BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Banknoty Narodowego Banku Polskiego

Zofia Marek Bazak / EAST NEWS

Świadczenie wyrównawcze z podpisem prezydenta. Dostaną wyrównanie do ponad 2500 zł

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw. Jednym z elementów ustawy jest świadczenie wyrównawcze do którego prawo mają działacze i represjonowani, których renta lub emerytura nie przekracza określonej kwoty.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Prezydent podpisał ustawę zawierającą m.in. świadczenie wyrównawcze

  • Kto ma prawo do takiego świadczenia

  • Na co jeszcze mogą liczyć beneficjenci ustawy

Prezydent podpisał ustawę zawierającą m.in. świadczenie wyrównawcze

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o zmianie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw. Jak podkreśla Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, zawarte w noweli zmiany i rozwiązania „wychodzą naprzeciw oczekiwaniom tej grupy, której należy się szczególne uhonorowanie za działalność na rzecz wolnej Polski”.

Prezydent nie krył radości z powodu podpisania ustawy.

- Bardzo się cieszę, że mogłem podpisać tę ustawę i bardzo dziękuję za ten apel 141 członków opozycji antykomunistycznej – mówił prezydent Andrzej Duda, cytowany przez PAP.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zwraca uwagę, że dzięki podniesieniu progów uprawniających do pomocy szersza grupa działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych będzie mogła skorzystać z prawa do pomocy pieniężnej, zarówno tej jednorazowej jak i okresowej. Możliwe będzie też przyznanie pomocy pieniężnej jednorazowej nawet dwa razy w roku, a nie jak dotychczas tylko raz.

–  W miejsce dotychczasowego progu dochodowego nieprzekraczającego kwoty odpowiadającej 220 proc. najniższej emerytury, czyli kwoty 2751,94 zł, ustanowiony jest próg dochodowy nieprzekraczający kwoty odpowiadającej 290 proc. najniższej emerytury, obecnie jest to kwota 3627,55 zł – tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, cytowana w komunikacie resortu.

Nowela zakłada również przyznanie prawa do 5 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego czy uznanie za okres składkowy okresu pozbawienia możliwości wykonywania swojego zawodu przed dniem 31 lipca 1990 roku na skutek represji politycznych.

Świadczenie wyrównawcze wzrosło

Istotnym elementem ustawy jest również świadczenie wyrównawcze przysługujące działaczom opozycji antykomunistycznej oraz osobom represjonowanym z powodów politycznych. Jak wyjaśnia szefowa resortu rodziny i polityki społecznej z uwagi na mechanizm tegorocznej waloryzacji przysługuje ono w kwocie stanowiącej różnicę między kwotą 2501,76 zł, a kwotą pobieranej emerytury lub renty. Finalnie beneficjenci mają więc dostać tyle, by w portfelu znalazło się właśnie 2501,76 zł.

W praktyce oznacza to, że osoby z emeryturą lub rentą niższą od tej sumy, będą mogły liczyć na wyrównanie świadczenia do wspomnianej kwoty. Nowela rozszerza prawo do świadczenia o działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych pobierające rentę rodzinną.

Minister rodziny i polityki społecznej podkreśla, że podpisana przez prezydenta ustawa to przejaw „najlepiej rozumianej solidarności i sprawiedliwości społecznej” i przypomina, że działacze opozycji w PRL i ofiary represji powojennych zostali objęci opieką państwa polskiego dopiero w 2015 roku, wraz z wejściem w życie ustawy o działaczach opozycji
antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych.

Resort przypomina, że zgodnie z obecnymi zasadami osoby o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych mają prawo m.in. do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, a także z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >