Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Skan siatkówki oka kupi ci obiad. Okiem zapłacisz w coraz większej liczbie miast
Paula Drechsler
Paula Drechsler 26.04.2023 16:40

Skan siatkówki oka kupi ci obiad. Okiem zapłacisz w coraz większej liczbie miast

terminal
domena publiczna

Technology For Mobile, firma skoncentrowana na technologiach płatności mobilnych, przeprowadziła w restauracjach test prędkości różnego rodzaju transakcji, m.in. płacenia okiem. 

Szybkie spojrzenie

Technology For Mobile to firma badawczo-rozwojowa działająca przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ich specjalnością jest prowadzenie badań nad mobilnymi technologiami płatniczymi. Jeden z ich projektów zakładał sprawdzenie szybkości różnych metod płatności w lokalach gastronomicznych. Dla lepszego porównania, zmierzono także czas płatności gotówką.

Najszybsza okazała się płatność za pomocą biometrycznego skanowania siatkówki oka, którą opracowała polska firma PayEye. Opłacenie rachunku za pomocą spojrzenia trwało zaledwie 23 sekundy.

Dalej na podium uplasowały się transakcje zbliżeniowe kartą kredytową z wynikiem 25 s i przesył mobilny NFC z z czasem 27 s. Płatność gotówkowa sięgnęła aż 49 s. 

Operator sieci komórkowej straszy nową opłatą

Sposób badania

Aby testy były miarodajne i wiarygodne, wykorzystana została w nich autorska metoda firmy TFM. Polega ona na pozyskaniu materiału badawczego z kamer CCTV i logów systemowych z lokali gastronomicznych badaniem, a następnie przeanalizowaniu wideo tak, że możliwa była statyczna weryfikacja efektywności działania narzędzi płatniczych.

Łącznie dokonano pomiaru 463 transakcji, w tym 129 zbliżeniowych za pomocą karty płatniczej, 128 mobilnych NFC, 109 spojrzeniem od PayEye i 97 gotówkowych. Ocena szybkości przeprowadzonych w ten sposób transakcji została zbadana zarówno z perspektywy klienta jak i sprzedawcy. Szczegółowo przeanalizowano cały proces płatniczy.

Badaniem oraz optymalizacją procesów zakupowych i płatniczych w sieciach handlowych zajmujemy się z powodzeniem już od 14 lat. W tym projekcie po raz pierwszy włączyliśmy do testów płatności oparte o biometrię oka i twarzy. Było to jedno z najciekawszych wyzwań z jakimi mieliśmy okazję ostatnio się mierzyć – powiedział dr hab. Michał Polasik, prof. UMK, prezes Technology For Mobile, którego słowa przytacza prnews.pl.

Pod względem szybkości z jaką dokonywana jest płatność, liderem jest technologia opracowana przez polską firmę PayEye. Marka z Wrocławia określa swoją technologię  jako innowacyjną, bezpieczną i szybką. Przeciętnie proces płacenia za pomocą biometrycznego skanu siatkówki oka zajmował w lokalach gastronomicznych 22,96 sekundy. Przeprowadzone badanie pokazuje innowacyjność metody płatności biometrią.

Skanowanie oka w praktyce

Najszybsza metoda płatności, czyli zapłata dzięki skanowi oka, to tak naprawdę po prostu zrobienie zdjęcie oka. Miejsce obsługi klienta musi być wyposażone w specjalnie przeznaczony do tego terminal. Urządzenie robi fotkę, usuwa ze zdjęcia szumy oraz rzęsy, powieki oraz białko oka, aby zbadać tęczówkę. Badanie polega na podzieleniu zdjęcia tęczówki na bloki, co pozwala systemowi na wybranie unikalnych cech tęczówki osoby płacącej. Następuje porównanie tych cech z informacjami zebranymi w bazie danych. Dopiero po wykazaniu zgodności z zasobami bazy płatność zostanie wykonana. Brzmi skomplikowanie, ale jednak jak wynika z testów - jest to najszybciej działający system płatności.

Na oficjalnej stronie PayEye możemy przeczytać:

Dzięki zastosowaniu podwójnego uwierzytelnienia, nasze rozwiązanie może być zastosowane globalnie bez ryzyka jakiejkolwiek pomyłki, niezależnie od ilości użytkowników w bazie.

Zainteresowane osoby mogą też sprawdzić mapę z wyszczególnionymi punktami obsługującymi już płatność okiem. Są to bary, restauracje i sklepy. Znajdują się one we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie i Gdańsku, a firma zapowiada stopniowe wprowadzanie tej funkcjonalności do kolejnych miast. Aby móc korzystać z funkcjonalności oferowanej przez firmę, trzeba pobrać odpowiednią aplikację.

W tym roku zwycięzca testów czyli wrocławska firma PayEye wprowadzi na rynek wielofunkcyjne terminale do wszystkich trzech transakcji online. Mają to być pierwsze na świecie, multifunkcyjne terminale płatnicze, obsługujące zarówno transakcje z kartami płatniczymi, zbliżeniowe, jaki i biometryczne. Jeszcze jedną nowością będzie PayEye Zone. Ma to być specjalna strefa, w której użytkownicy i firmy korzystające z takiej formy płacenia będą mogli się ze sobą komunikować wykorzystując ekosystem PayEye. Wszystkie te elementy mają być dostępne w ramach jednej aplikacji.