BiznesINFO.pl
Marek Bazak/EAST NEWS

Marek Bazak/EAST NEWS

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o świadczeniu dla byłych działaczy opozycji antykomunistycznej

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Emerytury byłych działaczy opozycji w czasach PRL zostaną podwyższone. Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy, dzięki której najniższe świadczenie wzrośnie do poziomu 2,4 tys. zł. W ten sposób państwo chce poprawić sytuację materialną osób zasłużonych dla ojczyzny.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto będzie mógł zgłosić się po wyższe świadczenie

  • O ile wzrosną emerytury

  • Jakie dodatkowe przywileje wprowadza nowelizacja

Wyższe emerytury już pewne. Prezydent podpisał ustawę

Emerytury opozycjonistów komunistycznych zanotują podwyżkę. Wszystko dzięki nowelizacji ustawy, którą we wtorek 20 kwietnia uroczyście podpisał prezydent Andrzej Duda. - To właśnie dzięki ich trudowi, ich walce my dziś możemy cieszyć się wolnością - przekonywał w trakcie podpisywania dokumentu.

Rzeczpospolita podaje, że grono beneficjentów nowej regulacji jest spore. Skorzystają z niej przede wszystkim działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych. Poza tym na wyższe emerytury będą mogły liczyć osoby deportowane do pracy przymusowej, kombatanci, żołnierze-górnicy i cywilne niewidome ofiary działań wojennych.

Emerytury i pełny pakiet wsparcia dla byłych opozycjonistów

Jakie są zapisy nowelizacji? Jednym z najważniejszych punktów regulacji jest wypłata świadczenia wyrównawczego dla wszystkich opozycjonistów, którzy pobierają emerytury lub renty niższa niż 2,4 tys. zł brutto. Radio Zet donosi, że świadczenie ma stanowić różnicę między nową stawką a aktualnym świadczeniem, do którego uprawniony jest obywatel.

Na mocy nowelizacji zmieniono sposób ustalania okresów składkowych. W wyznaczaniu podstawy kapitału początkowego będzie uwzględniony czas osadzenia w więzieniach i innych miejscach odosobnienia (po 31 grudnia 1955 r.), świadczenia nielegalnej w PRL pracy na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych (po 1956 r.), niewykonywania obowiązków służbowych z uwagi na represje (przed 31 lipca 1990 r.) oraz internowania na mocy art. 42 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym.

Dodatkowo ma być wliczany okres niemożności wykonywania zawodu na skutek represji za działania wpisujące się w pomoc w odzyskiwaniu przez Polskę suwerenności (przed 31 lipca 1990 r.). Emerytury lub renty ustalane według tych zasad mają przysługiwać od miesiąca przedłożenia wniosku, ale nie wcześniej niż od 1 czerwca 2021 r.

Emerytury to jednak nie wszystko. Nowelizacja zakłada również wypłatę jednorazowej pomocy pieniężnej w wysokości do 150 proc. najniższej emerytury (1876,32 zł). Wsparcie wykorzystane na częściowe pokrycie kosztów zakupu wyrobów medycznych może osiągnąć poziom 350 proc. najniższej emerytury (4378,08 zł). Z kolei kwota, jaką opozycjoniści otrzymają na poczet dostosowania pomieszczeń mieszkalnych do stopnia i rodzaju niepełnosprawności ma wynosić 450 proc. najniższej emerytury (5628,96 zł).

Tego typu pomoc będzie wypłacana maksymalnie dwa razy w roku. O wsparcie będzie mógł ubiegać się działacz, którego dochody mieszczą się w znowelizowanych limitach. Dochód osoby gospodarującej samotnie nie może być wyższy niż 290 proc. najniższej emerytury (3627,55 proc.). Do tej pory ten próg był wyznaczony na 220 proc.

Z kolei dochód w rodzinie nie może przekraczać kwoty, która stanowi 220 proc. najniższej emerytury (2751,94 zł). Dotychczas obowiązywał limit 150 proc. Jeżeli wnioskodawca jest całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji to próg dochodowy nie może być wyższy niż 350 proc. najniższej emerytury (4378,08). Poprzednie przepisy wskazywały na limit 300 proc. O tak pokaźne wsparcie będzie mógł starać się każdy opozycjonista o wysokim stopniu niepełnosprawności, bez względu na to, czy żyje sam, czy z rodziną.

Poza pomocą jednorazową opozycjoniści otrzymają także pomoc okresową. Również i w tym zakresie zmieniono limity. O wsparcie będzie mógł ubiegać się działacz gospodarujący samotnie, którego kwota stanowi 220 proc. najniższej emerytury (2751 ,94 zł). Wcześniej było to 150 proc. W przypadku rodziny dochód musi mieścić się w limicie 150 proc. najniższej emerytury (1876,31 zł, dotychczas: 100 proc.).

Poza dodatkami pieniężnymi na nowy przywilej będą mogli liczyć byli opozycjoniści, którzy nadal są aktywni zawodowo. Nowelizacja uprawnia ich bowiem do dodatkowych 5 dni urlopu w roku kalendarzowym.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Wikimedia Commons/YSSYguy, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9975381

Państwowa flota zostanie powiększona o dwa kolejne boeingi 737. Skorzystają najważniejsze osoby w kraju

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

emeryturyAndrzej Dudapodwyżka

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >