BiznesINFO.pl
Polsat o zmianach w obostrzeniach

BiznesInfo

Polsat przekazał zaskakującą wieść. Otworzyć się mają już 15 lutego w reżimie sanitarnym

3 Lutego 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Polsat donosi, że już niebawem ma dojść do złagodzenia obostrzeń. Według nieoficjalnych doniesień 15 lutego ponownie otworzą się hotele, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Oficjalne stanowisko rządu w tej sprawie zostanie przedstawione w piątek. Już dziś n

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do jakich informacji dotarł Polsat

  • Jakie inne, potencjalne daty otwarcia hoteli pojawiły się w przestrzeni publicznej

  • Kto weźmie udział w środowym spotkaniu

Polsat o otwarciu hotelu. Złagodzenie obostrzeń na horyzoncie

Polsat nieoficjalnie ustalił, że aktualna lista obostrzeń zostanie zmodyfikowana w przeciągu najbliższych dni. Stacja dotarła do informacji, jakoby do regularnego trybu funkcjonowania miały powrócić hotele.

Przypomnijmy, że do pierwszego radykalnego ograniczenia działalności branży hotelarskiej doszło 28 grudnia 2020 r. Wraz z ustanowieniem kwarantanny narodowej rząd zabronił korzystania z hoteli osobom, które podróżują w celach służbowych.

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem z hoteli mogą korzystać obecnie wyłącznie lekarze, służby mundurowe oraz „członkowie komisji i zespołów właściwych w sprawach egzaminów adwokackiego, radcowskiego, notarialnego, komorniczego, egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą oraz egzaminu dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego”. Dopuszcza się także działanie hoteli pracowniczych.

Jak na razie nie wiadomo, jaki charakter ma przybrać łagodzenie obostrzeń. Czy z hoteli będą mogli korzystać wszyscy, czy może tylko pracownicy w delegacjach? Polsat nie dotarł do tych szczegółów. Stacja ustaliła jedynie, że po otwarciu hotele mają działać w reżimie sanitarnym.

Kiedy otwarcie hoteli? Dwugłos w przestrzeni medialnej

Według Polsat News hotele mają ponownie przywitać gości w poniedziałek 15 lutego. Z kolei dziennikarze RFM FM donoszą, że otwarcie hoteli jest planowane na niedzielę 14 lutego. O „walentynkowym podarunku” od rządu informuje także Rzeczpospolita.

Mimo odgórnego zakazu wdrożonego na mocy rozporządzenia część właścicieli przyłączyła się do oddolnej inicjatywy #OtwieraMY i powróciła do regularnego trybu funkcjonowania. Branża wielokrotnie apelowała o zmniejszenie ograniczeń. RFM FM podaje, że rząd poważnie zastanawiał się nad otwarciem hoteli w ubiegłym tygodniu, jednak ostatecznie zakaz przyjmowania gości został podtrzymany.

Od czego uzależnione jest łagodzenie restrykcji nałożonych na branżę hotelarską? Głównym czynnikiem, który rząd bierze pod uwagę rozważając luzowanie tego obostrzenia jest sytuacja epidemiczna w krajach sąsiednich, zwłaszcza w Niemczech, Czechach i na Słowacji. Polsat wskazuje, że ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona w piątek 5 lutego.

Spotkanie w sprawie otwarcia hoteli

Polsat przekazuje, że kwestia uruchomienia hoteli ma być jednym z głównych wątków spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i ministra rozwoju i pracy i technologii Jarosława Gowina. W środę o godz. 14:00 rozpoczęła się debata, w której biorą udział także szefowie dziewięciu największych organizacji pracodawców skupionych wokół Rady Przedsiębiorczości. W tym gronie znajdują się: Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Polska Rada Biznesu, Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych i Związek Banków Polskich.

Poza tym na debatę zaproszono szefa gabinetu prezydenta Pawła Szrota, ministra Adama Kwiatkowskiego, wiceminister rozwoju Olgę Semeniuk i prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy prezesa RPP Marka Goliszewskiego.

Polsat podaje, że rozmowy mają koncentrować się na „działaniach prezydenta mających na celu likwidację barier na drodze do normalnej gospodarki”. BCC deklaruje, że przedłoży konkretne propozycje rozwiązań, które mogą wesprzeć rozwój firm i całej gospodarki w tym trudnym pandemicznym czasie.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >