Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sondaż poparcia niemiłą niespodzianką dla PiS. Partia ma ogromny problem
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 31.03.2021 02:00

Sondaż poparcia niemiłą niespodzianką dla PiS. Partia ma ogromny problem

Sondaż pokazał kto zostałby prezydentem, gdyby wybory odbyły się dziś
wikimedia.org/Kalinka261015

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie tendencje wykazał ostatni sondaż

  • Kto znalazłby się w Sejmie

  • Kto zająłby miejsce Andrzeja Dudy

Sondaż poparcia

Sondaż poparcia Kantar został przeprowadzony na zlecenie tygodnika “Polityka”. Wynika z niego, że coraz bardziej zmniejsza się dystans między partią PiS a Polską 2050 Szymona Hołowni.

W sondażu 28 proc. wyborców wskazało, że gdyby teraz odbyły się wybory, oddaliby głos na PiS. Nieco mniej - 25 proc. głosów zyskałby ruch Szymona Hołowni - Polska 2050. Trzecie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z 17 proc. poparcia. W Sejmie znalazłyby się także Lewica i Konfederacja, otrzymując kolejno 10 i 8 proc. poparcia.

Odpowiedzi “nie wiem” udzieliło 8 procent wyborców, a zaledwie 2 proc. wskazało, że wybrałoby "inny" komitet wyborczy.

W sondażu padło także pytanie o konflikt polityczny, którego świadkami jesteśmy na przestrzeni ostatnich lat. Na pytanie, czy w trwającym od lat w Polsce konflikcie politycznym wyborcy przyznają rację PiS, odpowiedzi twierdzącej udzieliło 26 proc. respondentów. Więcej badanych było niezdecydowanych, ponieważ aż 35 proc. odpowiedziało, że “trudno powiedzieć”. Ponad drugie tyle (39 proc.) stwierdziło, że rację w sporze ma opozycja.

[EMBED-11]

Wybory prezydenckie

Do sporych przetasowań doszło także, jeśli chodzi o wybory prezydenckie. Gdybyśmy dziś mieli wybrać prezydenta, pierwsza tura należałaby do Andrzeja Dudy, który uzyskałby 25 proc. poparcia.

Tuż za nim Rafał Trzaskowski z 20 proc. głosów. Ostatni na podium znalazłby się Szymon Hołownia, który zdobyłby 15 proc. poparcia. Na kolejnych miejscach znaleźliby się: Krzysztof Bosak – 5 proc., potem z 4 proc. poparciem Robert Biedroń, Władysław Kosiniak-Kamysz uzyskałby - 2 proc. głosów.

Prawdziwe zaskoczenie kryje jednak druga tura. Gdyby Andrzej Duda miał się zmierzyć z Rafałem Trzaskowskim, przegrałby wynikiem 32 do 37 proc. Dla 31 proc. badanych jest to jednak sytuacja nie do zaakceptowania, ponieważ w takiej sytuacji nie wzięłyby udziału w głosowaniu.

Szymon Hołownia góruje w rankingach

W badaniach, które były w ostatnim czasie przeprowadzane, Szymon Hołownia cieszy się coraz większym poparciem. W marcowym rankingu zaufania do polityków, były prowadzący jednego z talent show w TVN zdobył pierwsze miejsce.

Zaufanie do polityka zadeklarowało bowiem 48 proc. badanych. To bardzo wysoki wynik, który daje Hołowni niewielką przewagę nad urzędującym prezydentem, Andrzejem Dudą, któremu w badaniu zaufało 45 proc. Polaków. Na trzecim miejscu w rankingu znalazł się szef rządu Mateusz Morawiecki, zdobywając zaufanie 42 proc. ankietowanych.