BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kancelaria Prezydenta powoła nowe biuro. Start już 15 kwietnia
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.03.2022 08:28

Kancelaria Prezydenta powoła nowe biuro. Start już 15 kwietnia

Kancelaria Prezydenta powoła nowe biuro
Wikipedia/Marcin Białek

W nadchodzącym tygodniu Kancelaria Prezydenta ma zainaugurować prace Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP. Na jego czele ma stanąć wieloletni współpracownik prezydenta Andrzeja Dudy, który w ostatnich miesiącach skupiał się na znalezieniu nowego zajęcia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W tym tygodniu zostanie powołane nowe biuro w Kancelarii Prezydenta

  • Kto stanie na jego czele

  • Który polityk myśli o ewakuacji z Pałacu Prezydenckiego

Kancelaria Prezydenta powoła nowe biuro

15 kwietnia, a więc już w najbliższy czwartek prezydent Andrzej Duda zainauguruje prace Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP o czym poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Jak podkreśla cytowany przez Polską Agencję Prasową Szczerski, powołanie Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP to realizacja zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy odnośnie wzmocnienia organizacyjnego i instytucjonalnego części prezydenckiej administracji, która odpowiada za zadania z zakresu polityki międzynarodowej.

- Podchodzimy do realizacji tej zapowiedzi w sposób projektowy, zadaniowy, a nie stricte biurokratyczny, w związku z tym nie zaczynamy od siedziby czy sprzętu. Biuro powstaje z przekształcenia Biura Spraw Zagranicznych, funkcjonującego dotąd w prezydenckiej kancelarii i będzie samodzielną częścią w ramach Kancelarii Prezydenta RP – podkreśla cytowany przez PAP prezydencki minister. Szczerski zapowiedział również, że w ramach nowego biura powstanie m.in. "osobny zespół zajmujący się koordynowaniem spraw dotyczących Inicjatywy Trójmorza". A w ramach zmian dotyczących polityki międzynarodowej, głowa państwa ma powołać Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej, mające być kolegialnym organem doradczym prezydenta.

Kolegium będzie funkcjonowało przy Biurze Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP i jak podkreśla Szczerski, nie będzie miało charakteru politycznego, a ekspercki i doradczy.

W skład kolegium jak zapowiada prezydencki minister wejdą m.in. szefowie wszystkich państwowych instytutów analitycznych, zajmujących się polityką międzynarodową, jak m.in. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, Ośrodek Studiów Wschodnich czy Instytut Zachodni, ale też eksperci z ośrodków akademickich z całej Polski oraz – jak zapowiada Szczerski – „nestorzy polskiej myśli międzynarodowej”.

Pierwsze posiedzenie kolegium, o ile pozwolą na to warunki epidemiczne ma się odbyć 15 kwietnia, czyli w dniu inauguracji Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP. W tym dniu ma zostać również powołany szef Biura. Szef Biura, jak powiedział Szczerski, będzie wchodził w skład kierownictwa Kancelarii Prezydenta i będzie miał rangę sekretarza stanu.

Kto zostanie szefem Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP? Według PAP będzie to sam Szczerski. To nie zaskakuje, gdyż na początku roku, gdy polityk został odwołany z funkcji szefa gabinetu prezydenta, wskazywano, że otrzymał nominację na pełnomocnika do spraw utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP.

Szczerski pozostanie w Pałacu?

Czy nowa funkcja zatrzyma Szczerskiego w Kancelarii Prezydenta? Pytanie o tyle zasadne, że obserwując tego polityka można odnieść wrażenie, że w ostatnich latach o niczym innym nie marzył jak tylko o odejściu z Pałacu Prezydenckiego.

Co i rusz słychać było, że aplikuje na jakieś krajowe bądź zagraniczne stanowisko. Ostatni raz mieliśmy do czynienia z taką sytuacją 16 lat temu, gdy podobne doniesienia pojawiały się wokół ówczesnego premiera Marka Belki. Tyle, że w przypadku szefa lewicowego gabinetu wiadomo było, że szuka nowego zajęcia w związku z tym, że ma świadomość, że jest premierem tylko na chwilę i po wyborach nie ma szans na utrzymanie stanowiska.

Tymczasem Andrzej Duda niedawno wywalczył drugą 5-letnią kadencję, a jego minister już po wyborach miał po raz kolejny ubiegać się o kierowanie resortem spraw zagranicznych (był jego wiceszefem za czasów pierwszych rządów PiS), wcześniej ubiegał się natomiast o stanowisko unijnego komisarza, a także stanowisko zastępcy sekretarza generalnego NATO.

Wróćmy raz jeszcze do pytania, o to czy nowa funkcja zatrzyma Szczerskiego w Pałacu Prezydenckim? Wygląda na to, że niekoniecznie, gdyż jak ujawnił pod koniec marca „Dziennik Gazeta Prawna”, prezydencki minister może pod koniec tego roku objąć stanowisko ambasadora przy ONZ.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]