Prezydent podpisał budżet z ogromnym deficytem
wikipedia/Radosław Czarnecki
Autor Radosław Święcki - 1 Listopada 2020

Budżet podpisany przez Dudę. Miał być zerowy deficyt, jest dziura na 109,3 mld zł

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tegorocznego budżetu – poinformowała Polska Agencja Prasowa. Miał to być pierwszy w najnowszej historii Polski budżet bez deficytu, ostatecznie dziura budżetowa sięga prawie 110 mld zł.

Budżet z ogromnym deficytem

Mijający tydzień to finalizacja prac nad nowelizacją tegorocznego budżetu przez parlament. Najpierw pracę nad nowelą zakończył Senat, który zgłosił do niej kilka poprawek. Następnie ustawa budżetowa wróciła do Sejmu.

Izba niższa parlamentu przyjęła budżet uwzględniając tylko jedną poprawkę Senatu. Jak podaje serwis Wprost.pl chodzi o poprawkę dotyczącą utworzenia nowej rezerwy na obsługę długu Skarbu Państwa i rozliczenie środków unijnych. Rezerwa ta wyniesie 700 mln zł, przy czym 400 mln zł dotyczy rozliczenia środków unijnych, a 300 mln zł obsługi długu Skarbu Państwa.

Po 90 tys. zł pensji z góry dla liderów Konfederacji. Wprost donosi o bezpodstawnym wzbogaceniu sięPo 90 tys. zł pensji z góry dla liderów Konfederacji. Wprost donosi o bezpodstawnym wzbogaceniu sięCzytaj dalej

Gdy nowelizacja budżetu na 2020 rok została przyjęta przez Sejm, pozostał już tylko podpis prezydenta. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę w piątek 30 października.

Zgodnie z nowelą dochody budżetu państwa będą niższe od pierwotnie zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2020 rok o 36,7 mld zł i wyniosą 398,7 mld zł. Z kolei wydatki zaplanowano na 508 mld zł i będą one wyższe o 72,7 mld zł od przewidzianych w ustawie budżetowej na ten rok.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. W samym środku protestów TK robi kolejny krok ws. wyroku dot. aborcji. Czy myślano, że nikt nie zauważy?
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Sprzedawca może odmówić tobie zakupów. Wystarczy jedna informacja na wejściuSprzedawca może odmówić tobie zakupów. Wystarczy jedna informacja na wejściuCzytaj dalej

Nie będzie budżetu bez deficytu

Deficyt budżetowy zwany potocznie dziurą budżetową wyniesie 109,3 mld zł. Warto przypomnieć, że na początku roku rząd zakładał, że budżet 2020 będzie pierwszym w minionym 30-leciu budżetem bez deficytu. Dochody i wydatki miały być w równej wysokości – 435,3 mld zł.

- Resort finansów prowadzi odpowiedzialną politykę finansową Państwa, czego dowodem jest przyjęta dziś ustawa budżetowa na 2020 r. Polskie finanse mają się dobrze, dlatego nasz budżet w tym roku nie będzie miał deficytu. Oparty jest na solidnych podstawach. W połączeniu z dobrymi dochodami wszystko to tworzy silne fundamenty dla polskiej gospodarki i pewne źródło finansowania programów prospołecznych – mówił na początku roku minister finansów Tadeusz Kościński.

Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękamiJedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękamiCzytaj dalej

Dziś tamte słowa i założenia są prehistoria, gdyż miały miejsce przed wybuchem pandemii koronawirusa, które zmieniła rzeczywistość i tym samym rządowe plany, nie tylko w zakresie deficytu, ale też np. płacy minimalnej (prognozowano, że w przyszłym roku wyniesie ona 3000 zł brutto, ostatecznie zdecydowano, że będzie to 2800 zł brutto).

W nowelizacji ustawy budżetowej przyjęto, że wzrost PKB w 2020 roku obniży się o 4,6 proc. wobec wzrostu o 4,5 proc. rok wcześniej i wzrostu 3,7 proc. zakładanego w ustawie budżetowej na 2020 r. Przeciętna inflacja natomiast zwiększy się do 3,3 proc. wobec 2,5 proc. zakładanych w ustawie budżetowej na ten rok. Z kolei szacowana na koniec roku stopa bezrobocia to 8 proc., a nie jak pierwotnie zakładano 5,1 proc.

Poczta Polska przekazała świetne wieści. Pomimo lockdownu usługi zostaną rozszerzonePoczta Polska przekazała świetne wieści. Pomimo lockdownu usługi zostaną rozszerzoneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Teraz: wywołują "Dziady" z okien przy Mickiewicza. Zagra m.in. Katarzyna Warnke
  2. Drganie powieki jest ważnym sygnałem wysyłanym przez organizm. Na co może wskazywać?
  3. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  4. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  5. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  6. Agnieszka Radwańska pokazała swój luksusowy dom. Żyje jak w bajce, posiadłość za miliony złotych
  7. Polacy jedzą ją na potęgę, a może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Zawiera gonadotropiny kosmówkowe
Będą zwroty, w puli nawet 180 mln zł. Rząd właśnie ogłosił kosztowne świadczenieBędą zwroty, w puli nawet 180 mln zł. Rząd właśnie ogłosił kosztowne świadczenieCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News