Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Skarbówka dostanie nowy oręż. Nie licz na przedawnienie
Radosław Święcki
Radosław Święcki 24.05.2021 02:00

Skarbówka dostanie nowy oręż. Nie licz na przedawnienie

Skarbówka dostanie nowy oręż
EastNews/Piotr Molecki

Skarbówka dostanie nowy oręż. Za sprawą decyzji Sejmu już wkrótce może zostać zamrożone przedawnienie m.in. w przestępstwach skarbowych. Projekt ustawy w tej sprawie trafił do podpisu prezydenta. Kiedy - po prawdopodobnym podpisie głowy państwa - zmiany wejdą w życie? To zależeć będzie od rozwoju sytuacji epidemicznej w Polsce. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Sejm przyjął nowelę zakładającą zamrożenie przedawienia m.in. w przestępstwach skarbowych

  • Dlaczego podpis prezydenta nie oznacza szybkiego wejścia w życie zmian

  • Dlaczego cała ta sytuacja budzi zastrzeżenia ekspertów

Skarbówka dostanie nowy oręż

W zeszłym tygodniu Sejm przyjął nowelizację kodeksu karnego i ustawy antykryzysowej.  Zakłada on zamrożenie przedawnienia w przestępstwach powszechnych, a także skarbowych.

Przypomnijmy, że przestępstwa skarbowe to m.in. nieskładanie deklaracji, ukrywanie dochodów, niepłacenie podatków. 

Jak wspomniano nowela została przyjęta przez Sejm, a następnie trafiła do podpisu prezydenta.

Decyzji głowy państwa w tej sprawie jeszcze nie ma. W przypadku podpisu trudno jednak przesądzić kiedy zmiany wejdą w życie. 

Powód? Jak zauważa “Dziennik Gazeta Prawna” ustawa ma co prawda wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu, tyle, że z mocą wsteczną - od 14 marca 2020 roku, czyli dnia wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego w związku z pojawieniem się w naszym kraju pierwszych przypadków koronawirusa. Pół roku po odwołaniu stanu epidemicznego zostanie odwieszony bieg terminów przedawnienia. 

Kiedy stan epidemiczny zostanie odwołany? Tego póki co nie wiadomo. Decyzję w tej sprawie podejmie minister zdrowia i jak zauważa gazeta, to od Adama Niedzielskiego będzie de facto zależało, kiedy ze względu na przedawnienie będzie mogła ustać karalność przestępstw skarbowych i powszechnych. 

Sytuacja ta budzi wątpliwości ekspertów. Cytowany przez dziennik Przemysław Antas, radca prawny i partner w firmie doradczej Ontilo podkreśla, że uzależnienie terminu przedawnienia od długości trwania stanu epidemicznego “budzi wątpliwości co do zgodności z konstytucyjną zasadą ochrony zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa”.

Antas podkreśla, że wątpliwości nie byłoby, gdyby nowela a przewidywała konkretny, maksymalny okres zawieszenia biegu terminów przedawnienia.

Komentarz resortu sprawiedliwości

Co na to Ministerstwo Sprawiedliwości? W komentarzu dla “Dziennika Gazety Prawnej” przedstawiciele resortu podkreślają, że konstytucja, a także prawo międzynarodowe nie chronią „prawa do przedawnienia” karalności przestępstw lub wykonania kary, w związku z czym ustawodawca może dowolnie kształtować jej zakres i jak wskazuje resort “może nawet zlikwidować przedawnienie, a więc tym bardziej zawiesić jego bieg w okresie stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego”. 

Ministerstwo podkreśla, że gdyby nie zmiany, to sprawcy mogliby korzystać z obecnych, obiektywnych utrudnień w prowadzeniu postępowań, co spowodowałoby, że ich sprawy - jako przedawnione - nie mogłyby być prowadzone.

Gazeta przypomina, że zgodnie art. 44 kodeksu karnego skarbowego karalność przestępstw skarbowych przedawnia się po 5 latach (gdy czyn stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 3 lat) i 10 latach (gdy czyn stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata). 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]