Sąd odrzuci pismo za brak adresu e-mail
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 5 Listopada 2019

Sąd nie rozpatrzy Twojej sprawy z jednego, zaskakującego powodu. Lepiej o tym wiedzieć

Sąd nie będzie rozpatrywał sprawy, jeśli powód i pozwany nie umieszczą w pozwie i odpowiedzi aktualnego adresu e-mail lub nie złożą oświadczenia, że go nie posiadają.

Sąd odrzuci pismo za brak e-maila

Sąd nie rozpatrzy sprawy gospodarczej, jeśli powód i pozwany nie wskażą w pozwie i odpowiedzi aktualnego adresu e-mail lub nie złożą oświadczenia, że go nie posiadają - informuje “Rzeczpospolita”.

Niezastosowanie się do tego przepisu będzie oznaczać brak formalny pisma. Nowe rozporządzenie zacznie obowiązywać o 7 listopada 2019 roku. Obowiązek wskazania adresu e-mail to konsekwencja nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. W pierwszej kolejności sąd nakaże stronie uzupełnienie danych, a kiedy wyznaczony termin upłynie, zwróci pismo. Dzięki temu ustawodawca może sprawić, że sąd zyska możliwość szybkiego udzielania pouczeń stronom sprawy gospodarczej.

Jak pisze gazeta, pouczenia stron procesu, które nie są reprezentowane przez profesjonalnych pełnomocników w nowej sprawie gospodarczej mają wielkie znaczenie. W sytuacji, gdy nie zostaną udzielone przez sąd, strona może zostać uznana za pozbawioną możliwości obrony swoich racji, a to w konsekwencji może skutkować stwierdzeń nieważności procesu.

Seniorzy mają dostać 10 tys. zł Seniorzy mają dostać 10 tys. zł "na raz". Jest tylko jeden warunekCzytaj dalej

Nowe przepisy już za 2 dni

Od czwartku 7 listopada na mocy art. 132 kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnicy procesowi będą mogli składać w sądzie zgodne oświadczenia, że w trakcie postępowania będą dostarczać sobie pisma procesowe tylko przy pomocy wiadomości e-mail bądź faksu - podaje “Rzeczpospolita”.

Digitalizacja korespondencji w procesach sądowych to naturalna kolej rzeczy. Dzięki cyfrowej formie przekazywania pism sądowych postępowania będą mogły odbywać się szybciej i sprawniej niż w przypadku tradycyjnej pocztowej wymianie pism. Spadną też koszty samego procesu. Wydaje się więc, że nowe przepisy mogą pozytywnie wpłynąć na postępowania sądowe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje legendarna aktorka i piosenkarka. Fani pogrążeni w żałobie
  2. Fiat 126p był dumą FSM. Teraz doczeka się swojego następcy, pracują nad nim polscy projektanci
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News