Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > Waloryzacja emerytur w 2024 roku. Na jakie podwyżki mogą liczyć seniorzy?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 30.11.2023 21:34

Waloryzacja emerytur w 2024 roku. Na jakie podwyżki mogą liczyć seniorzy?

Seniorka
Pixabay

Wielu seniorów z pewnością zastanawia się, ile wyniesie waloryzacja świadczeń emerytalnych w nadchodzącym roku. Okazuje się, że choć inflacja zaczęła spadać, to podwyżki wciąż będą całkiem spore. 

Waloryzacja zależy od inflacji

Waloryzacja emerytur jest wyliczana na podstawie średniego rocznego wskaźnika inflacji oraz wskaźnika wzrostu płac. Ma to zrekompensować seniorom wysokie ceny w sklepach. Oczywiście wysoka waloryzacja wygląda dobrze w wyliczeniach, ale należy pamiętać, że jest to wynik negatywnego zjawiska dla naszych portfeli, jakim jest inflacja. Ostatnie podwyżki miały miejsce w marcu 2023 roku i były dwucyfrowe.

Właśnie się zaczęło. Dino przygotowało dla klientów wyjątkową ofertę

Waloryzacja emerytur w 2024 roku

Ostatnia waloryzacja wyniosła 14,8 proc. W nadchodzącym roku mimo, że inflacja zaczęła spadać, to z dużym prawdopodobieństwem waloryzacja w 2024 roku będzie spora. Zgodnie z szacunkami, ma wynieść mniej więcej 13,96 proc. Wtedy minimalna emerytura, która w Polsce wynosi 1588 złotych brutto zostałaby podniesiona o 222 zł, czyli wyniosłaby 1810 zł brutto. 

Na jakie podwyżki mogą liczyć seniorzy?

Warto dodać, że im wyższe świadczenie emerytalne otrzymuje senior, tym wyższy będzie wskaźnik waloryzacji. Przykładowo, jeśli obecnie emerytura wynosi 2000 złotych brutto, wzrosłaby do 2279 złotych brutto.

Emeryt pobierający 3000 złotych, zgodnie z tymi wyliczeniami otrzyma podwyżkę w wysokości 419 złotych. Natomiast ostateczny wskaźnik waloryzacji poznamy dopiero w lutym 2024 roku, a podwyższone świadczenia wpłyną na konta seniorów w marcu.