Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sprawdź, czy masz w domu te banknoty. Niebawem zostaną wycofane z produkcji
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 08.12.2023 17:00

Sprawdź, czy masz w domu te banknoty. Niebawem zostaną wycofane z produkcji

Portfel
Pexels

Europejski Bank Centralny wydał oficjalny komunikat dotyczący zaprzestania produkcji  banknotów euro o najwyższych nominałach. Okazuje się, że powodem tej decyzji jest między innymi coraz częstsze fałszowanie banknotów. 

Te banknoty zostają wycofane z produkcji

Banknot o nominale 500 euro został wprowadzony do obiegu w 2002 roku. Jest on jednym z najwyższych nominałów w euroobwodzie, a zarazem najbardziej kontrowersyjnym. Ich używanie jest przez niektórych uważane za ryzykowne. Wszystko przez to, że istnieje większe prawdopodobieństwo wykorzystania go w nielegalnych transakcjach czy do prania pieniędzy. Okazuje się, że już niedługo przestaną być produkowane. 

Te sklepy znikną z galerii handlowych w Polsce. Właśnie ogłoszono likwidację

Fałszywe bankoty

Coraz częściej do obiegu trafiają fałszywe banknoty. Przed ich przyjmowaniem ostrzega niemiecki Bundesbank. - Łącznie z transakcji płatniczych w Niemczech wycofano 44 100 fałszywych banknotów euro o wartości nominalnej 2,7 mln euro. Liczba fałszywych pieniędzy w wzrosła o 5,2 proc. w stosunku do roku poprzedniego - przekazuje portal “Polski Obserwator”.

Okazuje się, że banknot o nominale 500 euro jest bardzo łatwy do podrobienia. Przez ich wysoką popularność i wartość, fałszywe banknoty stają się o wiele trudniejsze do wykrycia. Między innymi to sprawiło, że niebawem zostaną one wycofane z produkcji.

Europejski Bank Centralny wydał komunikat

Banknot 500 euro nie będzie już produkowany, ale nadal pozostaje pełnoprawnym środkiem płatniczym. - Od 27 stycznia 17 z 19 banków centralnych w strefie euro nie będzie już emitować banknotów 500 euro - czytamy we fragmencie komunikatu Europejskiego Banku Centralnego.