Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Ważny dokument dla emerytów i rencistów. Dzięki niemu dostaną wiele zniżek
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 08.12.2023 14:30

Ważny dokument dla emerytów i rencistów. Dzięki niemu dostaną wiele zniżek

Emeryci
Pixabay

Seniorzy są jedną z grup społecznych, która może się cieszyć sporymi ulgami w całej Polsce. Zanim jednak będą mogli korzystać z wielu z nich, muszą zdobyć konkretny dokument. O jaki dokładnie dokument chodzi i jakie ulgi przysługują emerytom oraz rencistom?

Jeden dokument, wiele zniżek

Podstawowym dokumentem w posiadaniu emeryta lub rencisty jest jego legitymacja. Jak podaje serwis fakt.pl, występuje ona zarówno w wersji plastikowej, jak i elektronicznej. Od stycznia 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje także legitymacje w formie elektronicznej, czyli aplikacji mObywatel.

Po uzyskaniu dokumentu z ZUS, emeryt bądź rencista może korzystać z wielu ulg i innych przywilejów w całej Polsce. Wszystko zależy od samorządu i danego przedsiębiorstwa, stąd warto się zapoznać z ofertą przed ewentualną wizytą.

ZUS wypłaca dodatki do emerytury. Wielu seniorów nie wie, że może je otrzymać

Ulgi w transporcie i medycynie

Posiadacze legitymacji emeryta-rencisty mogą przykładowo korzystać ze zniżek w transporcie publicznym. Oznacza to dwa przejazdy pociągiem w ciągu roku, podczas których możliwe jest skorzystanie z ulgi 37 proc. Korzystając z transportu miejskiego również można liczyć na ulgowe, a nawet darmowe przejazdy - wszystko zależy jednak od zasad określonych przez samorząd, które mogą zezwalać na darmowe przejazdy po osiągnięciu konkretnego wieku bez legitymacji.

Część aptek wprowadziła również zniżki dla posiadaczy legitymacji w kontekście zakupu leków. W uzdrowiskach z kolei posiadacze legitymacji mogą liczyć na zwolnienie z części opłat rehabilitacyjnych bądź wypoczynkowych.

Tańszy abonament RTV

O ile jednak osoby, które ukończyły 75 lat nie muszą płacić abonamentu, tak seniorzy między wiekiem emerytalnym a progiem określonym w ustawie są zobowiązani do uiszczania tej opłaty. Posiadacze legitymacji mogą jednak liczyć na zniżki i w tym kontekście.

Zależnie od instytucji kultury, zniżki na bilety bądź wejściówki można uzyskać właśnie dzięki legitymacji. Chodzi tu konkretnie m.in. o muzea, kina czy teatry.

źródło: fakt.pl