BiznesINFO.pl
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny z podpisem prezydenta

EastNews/Piotr Molecki

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny z podpisem prezydenta

9 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Jednym z celów ustawy jest zapewnienie ochrony nabywców mieszkań bądź domów jednorodzinnych w relacjach z deweloperami. Zdaniem ekspertów Fundusz doprowadzi do wzrostu cen mieszkań, nawet o ok. 10 proc.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Prezydent podpisał ustawę o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym

  • Jakie są najważniejsze założenia ustawy

  • Dlaczego zdaniem ekspertów wzrosną ceny mieszkań

Ustawa o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek 8 czerwca ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa została przyjęta w kwietniu przez Sejm głosami zdecydowanej większości, bo 417 posłów.

Jak zauważa w komunikacie Kancelaria Prezydenta ustawa zastąpi dotychczasową regulację z 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu
jednorodzinnego.

Celem ustawy jak podkreśla Kancelaria jest zapewnienie efektywnej ochrony nabywców mieszkań lub domów jednorodzinnych w relacjach z deweloperami, a w szczególności m.in. podniesienie bezpieczeństwa środków pieniężnych wpłaconych na mieszkaniowe rachunki powiernicze na wypadek upadłości dewelopera, nierozpoczęcia przez dewelopera inwestycji czy nieuzasadnionej odmowy przeniesienia własności mieszkania lub domu jednorodzinnego albo ich części ułamkowej.

Kancelaria zwraca uwagę, że stosowany najczęściej przez deweloperów otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy nie zapewnia kupującym skutecznej ochrony w przypadku upadłości dewelopera.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma być zasilany przez składki płacone przez deweloperów. W przypadku otwartego rachunku powierniczego maksymalna składka ma wynieść 2 proc., zaś w przypadku zamkniętego rachunku powierniczego będzie to 0,2 proc.

Rzeczywista wysokość stawki ma być określana w rozporządzeniu, co ma zapewnić elastyczność i możliwość odpowiedniego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe.

Jeszcze przed podpisem prezydenta eksperci podkreślali, że za zwiększoną ochronę nabywcy będą musieli zapłacić z własnej kieszeni, gdyż opłaty w ramach Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego zostaną doliczone do cen mieszkań.

Eksperci zwracali uwagę, że choć sama opłata to zaledwie procent ceny nieruchomości, to deweloperzy mogą przerzucać na klientów inne koszty związane z nowymi obowiązkami.

Z szacunków, które w rozmowie z Bankier.pl podaje Wiktor Kotiuk, partner zarządzający Kancelarii Grzechowiak Kotiuk Radcowie Prawni, podwyżki cen mieszkań mogą sięgnąć nawet 10 proc. W jego ocenie ochrona nabywców jest nadmierna i zbyt kosztowna, zarówno dla kupujących jak i dla deweloperów.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >