BiznesINFO.pl
pieniądze-babcia-biznesinfo

Biznesinfo

Styczniowe emerytury dobiły seniorów. Polski Ład szybko zaczął zbierać żniwo

4 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Emeryci otrzymali świadczenia na nowych zasadach. Rząd zapewniał, że podatkowa rewolucja to dla seniorów same korzyści. Niestety, nie dla wszystkich. Jak podaje wtorkowy "Fakt" grupa ok. 10 proc. emerytów otrzyma świadczenia niższe nawet o kilkaset złotych miesięcznie.

Jak podał "Fakt" emeryci z całej Polski rozważają składanie pozwów do sądów w sprawie obciętych emerytur. Winny jest Polski Ład, który zakłada obniżenie kwoty wolnej od podatku, ale jednocześnie likwiduje odliczenie składki zdrowotnej.

biznesinfo-1

Od dzisiaj wzrasta jedno ze świadczeń ZUS. Dostaniesz 2119 zł miesięcznie

CZYTAJ DALEJ

Taka konstrukcja sprawia, że seniorzy mający emerytury wyższe niż 4920 zł brutto miesięcznie, na zmianach będą tracić – od kilkunastu złotych nawet do 200-300 zł miesięcznie. – Jakim prawem? Przecież przez całe lata zachęcano Polaków do dłuższej pracy – denerwują się seniorzy cytowani przez dziennik.

Emeryci myślą o pozwie zbiorowym

Jak podaje "Fakt" emeryci są zbulwersowani, a zarazem załamani takimi stawkami swoich świadczeń. Chcą pozwać ZUS.

Dziennik cytuje fragment listu czytelnika, który przepracował 46 lat i na skutek zmian przepisów straci co miesiąc ok. 470 zł. Inny w liście do redakcji pisze, że bierze 5,6 tys. zł emerytury miesięcznie. Polski Ład zabierze mu 147 zł.

Seniorzy zapowiadają pozew zbiorowy przeciw ZUS. Emeryci są rozgoryczeni, bo byli przekonywani do tego, by pracować jak najdłużej, co skutkuje wypracowaniem wyższego świadczenia.

Co zdrożeje, a co stanieje w 2022 roku?

Wzrost cen jest odczuwalny praktycznie we wszystkich sferach naszego życia. Od podstawowych produktów, przez ceny energii, aż po usługi. Eksperci zapowiadają, że w nadchodzącym roku czekają nas kolejne podwyżki. Czy możemy liczyć na to, że coś będzie tańsze? Jest na to szansa.

Zobacz galerię >

Ekspert, z którym rozmawia dziennik podpowiada co emeryci mogą zrobić.

– Świadczeniobiorca powinien zakwestionować wysokość wypłaconej kwoty. Następnie ZUS powinien odpowiedzieć, że zgodnie z przepisami stosuje taką stawkę podatku. Kolejnym krokiem byłoby skierowanie sprawy na ścieżkę do sądu – tłumaczy dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

Dodaje też, że rozwiązaniem jest także spór z ZUS przed sądem z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Tagi:

emeryturaemeryturyemeryciPolski Ład

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zmiany w prawie drogowym od 21 września 2022. Dotyczą pieszych

Czytaj więcej >
Twitter/President of Russia

Polska i Świat

Częściowa mobilizacja w Rosji. Ogłoszenie Putina

Czytaj więcej >
wikimedia.org

Polska i Świat

USA: Putin wkrótce ogłosi mobilizację

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Janusz Kowalski zetknął się z mocną krytyką. Dostał kredki

Czytaj więcej >
Łukaszenka

Polska i Świat

Łukaszenka: „USA pchają Europę do wojny z Rosją na terytorium Ukrainy”

Czytaj więcej >
Ilu więźniów pracuje?

Polska i Świat

Wojna na Ukrainie. Rosja rekrutuje w więzieniach

Czytaj więcej >