BiznesINFO.pl
Pawel Wodzynski/East News

Pawel Wodzynski/East News

Służba Ochrony Państwa oklaskiwana przez prezydenta. Płaca już nie robi takiego wrażenia

11 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Służba Ochrony Państwa otrzymuje pokaźne pensje. Poza regularnym wynagrodzeniem funkcjonariusze mogą także liczyć na mnóstwo dodatków i wdzięczność ze strony prezydenta Andrzeja Dudy, którą podkreślił w trakcie piątkowych obchodów Święta Służby Ochrony Państwa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co prezydent mówi o Służbie Ochrony Państwa

  • Ile zarabiają pracownicy

  • Od czego zależy ich pensja

Służba Ochrony Państwa chwalona przez Andrzeja Dudę

Służba Ochrony Państwa zastąpiła w 2018 r. działające wcześniej Biuro Ochrony Rządu. Pracownicy mają nawet swoje święto, którego obchody odbyły się w piątek 11 czerwca 2021 r. na dziedzińcu Belwederu.

Polsat News donosi, że prezydent Andrzej Duda nie krył wdzięczności za zaangażowanie, jakim wykazuje się na co dzień Służba Ochrony Państwa. - Jesteście państwo zawsze na stanowisku, jesteście zawsze czujni i zawsze gotowi - mówił prezydent. Przy okazji złożył także podziękowania na ręce rodzin osób zatrudnionych w Służbie Ochrony Państwa za to, że „wytrzymują te trudy”.

Ile zarabia Służba Ochrony Państwa?

Czy ta wdzięczność ma pokrycie w wynagrodzeniach? Stawki funkcjonariuszy są uzależnione od stopnia służbowego, stanowiska, a także stażu pracy.

Płace Służby Ochrony Państwa reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 30 marca 2020 r. Z dokumentu wynika, że Służba Ochrony Państwa może liczyć na pensję od 2 660 zł do 9 600 zł brutto.

Business Insider Polska podaje, że najmniej zarabia kursant w stopniu szeregowego, a najwięcej - komendant w stopniu generała dywizji. Im bardziej prestiżowa i odpowiedzialna funkcja, tym wyższe wynagrodzenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zastępca komendanta Służby Ochrony Państwa może liczyć na 8 tys. zł. Z kolei dyrektor zarządu otrzymuje 6 310 zł. Naczelnik wydziału w stopniu pułkownika dostaje co miesiąc 5 260 zł. Jednak większość funkcjonariuszy zarabia poniżej 5 tys. Wśród nich jest główny specjalista, a także radca prawny z pensją rzędu 4 860 zł. Natomiast starszy funkcjonariusz w stopniu sierżanta może liczyć na 3 220 zł, a zwykły funkcjonariusz w takim samym stopniu - na 3 060 zł.

Choć początkowe stawki nie zachęcają, to Służba Ochrony Państwa zatrudnia prawie 2,5 tys. osób i nie zwalnia tempa. W tym roku odbędzie się rekrutacja dla kolejnych 80 pracowników, a do 2022 r. Służba Ochrony Państwa ma liczyć już 3 tys. osób.

Cały pakiet dodatków. Najbardziej wytrwali najbardziej doceniani

Jednak do tej wymagającej pracy mogą skłaniać dodatki. Wśród nich znajduje się m.in. dodatek specjalny, który wynosi 50 proc. podstawowego uposażenia. Poza tym Służba Ochrony Państwa otrzymuje także nagrody roczne rzędu 1/12 uposażenia z danego roku kalendarzowego.

Funkcjonariusze mogą także liczyć na nagrody jubileuszowe. Po 20 latach w Służbie Ochrony Państwa należy się 75 proc. zasadniczego wynagrodzenia przeliczanego wraz z dodatkami.

Bardziej wytrwali pracownicy, którzy będą pracowali 25 lat, otrzymają 100 proc. tej kwoty. Z kolei 30-letni staż uprawnia do nagrody w wysokości 150 proc. Każdy, kto pracuje dłużej niż 35 lat otrzymuje 200 proc. w ramach dodatku jubileuszowego.

Służba Ochrony Państwa może liczyć także na dodatki uznaniowe za wyjątkowe wyniki czy wykonywanie zadań w trudnych warunkach. Wysokość tej nagrody zależy od uzasadnienia.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >