Sąd nie rozpatrzy Twojej sprawy z jednego, zaskakującego powodu. Lepiej o tym wiedzieć
Sąd odrzuci pismo za brak e-maila
Sąd nie rozpatrzy sprawy gospodarczej, jeśli powód i pozwany nie wskażą w pozwie i odpowiedzi aktualnego adresu e-mail lub nie złożą oświadczenia, że go nie posiadają - informuje “Rzeczpospolita”.
Niezastosowanie się do tego przepisu będzie oznaczać brak formalny pisma. Nowe rozporządzenie zacznie obowiązywać o 7 listopada 2019 roku. Obowiązek wskazania adresu e-mail to konsekwencja nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. W pierwszej kolejności sąd nakaże stronie uzupełnienie danych, a kiedy wyznaczony termin upłynie, zwróci pismo. Dzięki temu ustawodawca może sprawić, że sąd zyska możliwość szybkiego udzielania pouczeń stronom sprawy gospodarczej.
Jak pisze gazeta, pouczenia stron procesu, które nie są reprezentowane przez profesjonalnych pełnomocników w nowej sprawie gospodarczej mają wielkie znaczenie. W sytuacji, gdy nie zostaną udzielone przez sąd, strona może zostać uznana za pozbawioną możliwości obrony swoich racji, a to w konsekwencji może skutkować stwierdzeń nieważności procesu.
Nowe przepisy już za 2 dni
Od czwartku 7 listopada na mocy art. 132 kodeksu postępowania cywilnego pełnomocnicy procesowi będą mogli składać w sądzie zgodne oświadczenia, że w trakcie postępowania będą dostarczać sobie pisma procesowe tylko przy pomocy wiadomości e-mail bądź faksu - podaje “Rzeczpospolita”.
Digitalizacja korespondencji w procesach sądowych to naturalna kolej rzeczy. Dzięki cyfrowej formie przekazywania pism sądowych postępowania będą mogły odbywać się szybciej i sprawniej niż w przypadku tradycyjnej pocztowej wymianie pism. Spadną też koszty samego procesu. Wydaje się więc, że nowe przepisy mogą pozytywnie wpłynąć na postępowania sądowe.