BiznesINFO.pl
Kodeks pracy do modyfikacji

Pexels/Snapwire

Nadciąga poważna zmiana w Kodeksie Pracy. Wiele osób na to czeka

20 Lipca 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Kodeks pracy powinien zostać przystosowany do aktualnych, pandemicznych realiów. Takiego zdania są pracodawcy, którzy domagają się wprowadzenia na stałe bardziej precyzyjnych przepisów regulujących wykonywanie obowiązków w trybie zdalnym.

Kodeks pracy do zmiany

Na potrzebę zmian w Kodeksie pracy zwracają uwagę przedsiębiorcy w poniedziałkowym komunikacie Business Centre Club (BCC). Pracodawcy podkreślają, że pewne rozwiązania dotyczące zdalnego trybu pracy zostały wprowadzone na mocy tarczy antykryzysowej. Jednak są one ograniczone czasowo i wygasną już 4 września 2020 r.

Zdaniem pracodawców niezbędne jest wzbogacenie Kodeksu pracy o przepisy, które będą odpowiadały faktycznym warunkom pracy w trybie zdalnym. Postulują unormowanie regulacji w zakresie postępowania wypadkowego i wprowadzenie kwalifikacji, która umożliwi ocenę, czy dane zdarzenie miało miejsce w trakcie pracy - czytamy w komunikacie BCC.

Postulat rozszerzenia Kodeksu pracy

Przedsiębiorcy zrzeszeni w BCC zwracają uwagę, że obecnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy dotyczące zdalnego wykonywania obowiązków są zbyt wąskie. Przede wszystkim nie obejmują wszystkich sytuacji, w których może dojść do pracy zdalnej, a sama treść regulacji niejednokrotnie odbiega od rzeczywistości, co sprawia, że zapisy są niemożliwe do realizacji - pisze tvn24.pl.

BCC postuluje sformułowanie nowej definicji pracy zdalnej, która uwzględni wszelkie możliwości, jakie oferuje wykonywanie obowiązków poza miejscem pracy. Co więcej, twierdzi, że większość elementów powinna być ustalana między pracodawcą a pracownikiem. Chodzi przede wszystkim o częstotliwość, miejsce wykonywania obowiązków, bezpieczeństwo danych i ewentualne koszty związane z pracą zdalną.

Mierzenie temperatury nieuregulowane w Kodeksie pracy

BCC podkreśla, że w Kodeksie pracy brakuje także przepisów, które regulują kwestię mierzenia temperatury u zatrudnionych. Obecnie GIS stoi na stanowisku, że przełożony musi uzyskać zgodę od pracownika, aby zmierzyć mu temperaturę. Z kolei Urząd Ochrony Danych Osobowych twierdzi, że zgoda zatrudnionego nie może być podstawą do przetwarzania danych. Brak regulacji w tym zakresie w Kodeksie pracy powoduje nie tylko chaos prawny, ale i organizacyjny.

Z uwagi na pandemię coraz więcej osób interesuje się ofertami pracy, które na wstępie informują o możliwości częściowego lub całkowitego wykonywania obowiązków zdalnie. Potrzeba uregulowania tych kwestii na poziomie Kodeksu pracy wydaje się być zatem kwestią fundamentalną.Pod komunikatem BCC podpisały się takie spółki jak: American Chamber of Commerce (AmCham), Business Centre Club, Francusko-Polska Izba Gospodarcza, Konfederacja Lewiatan, Polskie Forum HR, Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza, Pracodawcy RP oraz Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).

Tagi:

KoronawirusKodeks Pracy

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >