BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Zmiany w prawie pracy dla milionów Polaków. Nowe przepisy już są faktem

3 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Prawo pracy ulegnie zmianie w 2020 roku. Najważniejszą zmianą jest podniesienie płacy minimalnej. Oprócz tego od 1 stycznia dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnej pensji. Natomiast rząd będzie musiał zadbać o pracowników w zwi

Prawo pracy ze zmianami od 1 stycznia

W 2020 roku zmieni się prawo pracy. Minimalna pensja zostanie podniesiona o 350 zł i będzie wynosić 2600 zł, co oznacza wzrost rok do roku o 15,6 proc. Dzięki temu wynagrodzenie minimalne będzie już wynosić  49,7 proc. szacowanej na przyszły rok średniej pensji w gospodarce narodowej. Także najniższa stawka godzinowa zostanie podniesiona. Wprowadzona w 2017 roku minimalna stawka godzinowa wyniosła w tym roku 14,70 zł, a od przyszłego roku będzie wynosić 17 zł.

Dodatek stażowy bez wpływu na wynagrodzenie minimalne

Wiceminister pracy Stanisław Szwed poinformował także o innych ważnych zmianach, jakie przejdzie prawo pracy. Od początku 2020 roku dodatek za staż pracy nie będzie wpływał na wysokość minimalnej płacy. W dalszym ciągu nie bedzie on obejmował dodatku za pracę w nadgodzinach i w nocy, należności z tytułu podróży służbowej, nagród jubileuszowych i odpraw przysługujących z przejściem na emeryturę lub rentę.

Kodeks pracy zmienił się pod paroma względami. Jak podaje Business Insider Polska,  Pracodawca ma teraz obowiązek do wydania pracownikowi świadectwa pracy w dniu, którym dochodzi do ustania stosunku pracy, pod warunkiem, że nie nawiąże z nim następnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę. 

We wrześniu wprowadzono także zmiany w przepisach o mobbingu i równym traktowaniu w pracy. Pracownicy mogą wystąpić do sądu o odszkodowanie za mobbing także wobec aktualnego pracodawcy. Wcześniej było to możliwe w sytuacji rozwiązania umowy na skutek mobbingu.

Ochrona pracowników

Wiceminister MRPiPS zapowiedział też w rozmowie z PAP, że wyzwaniem na 2020 rok jest m.in. ochrona pracowników w związku z brexitem. - Mamy deklaracje, że dla osób, które pracują w Wielkiej Brytanii, nic się nie zmieni, ale już te osoby, które chciałaby wyjechać, tej łatwości nie będą miały - powiedział cytowany przez BIP Stanisław Szwed.

Regulacje pobytu cudzoziemców

Wiceminister pracy poinformował też, że resort pracuje nad zmianami regulującymi pobyt cudzoziemców w Polsce. Stwierdził, że chodzi przede wszystkim o proceduralne udogodnienia dla pracowników z państw trzecich, czyli z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Gruzji i z Armenii.

- Chcielibyśmy stworzyć mechanizm łączenia osób, które do nas przyjeżdżają do pracy z pracodawcami. Doprecyzowania wymagają przepisy dotyczące zatrudniania pracowników przez agencje pracy tymczasowej. Mamy tutaj cały czas sygnały o nieprawidłowościach związanych z wykorzystywaniem pracowników przez agencje i nie chodzi tutaj tylko o cudzoziemców - mówił cytowany przez BIP Stanisław Szwed.

Tagi:

pracownicypracodawcyKodeks Pracypraca

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Czas pracy w Polsce bije na głowę liczbę godzin przepracowanych np. przez Niemców

Praca

Minister zdradza kto dostanie pracę przy budowie polskiej elektrowni atomowej

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

ZUS kontroluje L4. Wiele osób straci zasiłki

Czytaj więcej >

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >