Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Seniorzy muszą uważać, ZUS może obniżyć ich emerytury. Już od marca ważne zmiany
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 03.02.2024 16:35

Seniorzy muszą uważać, ZUS może obniżyć ich emerytury. Już od marca ważne zmiany

Banknoty
BiznesINFO

Nadchodzące miesiące mogą okazać się sporym zaskoczeniem dla wielu seniorów. Zmianie ulegną bowiem istotne limity, od których zależy wysokość świadczenia emerytalnego. W skrajnych przypadkach ZUS może nawet podjąć bardzo niekorzystną dla emeryta decyzję.

Zmiany w emeryturach coraz bliżej. Seniorzy muszą o tym wiedzieć

Marzec jest miesiącem dwóch ważnych zmian dla emerytów. Tą bardziej znaną jest oczywiście waloryzacja emerytur, która ma miejsce na początku miesiąca i jest zdecydowanie bardziej pozytywna dla seniorów - w górę idą bowiem ich świadczenia.

Jak jednak zauważa serwis businessinsider.com.pl, mniej znaną i znacznie mniej korzystną zmianą jest korekta limitów, które obowiązują emerytów. Od ich poziomu zależy bowiem, czy świadczenie emerytalne danej osoby zostanie obcięte, czy też w ogóle zawieszone.

680 złotych więcej dodatku do emerytury. Otrzymają go tylko nieliczni

Nowe progi emerytur od marca

Chodzi konkretnie o progi, jakie obowiązują seniorów dorabiających do wcześniejszych emerytur. Limity obowiązują te osoby, które mają m.in. emerytury pomostowe. Osiągnięcie wieku emerytalnego znosi te ograniczenia.

Limity dorabiania uzależnione są od wysokości średniego wynagrodzenia w miesiącu w kwartale poprzedzającym zmianę. Konkretny poziom progu ustalono na 70 proc. kwoty średniej pensji - po jego osiągnięciu, świadczenie jest pomniejszane. 

Absolutnym limitem jest z kolei 130 proc. średniej wypłaty - ten próg powoduje już zawieszenie emerytury w ogóle.

Seniorzy muszą uważać. Ważne zmiany w emeryturach

Obecnie, tj. przed marcową korektą progów, limit 70 proc. wynosi dokładnie 5036,50 zł brutto, zaś próg 130 proc. jest równy kwocie 9353,50 zł brutto. Te poziomy obowiązują od początku grudnia zeszłego roku.

Zmiana progów wejdzie w życie w marcu, zgodnie z zasadą aktualizacji progów co kwartał. Konkretne kwoty będą znane tuż po publikacji danych dotyczących średnich pensji przez Główny Urząd Statystyczny, co ma nastąpić 9 lutego.

źródło: businessinsider.com.pl