Prawo pracy zmienione. Najbardziej istotny jest fakt podniesienia pensji minimalnej
Pxhere
Autor Stanisław Węgrowski - 3 Stycznia 2020

Zmiany w prawie pracy dla milionów Polaków. Nowe przepisy już są faktem

Prawo pracy ulegnie zmianie w 2020 roku. Najważniejszą zmianą jest podniesienie płacy minimalnej. Oprócz tego od 1 stycznia dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnej pensji. Natomiast rząd będzie musiał zadbać o pracowników w związku z brexitem.

Prawo pracy ze zmianami od 1 stycznia

W 2020 roku zmieni się prawo pracy. Minimalna pensja zostanie podniesiona o 350 zł i będzie wynosić 2600 zł, co oznacza wzrost rok do roku o 15,6 proc. Dzięki temu wynagrodzenie minimalne będzie już wynosić 49,7 proc. szacowanej na przyszły rok średniej pensji w gospodarce narodowej. Także najniższa stawka godzinowa zostanie podniesiona. Wprowadzona w 2017 roku minimalna stawka godzinowa wyniosła w tym roku 14,70 zł, a od przyszłego roku będzie wynosić 17 zł.

Nie odbiorą śmieci i zostawią naklejkę. Zostaniesz z problemem i sporą karą do opłaceniaNie odbiorą śmieci i zostawią naklejkę. Zostaniesz z problemem i sporą karą do opłaceniaCzytaj dalej

Dodatek stażowy bez wpływu na wynagrodzenie minimalne

Wiceminister pracy Stanisław Szwed poinformował także o innych ważnych zmianach, jakie przejdzie prawo pracy. Od początku 2020 roku dodatek za staż pracy nie będzie wpływał na wysokość minimalnej płacy. W dalszym ciągu nie bedzie on obejmował dodatku za pracę w nadgodzinach i w nocy, należności z tytułu podróży służbowej, nagród jubileuszowych i odpraw przysługujących z przejściem na emeryturę lub rentę.

Kodeks pracy zmienił się pod paroma względami. Jak podaje Business Insider Polska, Pracodawca ma teraz obowiązek do wydania pracownikowi świadectwa pracy w dniu, którym dochodzi do ustania stosunku pracy, pod warunkiem, że nie nawiąże z nim następnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę.

We wrześniu wprowadzono także zmiany w przepisach o mobbingu i równym traktowaniu w pracy. Pracownicy mogą wystąpić do sądu o odszkodowanie za mobbing także wobec aktualnego pracodawcy. Wcześniej było to możliwe w sytuacji rozwiązania umowy na skutek mobbingu.

120 tys. emerytów straci 500 plus. Skandaliczna luka w przepisach120 tys. emerytów straci 500 plus. Skandaliczna luka w przepisachCzytaj dalej

Ochrona pracowników

Wiceminister MRPiPS zapowiedział też w rozmowie z PAP, że wyzwaniem na 2020 rok jest m.in. ochrona pracowników w związku z brexitem. - Mamy deklaracje, że dla osób, które pracują w Wielkiej Brytanii, nic się nie zmieni, ale już te osoby, które chciałaby wyjechać, tej łatwości nie będą miały - powiedział cytowany przez BIP Stanisław Szwed.

Regulacje pobytu cudzoziemców

Wiceminister pracy poinformował też, że resort pracuje nad zmianami regulującymi pobyt cudzoziemców w Polsce. Stwierdził, że chodzi przede wszystkim o proceduralne udogodnienia dla pracowników z państw trzecich, czyli z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Gruzji i z Armenii.

- Chcielibyśmy stworzyć mechanizm łączenia osób, które do nas przyjeżdżają do pracy z pracodawcami. Doprecyzowania wymagają przepisy dotyczące zatrudniania pracowników przez agencje pracy tymczasowej. Mamy tutaj cały czas sygnały o nieprawidłowościach związanych z wykorzystywaniem pracowników przez agencje i nie chodzi tutaj tylko o cudzoziemców - mówił cytowany przez BIP Stanisław Szwed.

Milion Polaków musi wymienić dowód osobisty. Grozi im nawet ograniczenie wolnościMilion Polaków musi wymienić dowód osobisty. Grozi im nawet ograniczenie wolnościCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Objawy raka płuc, które widać na twarzy. Nie wolno ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News