Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Joe Biden organizuje szczyt klimatyczny. Zaprosił Andrzeja Dudę
Radosław Święcki
Radosław Święcki 28.03.2021 01:00

Joe Biden organizuje szczyt klimatyczny. Zaprosił Andrzeja Dudę

Joe Biden zaprosił Andrzeja Dudę na szczyt klimatyczny
Wikimedia/Gage Skidmore

Z tego artykułu dowiesz się:

  • 22-23 kwietnia odbędzie się szczyt klimatyczny z udziałem m.in. Andrzeja Dudy

  • O czym będzie mówił polski prezydent

  • Kto poza Andrzejem Dudą weźmie udział w wydarzeniu

Szczyt klimatyczny za miesiąc. Joe Biden zaprosił Andrzeja Dudę

W dniach 22-23 kwietnia, a więc już za niespełna miesiąc odbędzie się wirtualny szczyt klimatyczny, którego organizatorem będzie nowy amerykański prezydent Joe Biden.

Biały Dom podkreśla w komunikacie, którego treść podaje Gazeta.pl, że walka z globalnym ociepleniem to jeden z priorytetów obecnego prezydenta USA. Przypomniano, że już pierwszego dnia po zaprzysiężeniu Joe Biden ogłosił powrót Stanów Zjednoczonych do tzw. paryskiego porozumienia klimatycznego (szczyt klimatyczny odbędzie się w piątą rocznicę jego podpisania).

Szczyt klimatyczny jak zauważa amerykańska administracja ma być okazją do podkreślenia „konieczności pilnych kroków w sprawie klimatu oraz korzyści ekonomicznych wynikających z tych działań".

Sam Joe Biden w zaproszeniu przygotowanym z okazji wydarzenia zwraca uwagę, że w czasie walki z pandemią COVID-19 nie należy zapominać o zagrożeniu związanym ze zmianami klimatycznymi.

- Świat już doświadcza niszczycielskich skutków zmiany klimatu. Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości, że jeśli nie zwiększymy znacząco naszych wysiłków w ciągu tej dekady, to skażemy przyszłe pokolenia na niepoliczalne szkody – pisze gospodarz Białego Domu, cytowany przez Gazetę.pl.

Uczestnicy szczytu klimatycznego mają dyskutować m.in. o tym jak ograniczyć ocieplenie do 1,5 stopnia Celsjusza, a jeszcze przed wydarzeniem USA mają przedstawić ambitny cel klimatyczny na 2030 r.

Wśród uczestników szczytu znajdzie się m.in. prezydent Andrzej Duda. O zaproszeniu polskiego prezydenta przez prezydenta USA poinformował Polską Agencję Prasową prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

- Prezydent Biden zaprosił prezydenta Dudę do uczestnictwa w organizowanym przez siebie szczycie przywódców w sprawie klimatu. Jak wskazuje prezydent Stanów Zjednoczonych, szczyt ma zgromadzić przywódców największych gospodarek świata i wszystkich ważnych partnerów w celu dyskusji na temat przyszłości polityki klimatycznej i tego, w jaki sposób można zwiększyć nasze wysiłki na rzecz ochrony środowiska naturalnego – powiedział w rozmowie z PAP Szczerski.

O czym powie Andrzej Duda?

Prezydencki minister zdradził, że prezydent Andrzej Duda zabierze głos "w debacie dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsce pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną".

- To dokładnie jest polską specjalnością. Prezydent będzie w czasie tych obrad podkreślał, że Polska w ciągu ostatnich lat jest przykładem kraju, który podejmuje bardzo duże wysiłki dotyczące ochrony środowiska i klimatu – podkreślił Szczerski.

Poza polskim prezydentem w szczycie klimatycznym wezmą udział m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel,  prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Kanady Justin Trudeau, prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping, czy szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W sumie zostało zaproszonych 40 światowych przywódców.