BiznesINFO.pl
Czy pracodawcy powinni w ogłoszeniach umieszczać wysokość proponowanych zarobków?

pixabay/Tumisu

Zarobki w każdym ogłoszeniu o pracę. Czy pracodawca powinien mieć nakaz umieszczania wysokości pensji?

25 Maja 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Czy zamieszczanie w ogłoszeniach o pracę wysokości zarobków stanie się kiedyś standardem? Pojawiły się propozycje uregulowania tej kwestii ustawowo. Wprowadzenie tego rozwiązania bez wątpienia pozwoliłoby na zaoszczędzenie czasu, zarówno potencjalnym prac

Zarobki powinny być znane?

Większość pracodawców publikując ogłoszenia o pracę skupia się na określeniu swoich wymagań, zaś w rubryce „oferujemy” do zapewnień o atrakcyjnym wynagrodzeniu. W późniejszej rozmowie rekrutacyjnej okazuje się jednak, że proponowane zarobki wcale tak atrakcyjne nie są i tylko straciliśmy czas.

Czas, gdyby umieszczanie wysokości zarobków było koniecznością, wówczas udałoby się go zaoszczędzić zarówno osobom poszukującym pracy, jak i rekruterom. Poza tym, gdy obie strony znają oferowaną wysokość zarobków, z rozmowy rekrutacyjnych znika jej najbardziej krępujący moment, gdy kandydaci do pracy muszą odpowiedzieć na pytanie o oczekiwania finansowe. Zresztą, działa to również w drugą stronę, bo niejednokrotnie prowadzący rekrutacje muszą się nasłuchać od kandydatów, że to co proponują to śmiech na sali.

Umieszczanie widełek płacowych jest standardem w kilku grupach z ogłoszeniami o pracę na Facebooku. Pracodawcy, którzy ich nie umieszczą, wówczas muszą się liczyć z tym, że ich ogłoszenie nie zostanie opublikowane. Muszą się oczywiście liczyć z tym, że w komentarzach pod ogłoszeniem, ich propozycja wysokości zarobków zostanie wyśmiana, ale z drugiej strony na ogłoszenie odpowiedzą ci dla których warunki finansowe nie będą żadnym zaskoczeniem.

Propozycja ustawy

Okazuje się, że w Sejmie poprzedniej kadencji pojawiła się propozycja, by w ogłoszeniach o pracę pracodawcy musieli umieszczać kwotę proponowanego wynagrodzenia brutto. Złożył je klub Nowoczesnej, ale propozycja ta utknęła w komisji nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. W parlamencie tej kadencji do pomysłu wrócił klub Koalicji Obywatelskiej.

- Moją intencją jest to, żeby wszystkie osoby, które poszukują pracy, mogły mieć możliwość zdobycia informacji, jakie są wynagrodzenia w tej konkretnej pracy, żeby powstała pewna 'siatka płac – mówi – cytowany przez Forbes – poseł Witold Zembaczyński, jeden ze współautorów propozycji.

Czy pracodawcy powinni mieć obowiązek umieszczania w ogłoszeniach o pracę kwoty proponowanego wynagrodzenia?

Tagi:

zarobkiKodeks Pracy

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >