BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Polsat przekazał zaskakującą wieść. Otworzyć się mają już 15 lutego w reżimie sanitarnym
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:30

Polsat przekazał zaskakującą wieść. Otworzyć się mają już 15 lutego w reżimie sanitarnym

Polsat o zmianach w obostrzeniach
BiznesInfo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do jakich informacji dotarł Polsat

  • Jakie inne, potencjalne daty otwarcia hoteli pojawiły się w przestrzeni publicznej

  • Kto weźmie udział w środowym spotkaniu

Polsat o otwarciu hotelu. Złagodzenie obostrzeń na horyzoncie

Polsat nieoficjalnie ustalił, że aktualna lista obostrzeń zostanie zmodyfikowana w przeciągu najbliższych dni. Stacja dotarła do informacji, jakoby do regularnego trybu funkcjonowania miały powrócić hotele.

Przypomnijmy, że do pierwszego radykalnego ograniczenia działalności branży hotelarskiej doszło 28 grudnia 2020 r. Wraz z ustanowieniem kwarantanny narodowej rząd zabronił korzystania z hoteli osobom, które podróżują w celach służbowych.

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem z hoteli mogą korzystać obecnie wyłącznie lekarze, służby mundurowe oraz „członkowie komisji i zespołów właściwych w sprawach egzaminów adwokackiego, radcowskiego, notarialnego, komorniczego, egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą oraz egzaminu dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego”. Dopuszcza się także działanie hoteli pracowniczych.

Jak na razie nie wiadomo, jaki charakter ma przybrać łagodzenie obostrzeń. Czy z hoteli będą mogli korzystać wszyscy, czy może tylko pracownicy w delegacjach? Polsat nie dotarł do tych szczegółów. Stacja ustaliła jedynie, że po otwarciu hotele mają działać w reżimie sanitarnym.

Kiedy otwarcie hoteli? Dwugłos w przestrzeni medialnej

Według Polsat News hotele mają ponownie przywitać gości w poniedziałek 15 lutego. Z kolei dziennikarze RFM FM donoszą, że otwarcie hoteli jest planowane na niedzielę 14 lutego. O „walentynkowym podarunku” od rządu informuje także Rzeczpospolita.

Mimo odgórnego zakazu wdrożonego na mocy rozporządzenia część właścicieli przyłączyła się do oddolnej inicjatywy #OtwieraMY i powróciła do regularnego trybu funkcjonowania. Branża wielokrotnie apelowała o zmniejszenie ograniczeń. RFM FM podaje, że rząd poważnie zastanawiał się nad otwarciem hoteli w ubiegłym tygodniu, jednak ostatecznie zakaz przyjmowania gości został podtrzymany.

Od czego uzależnione jest łagodzenie restrykcji nałożonych na branżę hotelarską? Głównym czynnikiem, który rząd bierze pod uwagę rozważając luzowanie tego obostrzenia jest sytuacja epidemiczna w krajach sąsiednich, zwłaszcza w Niemczech, Czechach i na Słowacji. Polsat wskazuje, że ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona w piątek 5 lutego.

Spotkanie w sprawie otwarcia hoteli

Polsat przekazuje, że kwestia uruchomienia hoteli ma być jednym z głównych wątków spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i ministra rozwoju i pracy i technologii Jarosława Gowina. W środę o godz. 14:00 rozpoczęła się debata, w której biorą udział także szefowie dziewięciu największych organizacji pracodawców skupionych wokół Rady Przedsiębiorczości. W tym gronie znajdują się: Pracodawcy RP, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club, Związek Rzemiosła Polskiego, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Polska Rada Biznesu, Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych i Związek Banków Polskich.

Poza tym na debatę zaproszono szefa gabinetu prezydenta Pawła Szrota, ministra Adama Kwiatkowskiego, wiceminister rozwoju Olgę Semeniuk i prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy prezesa RPP Marka Goliszewskiego.

Polsat podaje, że rozmowy mają koncentrować się na „działaniach prezydenta mających na celu likwidację barier na drodze do normalnej gospodarki”. BCC deklaruje, że przedłoży konkretne propozycje rozwiązań, które mogą wesprzeć rozwój firm i całej gospodarki w tym trudnym pandemicznym czasie.

Polecane