Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 300 zł miesięcznie z ZUS dla każdego. Jest ukryty haczyk
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 30.10.2023 14:15

300 zł miesięcznie z ZUS dla każdego. Jest ukryty haczyk

Pieniądze z ZUS
BiznesINFO

Mało kto wie, że wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych dodatek pielęgnacyjny może być wypłacony każdej osobie - nie przysługuje on bowiem wyłącznie seniorom. Aby otrzymać świadczenie w wysokości 300 zł miesięcznie, trzeba jednak uprzednio spełnić konkretne warunki.

Świadczenie dla każdego

Poszukując dodatkowych pieniędzy, część osób może zwrócić się w kierunku świadczeń oferowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Grono tychże jest dość duże, zatem znalezienie tego jednego z odpowiednią sumą pieniędzy może sprawić trochę kłopotów.

Jest jednak takie świadczenie, które może zostać wypłacone każdej zainteresowanej osobie. Co więcej, jak wskazuje portal Goniec, nie przysługuje on wyłącznie seniorom - trzeba bowiem spełnić odpowiednie warunki.

Mogą otrzymać również młodzi

Świadczenie, o którym mowa, to dodatek pielęgnacyjny. Według informacji serwisu Goniec, automatycznie jest on przyznawany seniorom po ukończeniu 75. roku życia. Nie jest to jednak jedyny przypadek dopuszczony przez prawo.

Osoby młodsze, według doniesień Gońca, również mogą otrzymać środki w ramach dodatku pielęgnacyjnego - jeżeli spełnią warunki. Przede wszystkim muszą mieć orzeczoną ograniczoną lub całkowitą niezdolność do samodzielnego życia. Trzeba również posiadać uprawnienia do emerytury lub renty, co w przypadku seniorów powyżej 75. roku życia nie jest problemem.

Portal Goniec wspomina również o dodatkowym warunku, który trzeba spełniać przez cały czas aby otrzymywać pieniądze z ZUS. Jeżeli dana osoba przebywa przez min. 2 tygodnie w miesiącu w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub opiekuńczo-leczniczym, wypłata środków zostanie wstrzymana.

Co z wnioskami?

Jeżeli dana osoba spełnia wszystkie wymagania, to pojawia się pytanie - czy trzeba składać wniosek o dodatek pielęgnacyjny? Jak donosi serwis Goniec, ponownie zależy to od sytuacji danej osoby. Seniorzy, którzy świadczenie otrzymują automatycznie, nie muszą nic robić.

Dokumenty potrzebne do uzyskania dodatku pielęgnacyjnego muszą z kolei składać pozostałe osoby. Z informacji portalu Goniec wynika, że wymaganym dokumentem oprócz samego wniosku jest zaświadczenie o stanie zdrowia OL-9, które wypełnia lekarz. Na dostarczenie wniosku dana osoba ma miesiąc od wystawienia zaświadczenia - trzeba być przygotowanym na ewentualność sporządzenia pełnomocnictwa dla osoby dostarczającej wniosek.