Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Taką emeryturę dostaje Aleksander Kwaśniewski. Kwota robi wrażenie
Olgierd Maletka
Olgierd Maletka 30.10.2023 20:42

Taką emeryturę dostaje Aleksander Kwaśniewski. Kwota robi wrażenie

Aleksander Kwaśniewski
Flickr, Roxana Todea

W mediach co jakiś czas poruszany jest temat emerytur gwiazd i polityków. Na temat wysokości swoich świadczeń emerytalnych wypowiadali się m.in. Maryla Rodowicz, Lech Wałęsa czy Marek Włodarczyk. Teraz dowiadujemy się, jaką emeryturę otrzymuje Aleksander Kwaśniewski.

"Ta kwota nie daje elementarnego poczucia bezpieczeństwa"

Serwis wp.pl przypomina słowa polityka sprzed kilku lat, kiedy to udzielając wywiadu dla Polsat News odniósł się do prognozowanej wysokości swojej emerytury. "Otrzymałem prognozę mojej emerytury. Wyliczono, że będę otrzymywał 2600 złotych. Ta kwota nie daje elementarnego poczucia bezpieczeństwa" - powiedział Aleksander Kwaśniewski.

Należy mieć na uwadze, iż prezydentom przysługuje również tzw. prezydencka emerytura, która jest wyliczana na podstawie zarobków obecnego prezydenta.

Podnieśli ważne świadczenie dla emerytów o 1000 zł. Pierwsze wyższe przelewy już na kontach

Jaką emeryturę dostaje Aleksander Kwaśniewski?

Serwis wp.pl. podaje, że tzw. prezydencka emerytura stanowi równowartość 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego obecnego prezydenta. Oznacza to, że obecnie Aleksander Kwaśniewski otrzymuje z tego tytułu około 18 tys. zł. Trzeba przyznać, że taka kwota robi wrażenie.

Warto pamiętać, iż były prezydent nadal jest aktywny zawodowo i podejmuje się wielu projektów. Wspólnie z Aleksandrem Kaczorowskim napisał książkę „Prezydent”, która reklamowana była jako „Pierwszy wywiad rzeka z Aleksandrem Kwaśniewskim - prezydentem, który przeprowadził Polskę przez największe przełomy ostatnich 40 lat”.

Dom opieki dla seniora. Wiemy, jakie są koszty pobytu.

Emerytura Jarosława Kaczyńskiego

Prezes Prawa i Sprawiedliwości również pobiera całkiem pokaźną emeryturę. Jak podaje forsal.pl, Jarosław Kaczyński dostaje co miesiąc z ZUS 7150 zł. Do tego należy doliczyć wynagrodzenie z tytułu pracy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W 2022 r. było to ponad 216 tys. zł.

Źródło: wp.pl, Gazeta.pl, forsal.pl.