Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Fatalne wieści płyną z ministerstwa pracy. Chodzi o dane dotyczące bezrobocia
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 08.01.2024 17:13

Fatalne wieści płyną z ministerstwa pracy. Chodzi o dane dotyczące bezrobocia

Kolejka do Urzędu Pracy
fot. Piotr Molecki/East News

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało wstępne dane ws. bezrobocia w ostatnim miesiącu 2023 roku. Niestety, nie ma dobrych wiadomości - po raz pierwszy od połowy roku zanotowano wzrost.

Szacunki bezrobocia

Początek stycznia jest nie tylko miesiącem realizacji postanowień noworocznych. W tym bowiem okresie publikowane są także dane statystyczne dotyczące roku, który właśnie się zakończył.

Jak informuje serwis next.gazeta.pl, swoje wstępne dane co do bezrobocia w grudniu 2023 roku opublikowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak się jednak okazuje, nie ma dobrych wiadomości w tym zakresie.

To koniec abonamentu RTV w Polsce? Będzie nowa opłata

Pierwszy wzrost od dawna

Bezrobocie rejestrowane w ostatnich dniach grudnia miało wynieść 5,1 proc. Dane te, w porównaniu z poprzednimi miesiącami, nie napawają optymizmem - stopa ta nie wzrastała bowiem od lipca, gdy bezrobotnych było tylko 5 proc.

Patrząc na województwa, sytuacja różni się w zależności od przypadku. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w woj. śląskim bezrobocie w listopadzie było 0,1 pkt proc. niższe w porównaniu z październikiem i wyniosło 3,5 proc. O tyle samo wzrosło z kolei zatrudnienie w przedsiębiorstwach w stosunku miesięcznym.

Kiedy dane GUS?

Na informacje Głównego Urzędu Statystycznego co do całego zeszłego roku trzeba jednak poczekać. Konkretne dane zostaną opublikowane dopiero ostatniego dnia stycznia. Poznamy wtedy zarówno stopę bezrobocia, jak i liczbę zatrudnionych i średnie wynagrodzenie.

źródło: next.gazeta.pl