BiznesINFO.pl
Budżet 2021 z pokaźnym dofinansowaniem na poczet 500 plus

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Budżet z podpisem prezydenta. Potężne pieniądze zapisane na 500 plus

28 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Budżet na ten rok został podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Tegoroczne wydatki państwa oszacowano na kwotę ponad 486 mld zł. Sam program "Rodzina 500 plus" pochłonie kilkadziesiąt miliardów złotych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak prezentuje się tegoroczny budżet Polski

  • Jaką kwotę władza przeznaczy na 500 plus

  • Jakie są oficjalne prognozy dotyczące gospodarki

Budżet 2021 zaakceptowany. Nie tylko 500 plus z ogromnym dofinansowaniem

Budżet na rok 2021 został podpisany przez Andrzeja Dudę - taką informację przekazała Kancelaria Prezydenta. Założenia ustawy wskazują, że dochody państwa wyniosą 404,4 mld zł, a wydatki - 486,7 mld zł.

Oznacza to, że tegoroczny maksymalny deficyt może osiągnąć poziomu 82,3 mld zł. Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że dzięki temu uda się umocnić polską gospodarkę po wielu miesiącach walki z pandemią. Polsat News podaje, że poprzez deficyt władza zamierza zabezpieczać środki m.in. na inwestycje. Jednak to nie jedyne obszary działalności państwa, które w 2021 r. zostaną zasilone potężną sumą pieniędzy.

Budżet zawiera także środki na realizację świadczeń w ramach polityki społecznej. Władza planuje przeznaczyć 41 mld zł na dalsze finansowanie „Rodziny 500 plus”. Kolejne 1,8 mld zł pochłonie „Dobry start”. To dwa flagowe programy PiS, które mają na celu wsparcie polskich rodzin i wyrównywanie szans rozwojowych dzieci. Portal natemat.pl donosi, że w 2019 r. świadczenie wychowawcze 500 plus pobierało 3,5 mln dzieci z ponad 2,3 mln rodzin.

Budżet państwa wesprze także inne obszary

Nie tylko program „Rodzina 500 plus” może liczyć na dofinansowanie, ale kwoty wsparcia dla innych obszarów są znacznie niższe. Nowa ustawa zakłada zwiększenie nakładów finansowych na ochronę zdrowia o ok.12,9 mld zł w porównaniu z budżetem z 2020 r. W dalszym ciągu władza będzie przekazywała pieniądze na Fundusz Solidarnościowy.

Budżet doprecyzowuje, że potrzeby obronne Polski pochłoną w tym roku 2,2 proc. PKB. Według oficjalnych statystyk Ministerstwa Obrony Narodowej w 2020 r. na wydatki obronne przeznaczono 2,37 proc. PKB.

Portal money.pl podaje, że w tym toku przewidziano także wzrost dofinansowania dla szkolnictwa wyższego i nauki. Większe nakłady pieniężne trafią także na rozwój mieszkalnictwa. Budżet ma finansować również zadania wpisujące się w transport lądowy - przewidziano wydatki na poczet infrastruktury drogowej i krajowych pasażerskich przewozów kolejowych.

Ostatecznie posłowie zgodzili się przyjąć senacką poprawkę, zgodnie z którą przesunięto 60 mln zł na realizację programu „Senior plus”. Budżet nie zakłada także przekazania 39 mln zł na remonty śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Budżet o PKB i inflacji

W nowej ustawie zawarto także prognozy dotyczące kondycji polskiej gospodarki w 2021 r. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów PKB wzrośnie o 4 proc. w skali roku. Są to przewidywania bardziej korzystne niż wstępne analizy wykonane przez ekspertów z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Analitycy oczekują wzrostu PKB Polski o 2,7 proc. Spełnienie tego scenariusza oznaczałoby zatem niższe odbicie niż skurczenie gospodarki w 2020 r. (3,4 proc.). MFW, w przeciwieństwie do polskich władz, przewiduje, że przyspieszenie nastąpi dopiero w 2022 r.

Budżet wskazuje także, że średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnej wyniesie 1,8 proc. To znaczny spadek względem wskaźników z 2020 r. - serwis bankier.pl przekazuje, że w całym ubiegłym roku inflacja osiągnęła poziom 3,4 proc. W  tym roku Ministerstwo Finansów zakłada, że ceny będą w dalszym ciągu rosły, ale znacznie wolnej.

Wstępne analizy resortu zakładają, że przeciętny roczny fundusz wynagrodzeń wzrośnie do poziomu 2,8 proc. Z kolei wzrost spożycia prywatnego osiągnie poziom 6,3 proc. w ujęciu nominalnym.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Już niedługo będziemy drugą Japonią

Czytaj więcej >

Finanse

Setki milionów dolarów dla Polski. Kongres USA zatwierdził pomoc

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2023

Czytaj więcej >
Ceny prądu w górę

Finanse

Samorządy chcą oszczędzać na oświetleniu ulic. Rząd zabrał głos

Czytaj więcej >

Finanse

Rząd przygotował już po 1500 zł z powodu drogiej energii. Skorzysta ponad 800 tys. domów

Czytaj więcej >
Eksperci przestrzegają przed możliwymi przerwami w dostawie prądu zimą.

Finanse

Zamrożenie cen prądu. Rząd przyjął projekt ustawy. Wiemy kto skorzysta

Czytaj więcej >