BiznesINFO.pl > Andrzej Duda

Andrzej Duda

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:05 Wyborcza: rząd nie ma już pieniędzy na wydatki socjalne. Prezydent wycofuje się z głównej przedwyborczej obietnicy

Andrzej Duda zapowiedział wprowadzenie emerytur stażowych jeszcze jako kandydat na prezydenta w kampanii wyborczej w 2015 roku. Obietnica ta zapewniła ówczesnemu kandydatowi poparcie NSZZ "Solidarność" w wyborach.Pierwotna propozycja zakładała wprowadzenie emerytur stażowych dla kobiet po 35 latach pracy i dla mężczyzn po 40 latach pracy. Z uwagi na znaczące koszty tej propozycji (ok 13 mld zł rocznie), w kolejnych latach była ona modyfikowana (zakładano prawo do emerytury dla kobiet i mężczyzn po 40 latach pracy). Finalnie w trakcie kończącej się kadencji pomysłu nie wprowadzono i - jak informuje "Wyborcza" ostatecznie z niego zrezygnowano.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:04 SE: Jeden z posłów zorganizował imprezę na ponad 200 osób. Potem widział się z prezydentem

O imprezie zorganizowanej przez posła PiS pisze „Super Express”. Przyjęcie odbyło się w piątek, zaledwie dwa dni po konferencji premiera Mateusza Morawieckiego w trakcie której ogłosił zamknięcie placówek oświatowych, a także kin i teatrów. Podczas konferencji szef rządu apelował do Polaków, by unikali dużych skupisk, by nie zwiększać ryzyka zarażeniem koronawirusem.

Wybory prezydenckie mogą odbyć się jeszcze w maju
22.03.2022 09:01 Już wiemy, co dalej z wyborami korespondencyjnymi. Prezydent podjął decyzję

Przypomnijmy, że ustawa ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich została uchwalona przez Sejm 6 kwietnia. Następnie ustawa trafiła do Senatu, który wykorzystał przysługujący mu miesięczny okres na zajęcie stanowiska w sprawie dokumentu. Ostatecznie izba wyższa parlamentu 5 maja zagłosowała przeciw wyborom kopertowym. Dwa dni później Sejm odrzucił sprzeciw Senatu.Praktycznie do ostatnich chwil ważyły się w Sejmie losy ustawy ws. wyborów korespondencyjnych z uwagi na spór wokół tej kwestii w szeregach koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości – Porozumienia Jarosława Gowina. Ostatecznie partia byłego wicepremier poparła ustawę. Stało się to po tym, jak w środę wieczorem doszło do porozumienia w tej sprawie miedzy Gowinem a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. We wspólnie wydanym stanowisko poinformowano, że „"po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie".Porozumienie to jasno wskazywało, że do wyborów nie dojdzie w pierwotnie planowanym terminie czyli w niedziele 10 maja (data ta do niemal ostatniego momentu forsowana była przez PiS). Nie wskazano jednak żadnej innej możliwej daty przeprowadzenia wyborów. Medialne spekulacje wskazywały datę 12 lipca (pisała o tym 300polityka.pl), zaś niektórzy członkowie rządu sugerowali, że do głosowania może dojść jeszcze w czerwcu.Część komentatorów wskazuje jednak, że szybki podpis prezydenta daje marszałek Sejmu Elżbiecie Witek możliwość wyznaczenia terminu wyborów na sobotę 23 maja. Przypomnijmy, że za sprawą tej ustawy marszałek Sejmu ma prawo do zmiany terminu wyborów, a 23 maja to ostatni konstytucyjny termin w jakim mogą odbyć się wybory głowy państwa.