BiznesINFO.pl
Skarbówka dostanie nowy oręż

EastNews/Piotr Molecki

Skarbówka dostanie nowy oręż. Nie licz na przedawnienie

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Skarbówka dostanie nowy oręż. Za sprawą decyzji Sejmu już wkrótce może zostać zamrożone przedawnienie m.in. w przestępstwach skarbowych. Projekt ustawy w tej sprawie trafił do podpisu prezydenta. Kiedy - po prawdopodobnym podpisie głowy państwa - zmiany wejdą w życie? To zależeć będzie od rozwoju sytuacji epidemicznej w Polsce. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Sejm przyjął nowelę zakładającą zamrożenie przedawienia m.in. w przestępstwach skarbowych

  • Dlaczego podpis prezydenta nie oznacza szybkiego wejścia w życie zmian

  • Dlaczego cała ta sytuacja budzi zastrzeżenia ekspertów

Skarbówka dostanie nowy oręż

W zeszłym tygodniu Sejm przyjął nowelizację kodeksu karnego i ustawy antykryzysowej.  Zakłada on zamrożenie przedawnienia w przestępstwach powszechnych, a także skarbowych.

Przypomnijmy, że przestępstwa skarbowe to m.in. nieskładanie deklaracji, ukrywanie dochodów, niepłacenie podatków. 

Jak wspomniano nowela została przyjęta przez Sejm, a następnie trafiła do podpisu prezydenta.

Decyzji głowy państwa w tej sprawie jeszcze nie ma. W przypadku podpisu trudno jednak przesądzić kiedy zmiany wejdą w życie. 

Powód? Jak zauważa “Dziennik Gazeta Prawna” ustawa ma co prawda wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu, tyle, że z mocą wsteczną - od 14 marca 2020 roku, czyli dnia wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego w związku z pojawieniem się w naszym kraju pierwszych przypadków koronawirusa. Pół roku po odwołaniu stanu epidemicznego zostanie odwieszony bieg terminów przedawnienia. 

Fundacja Profeto za pieniądze z resortu buduje centrum medialne?

OKO.Press: "Drugi Rydzyk" buduje imperium za rządowe pieniądze. W puli 25 mln zł

CZYTAJ DALEJ

Kiedy stan epidemiczny zostanie odwołany? Tego póki co nie wiadomo. Decyzję w tej sprawie podejmie minister zdrowia i jak zauważa gazeta, to od Adama Niedzielskiego będzie de facto zależało, kiedy ze względu na przedawnienie będzie mogła ustać karalność przestępstw skarbowych i powszechnych. 

Sytuacja ta budzi wątpliwości ekspertów. Cytowany przez dziennik Przemysław Antas, radca prawny i partner w firmie doradczej Ontilo podkreśla, że uzależnienie terminu przedawnienia od długości trwania stanu epidemicznego “budzi wątpliwości co do zgodności z konstytucyjną zasadą ochrony zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa”.

Antas podkreśla, że wątpliwości nie byłoby, gdyby nowela a przewidywała konkretny, maksymalny okres zawieszenia biegu terminów przedawnienia.

Komentarz resortu sprawiedliwości

Co na to Ministerstwo Sprawiedliwości? W komentarzu dla “Dziennika Gazety Prawnej” przedstawiciele resortu podkreślają, że konstytucja, a także prawo międzynarodowe nie chronią „prawa do przedawnienia” karalności przestępstw lub wykonania kary, w związku z czym ustawodawca może dowolnie kształtować jej zakres i jak wskazuje resort “może nawet zlikwidować przedawnienie, a więc tym bardziej zawiesić jego bieg w okresie stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego”. 

Ministerstwo podkreśla, że gdyby nie zmiany, to sprawcy mogliby korzystać z obecnych, obiektywnych utrudnień w prowadzeniu postępowań, co spowodowałoby, że ich sprawy - jako przedawnione - nie mogłyby być prowadzone.

Gazeta przypomina, że zgodnie art. 44 kodeksu karnego skarbowego karalność przestępstw skarbowych przedawnia się po 5 latach (gdy czyn stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 3 lat) i 10 latach (gdy czyn stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata). 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Pekao ostatecznie przejmuje Idea Bank

Finanse

Idea Bank znika z polskiego rynku. Pekao zaczyna migracje klientów

Czytaj więcej >
Prezydent Duda, emerytury stażowe

Finanse

Doradca prezydenta ostrożnie o emeryturach stażowych. Pomysł wypali?

Czytaj więcej >
Ostatni dzwonek dla produkujących wyroby z akcyzą

Finanse

Do końca czerwca możesz zgłosić się do rejestru. Później nie wyprodukujesz produktów obłożonych akcyzą

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Kobieta pobierajaca gotowke z bankomatu Euronetu

Finanse

Santander zaskoczył klientów ogromną awarią. Z kont pobrał 100 razy więcej

Czytaj więcej >
Kto zyska na Polskim Ładzie?

Finanse

Polski Ład podbije ich świadczenia. Seniorzy z 500 plus dostaną jeszcze więcej

Czytaj więcej >
Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >