Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Czternasta emerytura do podpisu prezydenta. Andrzej Duda zdecyduje
Maria Glinka
Maria Glinka 05.03.2021 01:00

Czternasta emerytura do podpisu prezydenta. Andrzej Duda zdecyduje

Czternasta emerytura coraz bliżej
Marek Bazak/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy należy spodziewać się decyzji w sprawie kolejnego senioralnego dodatku

  • Ile będzie wynosiła czternasta emerytura

  • Kiedy zostanie wypłacona

Czternasta emerytura na horyzoncie

Czternasta emerytura to głośno zapowiadany dodatek, który ma wspierać najmniej zamożnych seniorów. Ustawa w tej sprawie została przyjęta przez parlament, ale ostateczna decyzja należy do prezydenta. PAP nieoficjalnie przekazuje, że uroczyste podpisanie dokumentu odbędzie się już w najbliższy poniedziałek (8 marca).

Andrzej Duda dał się poznać jako ogromny zwolennik dodatków dla emerytów. Swoją prosenioralną retorykę prezentował m.in. w trakcie ubiegłorocznej kampanii wyborczej. - Mam nadzieję, że będzie czternasta emerytura, daj Boże potem piętnasta emerytura, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący, bo to jest ważne - przekonywał ubiegający się o reelekcję Duda.

Czternasta emerytura nie dla wszystkich

Czternasta emerytura to już kolejne dodatkowe świadczenie, które państwo przekaże w ręce seniorów - w 2019 r. zadebiutowała trzynasta emerytura. Jednak czternastka jest tylko z pozoru podobna do trzynastki.

Pierwsza zasadnicza różnica to próg dochodowy. Ustawa o czternastej emeryturze zakłada, że na maksymalną kwotę rzędu 1250,88 zł brutto mogą liczyć osoby, które nie przekraczają progu dochodowego 2900 zł brutto. Z kolei trzynastka w kwocie 1250,88 zł brutto jest wypłacana każdemu, bez względu na wysokość regularnego świadczenia.

Czternasta emerytura seniorów, którzy rejestrują dochód wyższy zostanie pomniejszona na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Zatem jeżeli obywatel otrzymuje 3000 tys. zł brutto to w ramach dodatku dostanie dodatkowe 1150 zł. Według oficjalnych wyliczeń ten mechanizm obejmie 1,2 mln osób.

W rezultacie znajdą się także osoby, które czternastki nie otrzymają wcale. Taka sytuacja spotka obywateli, którzy pobierają najwyższe świadczenie (ok. 4200 zł brutto). Rządowe szacunki wskazują, że takich osób jest ok. 500 tys.  

Kiedy wypłata czternastek?

Druga kluczowa różnica między dodatkami dla seniorów to czas obowiązywania. Trzynastka jest świadczeniem stałym, a czternasta emerytura ma zostać wypłacona seniorom tylko w tym roku.

Dodatki różnią się także terminem wypłaty. Trzynastka zasila konta seniorów w kwietniu i jest wypłacana wraz regularną emeryturą (5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia kwietnia). Z kolei na czternastkę emeryci będą musieli zaczekać trochę dłużej.

Na początku resort rodziny i polityki społecznej twierdził, że czternasta emerytura trafi do Polaków w czwartym kwartale bieżącego roku. Ostatnio rzecznik rządu Piotr Müller doprecyzował te doniesienia, twierdząc, że czternastki trafią do Polaków w listopadzie. W wyjątkowych sytuacjach dodatek będzie wypłacany w grudniu (w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych) i w styczniu 2022 r. (w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników).

Z rządowych szacunków wynika, że trzynasta i czternasta emerytura pochłoną w tym roku 22 mld zł. Sama wypłata czternastek ma kosztować państwo 11,4 mld zł.