BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Zmiany w prawie pracy dla milionów Polaków. Nowe przepisy już są faktem

3 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Prawo pracy ulegnie zmianie w 2020 roku. Najważniejszą zmianą jest podniesienie płacy minimalnej. Oprócz tego od 1 stycznia dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnej pensji. Natomiast rząd będzie musiał zadbać o pracowników w zwi

Prawo pracy ze zmianami od 1 stycznia

W 2020 roku zmieni się prawo pracy. Minimalna pensja zostanie podniesiona o 350 zł i będzie wynosić 2600 zł, co oznacza wzrost rok do roku o 15,6 proc. Dzięki temu wynagrodzenie minimalne będzie już wynosić  49,7 proc. szacowanej na przyszły rok średniej pensji w gospodarce narodowej. Także najniższa stawka godzinowa zostanie podniesiona. Wprowadzona w 2017 roku minimalna stawka godzinowa wyniosła w tym roku 14,70 zł, a od przyszłego roku będzie wynosić 17 zł.

Dodatek stażowy bez wpływu na wynagrodzenie minimalne

Wiceminister pracy Stanisław Szwed poinformował także o innych ważnych zmianach, jakie przejdzie prawo pracy. Od początku 2020 roku dodatek za staż pracy nie będzie wpływał na wysokość minimalnej płacy. W dalszym ciągu nie bedzie on obejmował dodatku za pracę w nadgodzinach i w nocy, należności z tytułu podróży służbowej, nagród jubileuszowych i odpraw przysługujących z przejściem na emeryturę lub rentę.

Kodeks pracy zmienił się pod paroma względami. Jak podaje Business Insider Polska,  Pracodawca ma teraz obowiązek do wydania pracownikowi świadectwa pracy w dniu, którym dochodzi do ustania stosunku pracy, pod warunkiem, że nie nawiąże z nim następnego stosunku pracy w ciągu 7 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę. 

We wrześniu wprowadzono także zmiany w przepisach o mobbingu i równym traktowaniu w pracy. Pracownicy mogą wystąpić do sądu o odszkodowanie za mobbing także wobec aktualnego pracodawcy. Wcześniej było to możliwe w sytuacji rozwiązania umowy na skutek mobbingu.

Ochrona pracowników

Wiceminister MRPiPS zapowiedział też w rozmowie z PAP, że wyzwaniem na 2020 rok jest m.in. ochrona pracowników w związku z brexitem. - Mamy deklaracje, że dla osób, które pracują w Wielkiej Brytanii, nic się nie zmieni, ale już te osoby, które chciałaby wyjechać, tej łatwości nie będą miały - powiedział cytowany przez BIP Stanisław Szwed.

Regulacje pobytu cudzoziemców

Wiceminister pracy poinformował też, że resort pracuje nad zmianami regulującymi pobyt cudzoziemców w Polsce. Stwierdził, że chodzi przede wszystkim o proceduralne udogodnienia dla pracowników z państw trzecich, czyli z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Gruzji i z Armenii.

- Chcielibyśmy stworzyć mechanizm łączenia osób, które do nas przyjeżdżają do pracy z pracodawcami. Doprecyzowania wymagają przepisy dotyczące zatrudniania pracowników przez agencje pracy tymczasowej. Mamy tutaj cały czas sygnały o nieprawidłowościach związanych z wykorzystywaniem pracowników przez agencje i nie chodzi tutaj tylko o cudzoziemców - mówił cytowany przez BIP Stanisław Szwed.

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >