Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Szykuje się rewolucja w szkołach. Nauka tylko przez 4 dni w tygodni i lekcje krótsze niż 45 minut
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 09.08.2023 16:28

Szykuje się rewolucja w szkołach. Nauka tylko przez 4 dni w tygodni i lekcje krótsze niż 45 minut

dzieci w szkole
Domena publiczna

W szkołach podstawowych w Wodzisławiu Śląski mają wejść w życie rewolucyjne zmiany. Jedną z istotnych zmian jest między innymi odejście od tradycyjnych 45-minutowych lekcji i czterodniowy tydzień nauki, informuje portalsamorządowy.pl.

Czterodniowy tydzień nauki i krótsze lekcje

Zmiany mają wejść w życie w szkołach podstawowych w Wodzisławiu Śląskim. Nowa strategia ma być realizowana do 2026 roku w trzynastu szkołach podstawowych w mieście. Jest to projekt długoterminowy, w kolejnych latach ma być również kontynuowany oraz modyfikowany w zależności od potrzeb czy zmian w prawie. 

W założeniu tydzień nauki ma trwać cztery dni. System przewiduje również ograniczenie liczby kartkówek  na korzyść indywidualnej pracy z uczniem, omawianiem zdobytej wiedzy. Nacisk ma być kładziony na przedmioty ścisłe. Wśród rekomendacji znalazło się również zmniejszenie liczby uczniów oraz zastąpienie tradycyjnej skali ocen ocenami opisowymi. 

Rząd wyda ponad miliard złotych na darmowe laptopy dla uczniów. Nie każdy dostanie taki sam sprzęt

Cele nowego systemu

Projekt został rozpisany na kilka lat.  Celem działań jest tworzenie optymalnego środowiska edukacyjnego. 

"Kluczowymi wyzwaniami na tym polu są: zapewnienie specjalnej ścieżki rozwoju lokalnych talentów, osiągnięcie wysokiej jakości nauczania w szkołach potwierdzonej wynikami formalnych egzaminów oraz zainicjowanie drogi przygotowywania się uczniów do pracy w przedsiębiorstwach zlokalizowanych na terenie miasta i Subregionu Zachodniego, przekształcających swą produkcję i usługi w modelu Przemysłu 4.0" - podaje portalsamorządowy.pl, powołując się na strategię rozwoju oświaty miasta Wodzisławia Śląskiego na lata 2022-2026.

Pomysł skrócenia tygodnia nauki

Pomysł, by skrócić tydzień nauki, pojawił się już wcześniej. Jak czytamy na łamach spiderweb.pl, lekcje można być skrócić. Prof. Zbigniew Kwieciński w 1995 roku dokonał analizy 100 lekcji w typowych polskich szkołach. Okazało się, że tylko 25 minut lekcji to czas jakkolwiek zorganizowany przez nauczyciela. Pozostały czas zajmują natomiast sprawy administracyjne, odpytywanie, kartkówki czy sprawdziany. 

Ponadto, jak wylicza Związek Miast Polski wraz z Instytutem Badań OSKKO, przeciętny uczeń w wyższych klasach podstawowych na lekcje i odrabianie praco domowych przeznacza około 50 godzin tygodniowo (badanie z maja br.)

Tagi: Edukacja