w Sejmie poprzedniej kadencji pojawiła się propozycja, by w ogłoszeniach o pracę pracodawcy musieli umieszczać kwotę proponowanego wynagrodzenia brutto. Złożył je klub Nowoczesnej, ale propozycja ta utknęła w komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. W parlamencie tej kadencji do pomysłu wrócił klub Koalicji Obywatelskiej.

Bank Pekao wprowadził ogromną zmianę dla klientów. Pierwsze placówki już się przystosowałyBank Pekao wprowadził ogromną zmianę dla klientów. Pierwsze placówki już się przystosowałyCzytaj dalej

- Moją intencją jest to, żeby wszystkie osoby, które poszukują pracy, mogły mieć możliwość zdobycia informacji, jakie są wynagrodzenia w tej konkretnej pracy, żeby powstała pewna 'siatka płac – mówi – cytowany przez Forbes – poseł Witold Zembaczyński, jeden ze współautorów propozycji.

Czy pracodawcy powinni mieć obowiązek umieszczania w ogłoszeniach o pracę kwoty proponowanego wynagrodzenia?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poważny wypadek na drodze do Gdańska. Ranne dzieci, droga zablokowana
  2. Łukasz Szumowski przekazał najnowsze informacje. Zapowiedział koniec obostrzenia
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Burza pod nagraniem Andrzeja Dudy z Parku Narodowego. Wszystko przez jeden szczegół
Tych marketów w Polsce już nie zobaczysz. Wykoszone przez konkurencję i problemy, pamiętasz je jeszcze?Tych marketów w Polsce już nie zobaczysz. Wykoszone przez konkurencję i problemy, pamiętasz je jeszcze?Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News