BiznesINFO.pl
Czternasta emerytura na horyzoncie

Pixabay/congerdesign

Czternasta emerytura. Podpis pod ustawą już w poniedziałek?

6 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Czternasta emerytura już niebawem może poprawić finanse milionów seniorów. Losy ustawy o kolejnym dodatkowym świadczeniu leżą teraz w rękach Andrzeja Dudy. Jednak nie wszyscy będą mogli liczyć na maksymalną kwotę dodatku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy ma zapaść decyzja w sprawie dodatkowego świadczenia

  • Czym jest czternasta emerytura

  • Dlaczego nie wszyscy uprawnieni otrzymają dodatek w pełnej kwocie

Czternasta emerytura zbliża się wielkimi krokami

Czternasta emerytura to kolejny dodatek, które na ręce seniorów planuje przekazać państwo. Prace nad ustawą o nowym świadczeniu trwały dość długo z uwagi na wybuch pandemii. Posłowie pochylili się nad propozycją dopiero na początku tego roku. Senat zgłosili swoje poprawki, które Sejm jednak odrzucił. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Andrzeja Dudy.

Z nieoficjalnych doniesień PAP z Kancelarii Prezydenta wynika, że uroczyste podpisanie ustawy o czternastej emeryturze może nastąpić już w najbliższy poniedziałek (8 marca). To świetna wiadomość dla 9,1 mln obywateli, którzy są uprawnieni do nowego dodatku.

Czternasta emerytura - dla kogo i w jakiej wysokości?

Czternasta emerytura ma co do zasady wspierać finansowo przede wszystkim najmniej zamożnych Polaków. Dlatego też nie każdy senior otrzyma świadczenie w pełnej kwocie.

Maksymalna wysokość dodatku wynosi 1250,88 zł brutto. Czternasta emerytura w takiej kwocie trafi do obywateli, którzy mieszczą się w progu dochodowym (2900 zł brutto). Dodatek osoby, która rejestruje wyższy dochód zostanie pomniejszona w oparciu o zasadę „złotówka za złotówkę”. Portal money.pl podaje, że takich seniorów jest ok. 1,2 mln.

Co to oznacza w praktyce? Czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł. Zatem jeśli regularna emerytura wynosi np. 3000 zł brutto to czternasta emerytura zostanie wypłacona w kwocie 1150,88 zł. - To sprawiedliwe rozwiązanie, które pozwoli uniknąć sytuacji, gdy przekroczenie kryterium o kilka złotych wiązałoby się z pozbawieniem prawa do świadczenia - przekonywała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jednak w rezultacie znajdą się także seniorzy, którzy czternastki nie otrzymają wcale. Na finansowe wsparcie nie będą mogli liczyć obywatele z emeryturą powyżej 4150 zł. Według oficjalnych wyliczeń resortu takich osób w Polsce jest ok. 500 tys. - Poza tym "czternastki" nie dostaną osoby, które odłożyły decyzję o przejściu na emeryturę, tzn. osiągnęły wiek emerytalny, ale nadal pracują - przyznał dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego.

O wyrównanie stawek i wypłacenie dodatku w pełnej kwocie wszystkim uprawnionym zabiegał Senat. Zdaniem parlamentarzystów różnicowanie seniorów ze względu na dochód jest nieuzasadnione. Ostateczne jednak poprawka senacka została odrzucona.

Czternasta emerytura - kiedy wypłaty?

Czternasta emerytura ma zostać wypłacona w listopadzie 2021 r. w terminie regularnego świadczenia. W wyjątkowych sytuacjach środki zostaną przekazane w grudniu (w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych) i w styczniu 2022 r. (w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników).

Czternasta emerytura to świadczenie jednorazowe, które zostanie wypłacone z urzędu. Uprawnieni nie muszą przedkładać żadnych wniosków, aby otrzymać dodatek. Pieniądze dostaną nie tylko ubezpieczeni w ZUS, lecz także w KRUS. Czternasta emerytura zasili także konta osób podlegających pod zakłady emerytalne MSWiA i MON.

Według oficjalnych wyliczeń wypłata czternastek pochłonie 11,4 mld zł. Trzynasta i czternasta emerytura będzie kosztowała państwo w tym roku 22 mld zł.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >