BiznesINFO.pl
Sondaż pokazał kto zostałby prezydentem, gdyby wybory odbyły się dziś

wikimedia.org/Kalinka261015

Sondaż poparcia niemiłą niespodzianką dla PiS. Partia ma ogromny problem

31 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Sondaż poparcia polityków przeprowadzony na zlecenie tygodnika “Polityka" pokazał jak bardzo zmniejsza się dystans między ugrupowaniem Hołowni a partią rządzącą. Gdyby dziś odbyły się wybory prezydenckie, Polacy wybraliby inaczej niż podczas o

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie tendencje wykazał ostatni sondaż

  • Kto znalazłby się w Sejmie

  • Kto zająłby miejsce Andrzeja Dudy

Sondaż poparcia

Sondaż poparcia Kantar został przeprowadzony na zlecenie tygodnika “Polityka”. Wynika z niego, że coraz bardziej zmniejsza się dystans między partią PiS a Polską 2050 Szymona Hołowni.

W sondażu 28 proc. wyborców wskazało, że gdyby teraz odbyły się wybory, oddaliby głos na PiS. Nieco mniej - 25 proc. głosów zyskałby ruch Szymona Hołowni - Polska 2050. Trzecie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z 17 proc. poparcia. W Sejmie znalazłyby się także Lewica i Konfederacja, otrzymując kolejno 10 i 8 proc. poparcia.

Odpowiedzi “nie wiem” udzieliło 8 procent wyborców, a zaledwie 2 proc. wskazało, że wybrałoby "inny" komitet wyborczy.

W sondażu padło także pytanie o konflikt polityczny, którego świadkami jesteśmy na przestrzeni ostatnich lat. Na pytanie, czy w trwającym od lat w Polsce konflikcie politycznym wyborcy przyznają rację PiS, odpowiedzi twierdzącej udzieliło 26 proc. respondentów. Więcej badanych było niezdecydowanych, ponieważ aż 35 proc. odpowiedziało, że “trudno powiedzieć”. Ponad drugie tyle (39 proc.) stwierdziło, że rację w sporze ma opozycja.

[EMBED-11]

Wybory prezydenckie

Do sporych przetasowań doszło także, jeśli chodzi o wybory prezydenckie. Gdybyśmy dziś mieli wybrać prezydenta, pierwsza tura należałaby do Andrzeja Dudy, który uzyskałby 25 proc. poparcia.

Tuż za nim Rafał Trzaskowski z 20 proc. głosów. Ostatni na podium znalazłby się Szymon Hołownia, który zdobyłby 15 proc. poparcia. Na kolejnych miejscach znaleźliby się: Krzysztof Bosak – 5 proc., potem z 4 proc. poparciem Robert Biedroń, Władysław Kosiniak-Kamysz uzyskałby - 2 proc. głosów.

Prawdziwe zaskoczenie kryje jednak druga tura. Gdyby Andrzej Duda miał się zmierzyć z Rafałem Trzaskowskim, przegrałby wynikiem 32 do 37 proc. Dla 31 proc. badanych jest to jednak sytuacja nie do zaakceptowania, ponieważ w takiej sytuacji nie wzięłyby udziału w głosowaniu.

Szymon Hołownia góruje w rankingach

W badaniach, które były w ostatnim czasie przeprowadzane, Szymon Hołownia cieszy się coraz większym poparciem. W marcowym rankingu zaufania do polityków, były prowadzący jednego z talent show w TVN zdobył pierwsze miejsce.

Zaufanie do polityka zadeklarowało bowiem 48 proc. badanych. To bardzo wysoki wynik, który daje Hołowni niewielką przewagę nad urzędującym prezydentem, Andrzejem Dudą, któremu w badaniu zaufało 45 proc. Polaków. Na trzecim miejscu w rankingu znalazł się szef rządu Mateusz Morawiecki, zdobywając zaufanie 42 proc. ankietowanych.

Tagi:

Andrzej Dudawybory prezydenckiesondażPiS

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >
Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki

Polska i Świat

Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Czytaj więcej >