Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dostałeś darowiznę? Pamiętaj o jednej rzeczy, inaczej zapłacisz potężną karę
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 28.10.2023 21:49

Dostałeś darowiznę? Pamiętaj o jednej rzeczy, inaczej zapłacisz potężną karę

Banknoty w portfelu
Iberion

Otrzymując pieniądze od krewnego lub znajomego, bardzo często dana osoba nie zdaje sobie sprawy, że w istocie otrzymuje darowiznę. Nie trzeba co prawda zgłaszać pewnych kwot, jednakże w niektórych przypadkach urząd skarbowy może nałożyć karę, jeżeli zostaną przekroczone terminy przewidziane przez prawo.

Darowizna nie zawsze prosta

Sytuacja, do której dochodzi codziennie w Polsce. Jeden znajomy przekazuje drugiemu pewną sumę pieniędzy - nic nietypowego, zwykły prezent, jakich wiele w kraju między przyjaciółmi. Tymczasem pod względem prawnym jest to coś więcej niż “zwykły prezent”.

Czy przyjaciołom się to podoba, czy nie, przekazane pieniądze są pod względem prawnym darowizną. Obdarowany jest zobowiązany do uregulowania sprawy w urzędzie skarbowym, jeżeli spełnione są odpowiednie warunki.

Darowizna. Podatek nie zawsze konieczny

Jak wskazuje serwis biznes.interia.pl, nie zawsze trzeba płacić podatek od darowizny. Wszystkie związane z tym zasady regulują ustawa o podatku od spadków i darowizn oraz Kodeks cywilny. Podstawowym warunkiem, na podstawie którego określana jest konieczność zapłacenia podatku oraz jego wysokość, jest pokrewieństwo między osobami zaangażowanymi w darowiznę

Portal biznes.interia.pl podaje, że jeżeli darczyńca jest z najbliższej rodziny obdarowanego, wtedy należy do I grupy podatkowej, a próg wynosi wtedy 36 120 zł. O członkostwie w II grupie podatkowej mowa jest wtedy, gdy darczyńca jest z dalszej rodziny obdarowanego; obowiązujący wówczas próg to 27 090 zł. Z kolei wszyscy pozostali, czyli np. znajomi obdarowanego, to już III grupa podatkowa, w której limit wynosi 5744 zł.

Konieczność opłacenia podatku pojawia się, gdy kwota darowizny przekroczy dany próg. Poniżej tych progów obowiązek zapłaty podatku na szczęście nie istnieje.

Darowizna. Fiskus monitoruje sytuację

Jeżeli jednak zajdzie konieczność zapłacenia podatku, należy być przygotowanym na przekazanie pewnej części darowizny do urzędu skarbowego w ramach daniny. Dane serwisu biznes.interia.pl wskazują, że konkretne wysokości podatków zależą od grupy podatkowej i sumy darowizny - mowa o rozstrzale od 3 proc. w przypadku I grupy podatkowej, do aż 20 proc. w III grupie podatkowej.

Według informacji przekazywanych przez portal biznes.interia.pl, zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego odbywa się za pomocą formularza SD-Z2. Trzeba do niego załączyć dokumenty poświadczające pokrewieństwo między stronami, czy dowód na kwotę darowizny w postaci np. potwierdzenia przelewu bankowego.

Obowiązek zgłoszenia darowizny spoczywa na obdarowanym - ma on pół roku na zgłoszenie tego faktu fiskusowi. Jeżeli tego nie zrobi, skarbówka zainteresuje się sprawą, a ustalenie faktów nie zajmie dużo czasu  - serwis biznes.interia.pl wskazuje, że od zeszłego roku fiskus może sprawdzać stan kont bankowych wszystkich mieszkańców Polski. Kara, jaką może nałożyć skarbówka na obdarowanego, może wynieść nawet 20 proc. kwoty otrzymanej darowizny.