BiznesINFO.pl
Andrzej Duda podpisał ustawę

biznesinfo.pl

Z ostatniej chwili: prezydent właśnie podjął decyzję, na którą wszyscy czekali. Chodzi o otwarcie sklepów

4 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Andrzej Duda zdecydował w sprawie niedzieli handlowej 6 grudnia br. Jak się okazuje, prezydent nie posłuchał związkowców i podpisał nowelę umożliwiającą niedzielny handel. Prezydencka decyzja budzi mieszane uczucia po dwóch stronach barykady.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto opowiadał się za i przeciw niedzieli handlowej 6 grudnia

  • Jakie było stanowisko Senatu wobec handlu w Mikołajki

  • Kiedy jeszcze będziesz mógł zrobić zakupy przed świętami

Andrzej Duda w obliczu decyzji

Jak się okazuje, zaraz obok sprzeciwu wobec zamknięcia stoków narciarskich w trakcie ferii, poważną decyzją w karierze prezydenckiej Andrzeja Dudy może być ta dotycząca niedzieli handlowej w Mikołajki, tj. 6 grudnia. Wagę sprawy potęguje fakt, że od dłuższego czasu wokół tego tematu toczy się burzliwa dyskusja zwłaszcza między handlowcami a związkowcami.

Od listopada handlowcy postulują wprowadzenie handlowych Mikołajek, bowiem ich zdaniem pozwoli to na rozłożenie ruchu w przedświątecznym okresie charakteryzującym się gorączką zakupów oraz na zrekompensowanie strat poniesionych w wyniku 21-dniowego, przymusowego zamknięcia.

Z kolei związkowcy nie odpuszczali w swoich działaniach i wskazywali, że nowela powinna zostać podpisana, bowiem są tam korzystne rozwiązania, ale dopiero 7 grudnia.

- Prezydent podpisze nowelę, bo w tej ustawie są jeszcze inne zapisy, ale może to podpisać w niedzielę czy w poniedziałek rano. Nic się tu nie wydarzy poza tym, że prezydent podaruje pracownikom handlu wolną niedzielę - mówił w rozmowie z money.pl Alfred Bujara, przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ "Solidarność".

Jednocześnie Bujara podkreślał, że nagłe wprowadzenie niedzieli handlowej jest niezgodne z prawem i godzi w pracownicze prawa. Nietrudno się domyśleć, że przeciwnego zdania są handlowcy, którzy jasno mówią, że o żadnym łamaniu prawa nie ma mowy.

Andrzej Duda zdecydował

Nacisków ze strony "Solidarności" i związkowców nie chciał komentować Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP. W czwartek odpowiadał, że jeśli decyzja prezydenta się pojawi, to zostanie opublikowana na oficjalnej stronie internetowej.

Burzliwa dyskusja na temat mikołajkowej niedzieli handlowej rozgorzała także w Senacie. Senatorowie wskazywali na krótki czas między 6 grudnia, a dniem podpisania noweli. Finalnie jednak przeszła ona bez żadnych poprawek i nawet pozorna obstrukcja w niczym nie przeszkodziła.

Andrzej Duda finalnie podpisał ustawę wprowadzającą dodatkową niedzielę handlową 6 grudnia. Prezydencka decyzja to ukłon w stronę handlowców, którzy od ponad miesiąca walczyli o otwarcie sklepów we wszystkie niedziele grudnia.

Zapis o niedzieli handlowej znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - podkreśla portal money.pl.

Przypomnijmy, że przedświąteczne zakupy będziemy mogli zrobić także 13 i 20 grudnia. Już wcześniej rząd zapowiedział łagodzenie przepisów dotyczących handlu w przedświątecznym okresie. Dodatkowa niedziela handlowa jedynie "dorzuciła" kolejną cegiełkę w postaci handlowych Mikołajków.

Tagi:

Andrzej Dudazakupysklep

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >
Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki

Polska i Świat

Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Czytaj więcej >