BiznesINFO.pl
Putin

Domena publiczna

Sankcje nałożone na Rosję przynoszą skutki. Zmalały wpływy do budżetu

20 Lipca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Udostępnij:

Nałożone na Rosję sankcje są trudne dla Europy, mimo to przynoszą skutki. Sankcje mocno nadszarpnęły rosyjską gospodarkę. 

Skutki sankcji dla Europy

Kiedy Unia Europejska nałożyła embargo na rosyjską ropę i gaz, wiadome było, że nie tylko Rosja odczuje skutki sankcji. 

Przede wszystkim mocno odczuwalny jest kryzys energetyczny, ale rządzący podejmują wszelkie możliwe środki, by zapewnić Europie surowce energetyczne, a ostatecznie uniezależnić się od dostaw z Rosji. W tym tygodniu szefowa KE podpisała kontrakt na dostawy gazu z Azerbejdżanu. Do Unii Europejskiej trafi stamtąd dwukrotnie więcej gazu.

Sankcje osłabiają Rosję

Jak zaznacza w rozmowie z Onetem dr Wiktor Sokała, sankcje nałożone na Rosję spełniają swoją rolę. Sankcje uderzyły w branże uzależnione od technologii importowanych z krajów zachodnich. Przykładowo Rosja sprowadzała z zagranicy dużo części samochodowych, co mocno odczuła branża motoryzacyjna.

– Rosja już kilka tygodni temu musiała drastycznie obniżyć wymagania techniczne dla produkowanych u siebie samochodów, cofając się do standardów bezpieczeństwa z wczesnych lat 90. – mówi Onetowi wicedyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Polityk Publicznych UJK w Kielcach.

Rosja straciła także klientów swojego gazu i ropy, tymczasem wpływy od państw europejskich stanowiły znaczną część jej budżetu. Jak donosi serwis telegraph.co.uk, Kreml już okroił swoje wydatki o 557 mld rubli, cięcia na 2023 rok stanowią 2 % całości budżetu. Są jednak oznaką ekonomicznego ciosu związanego z prowadzeniem wojny.

Na sytuację Rosji wpływają ograniczenia dotyczące przywozu i wywozu niektórych towarów. Według raportu Banku Światowego PKB w Rosji ma spaść nawet o 11 %. 

"O wyniku konfliktu rozstrzygnie jednak na końcu to, "kto dłużej wytrzyma – Europejczycy, których cała gospodarka ucierpi wskutek kryzysu energetycznego, czy Rosja, której gospodarka straciła dostęp do wielkiego i lukratywnego rynku światowego" – stwierdza Busse.

Tagi:

Rosja

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Flaga ONZ

Polska i Świat

Rezolucja potępiająca aneksję terytoriów Ukrainy odrzucona. Rosja skorzystała z prawa weta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Michał Dworczyk złożył rezygnację. Już nie jest szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Czytaj więcej >
Piraci zaatakowali statek "Port Gdynia"

Polska i Świat

Wprowadzono drugi stopień zabezpieczenia portów morskich

Czytaj więcej >
sejm

Polska i Świat

Debata o wydłużeniu kadencji samorządów. Tylko PiS głosuje za projektem

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >