Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Szykujcie się na duże podwyżki cen. Ekspert właśnie potwierdził
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 11.10.2023 13:21

Szykujcie się na duże podwyżki cen. Ekspert właśnie potwierdził

Stacja Orlenu
BiznesINFO

Bardzo niepokojące doniesienia dotyczące cen paliw właśnie ujrzały światło dzienne. Według wypowiedzi jednego z ekspertów, ceny paliw już wkrótce mają drastycznie wystrzelić w górę. Do słów odniósł się m.in. prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Sytuacja z cenami paliw

W ostatnich tygodniach było bardzo głośno o nagłych awariach dystrybutorów na stacjach benzynowych Orlenu w całej Polsce. Część osób podejrzewała, że to z powodu braku paliwa, chociaż z drugiej strony sam koncern kategorycznie temu zaprzeczał.

Jednocześnie, 3 października doszło do zaskakującej sytuacji. Wielu Niemców, korzystając z dnia wolnego, udało się do Polski zatankować samochód. W efekcie, po raz pierwszy od wielu lat, na granicy utworzyły się korki. Jeden z przybyszów zza Odry powiedział nawet, że ceny paliw w Polsce są “komicznie niskie”.

Ekspert ostrzega

Idylla z cenami paliw najwyraźniej ma się zakończyć już wkrótce. Jak podaje “Fakt”, tak wynika z wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej Przemysława Litwiniuka na antenie TVN24, w programie “Rozmowa Piaseckiego”.

Według Litwiniuka, paliwo ma podrożeć w listopadzie o 10 proc. Kolejna podwyżka ma nastąpić już w grudniu i wynosić 9 proc., zaś źródłem tych informacji mają być szacunki z prognoz Narodowego Banku Polskiego. Dodatkowo, zdaniem cytowanego przez “Fakt” eksperta, paliwo byłoby droższe nawet o 1,50 zł, gdyby nie polityka Orlenu.

NBP i Orlen odpowiadają

Do wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej szybko odniósł się Narodowy Bank Polski. W oświadczeniu cytowanym przez “Fakt” bank centralny stanowczo zaprzeczył, jakoby istniały prognozy cen paliw wykonane przez NBP, ponieważ instytucja ich nie realizuje. Dodatkowo ceny baryłki ropy oraz kurs złotego są zmienne i trudne do przewidzenia.

Głos zabrał również prezes Orlenu, Daniel Obajtek. W swoim oświadczeniu podawanym przez “Fakt” powtórzył, że Orlen nie zamierza podnosić cen na stacjach paliw. Z kolei obecna stabilizacja cen ma pozytywny wpływ na gospodarkę i sytuację klientów.