Andrzej Duda podpisał ustawę
biznesinfo.pl
Autor Kamila Jeziorska - 4 Grudnia 2020

Z ostatniej chwili: prezydent właśnie podjął decyzję, na którą wszyscy czekali. Chodzi o otwarcie sklepów

Andrzej Duda zdecydował w sprawie niedzieli handlowej 6 grudnia br. Jak się okazuje, prezydent nie posłuchał związkowców i podpisał nowelę umożliwiającą niedzielny handel. Prezydencka decyzja budzi mieszane uczucia po dwóch stronach barykady.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Kto opowiadał się za i przeciw niedzieli handlowej 6 grudnia
 • Jakie było stanowisko Senatu wobec handlu w Mikołajki
 • Kiedy jeszcze będziesz mógł zrobić zakupy przed świętami

Andrzej Duda w obliczu decyzji

Jak się okazuje, zaraz obok sprzeciwu wobec zamknięcia stoków narciarskich w trakcie ferii, poważną decyzją w karierze prezydenckiej Andrzeja Dudy może być ta dotycząca niedzieli handlowej w Mikołajki, tj. 6 grudnia. Wagę sprawy potęguje fakt, że od dłuższego czasu wokół tego tematu toczy się burzliwa dyskusja zwłaszcza między handlowcami a związkowcami.

Nowy podatek w życie wejdzie za niecały miesiąc. Nikt przed nim nie ucieknie, także tyNowy podatek w życie wejdzie za niecały miesiąc. Nikt przed nim nie ucieknie, także tyCzytaj dalej

Od listopada handlowcy postulują wprowadzenie handlowych Mikołajek, bowiem ich zdaniem pozwoli to na rozłożenie ruchu w przedświątecznym okresie charakteryzującym się gorączką zakupów oraz na zrekompensowanie strat poniesionych w wyniku 21-dniowego, przymusowego zamknięcia.

Zobacz także: Nagranie z Chin z Wuhan wyciekło do mediów. Oglądają je wszyscy

Z kolei związkowcy nie odpuszczali w swoich działaniach i wskazywali, że nowela powinna zostać podpisana, bowiem są tam korzystne rozwiązania, ale dopiero 7 grudnia.

- Prezydent podpisze nowelę, bo w tej ustawie są jeszcze inne zapisy, ale może to podpisać w niedzielę czy w poniedziałek rano. Nic się tu nie wydarzy poza tym, że prezydent podaruje pracownikom handlu wolną niedzielę - mówił w rozmowie z money.pl Alfred Bujara, przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ "Solidarność".

Zobacz także: Beztrosko wylewali gnojowicę z cysterny. Porażające skutki

Jednocześnie Bujara podkreślał, że nagłe wprowadzenie niedzieli handlowej jest niezgodne z prawem i godzi w pracownicze prawa. Nietrudno się domyśleć, że przeciwnego zdania są handlowcy, którzy jasno mówią, że o żadnym łamaniu prawa nie ma mowy.

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Od soboty zmiany dla kierowców. Mandat znika na dobre
 2. Rząd nie powie, jak oszukał pielęgniarki. Dramatyczna relacja z linii frontu
 3. Odebrał telefon ws. kwarantanny. Dostał rachunek na 17 tys. zł

Andrzej Duda zdecydował

Nacisków ze strony "Solidarności" i związkowców nie chciał komentować Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP. W czwartek odpowiadał, że jeśli decyzja prezydenta się pojawi, to zostanie opublikowana na oficjalnej stronie internetowej.

Specjalna ulga podatkowa już działa. Odliczysz nawet 3250 zł, wystarczy zrobić tylko jedną rzeczSpecjalna ulga podatkowa już działa. Odliczysz nawet 3250 zł, wystarczy zrobić tylko jedną rzeczCzytaj dalej

Burzliwa dyskusja na temat mikołajkowej niedzieli handlowej rozgorzała także w Senacie. Senatorowie wskazywali na krótki czas między 6 grudnia, a dniem podpisania noweli. Finalnie jednak przeszła ona bez żadnych poprawek i nawet pozorna obstrukcja w niczym nie przeszkodziła.

Andrzej Duda finalnie podpisał ustawę wprowadzającą dodatkową niedzielę handlową 6 grudnia. Prezydencka decyzja to ukłon w stronę handlowców, którzy od ponad miesiąca walczyli o otwarcie sklepów we wszystkie niedziele grudnia.

Zapis o niedzieli handlowej znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - podkreśla portal money.pl.

Przypomnijmy, że przedświąteczne zakupy będziemy mogli zrobić także 13 i 20 grudnia. Już wcześniej rząd zapowiedział łagodzenie przepisów dotyczących handlu w przedświątecznym okresie. Dodatkowa niedziela handlowa jedynie "dorzuciła" kolejną cegiełkę w postaci handlowych Mikołajków.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nagle pojawił się komunikat, ranny mężczyzna wymagał pomocy
 2. Największy rywal Kamila Stocha jest ciężko chory
 3. Stracił prawo jazdy w rekordowym tempie. Policja ukarała pirata drogowego
 4. Kupiłeś te produkty w sieciówce? Wyrzuć je natychmiast
 5. Za 4,50 zł kupisz dom we Włoszech. Warunki są zaledwie dwa
 6. Nagle na święta wprowadzono kwarantannę dla Polaków
 7. Przed chwilą podano tragiczne wiadomości. Nie żyje legenda świata sportu

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News