Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Szykują się wielkie zmiany w L4. Premier zabrał głos, jest potwierdzenie
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 10.01.2024 11:20

Szykują się wielkie zmiany w L4. Premier zabrał głos, jest potwierdzenie

Donald Tusk
KAPIF

Premier Donald Tusk potwierdził doniesienia dotyczące zapowiadanej rewolucji w zasiłku chorobowym. Ruszyły prace nad projektem odpowiedniej ustawy - znamy również termin jej wejścia w życie.

Nadchodzą zmiany w L4. Premier potwierdził

Według doniesień serwisu wiadomosci.radiozet.pl, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przedstawiła na wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów szczegóły dotyczące prac nad ustawą zmieniającą przepisy dotyczące L4. Szczegóły ujawnił na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Obecne przepisy regulują, że w przypadku zwolnienia lekarskiego pracodawca jest odpowiedzialny za wypłacanie świadczenia chorobowego swojemu pracownikowi. Dotyczy to pierwszych 33 dni zwolnienia - jeżeli okres ten jest dłuższy, to od 34 dnia pieniądze wypłaca ZUS.

Fatalne wieści płyną z ministerstwa pracy. Chodzi o dane dotyczące bezrobocia

Premier potwierdza. Szykują się wielkie zmiany w L4

Zmiany, które chce wprowadzić rząd, mają zdjąć z przedsiębiorców odpowiedzialność za wypłaty świadczenia chorobowego. Za ten zasiłek w przyszłości ma całkowicie odpowiadać Zakład Ubezpieczeń Społecznych, bez udziału pracodawców.

Premier potwierdził również, że prace nad ustawą oficjalnie ruszyły. Projekt został przez niego określony mianem “masywnego”; jednocześnie szef rządu zapewnił, że zmiany będą konsultowane z zainteresowanymi w ten sposób, aby nie skorzystały z nich głównie “największe korporacje”.

Pomoc dla mniejszych przedsiębiorstw

Według wypowiedzi Donalda Tuska, zmiany mają być bardzo korzystne zwłaszcza dla mikroprzedsiębiorców. Obecny kształt przepisów powoduje, że zwolnienia L4 skutkują dla nich spadkiem dochodów i niebezpiecznym zbliżeniem się firmy do bankructwa.

Z drugiej strony szef rządu wskazał także, że przesunięcie obowiązku wypłat na ZUS nie jest prostym zadaniem. Według jego wypowiedzi, decyzja ta “rodzi bardzo poważne konsekwencje finansowe”.

źródło: wiadomosci.radiozet.pl