BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa ulica Jana Pawla II N/Z Ludzie w maseczkach na przejsciu dla pieszych przed Hala Mirowska

East News, Zofia i Marek Bazak

Pandemia wpłynęła na rynek pracy. Coraz więcej seniorów odsuwa emeryturę

16 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Rynek pracy zmienił się bardzo mocno w dobie pandemii koronawirusa. Młodzi pracy znaleźć nie mogą, a starsi pozostają na swoich stanowiskach pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Wielu seniorów woli nadal pracować zamiast odejść na zasłużony odpoczynek.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zmienił się rynek pracy w dobie pandemii

  • Dlaczego emeryci decydują się na pozostanie na swoich stanowiskach

  • Jak zmienił się rynek emerytalny w dobie pandemii

Rynek pracy w dobie pandemii koronawirusa

Pandemia koronawirusa wpłynęła nie tylko na zachowania Polaków, ale także na rynek pracy. Ten bardzo mocno się skurczył, a młodzi ludzie do tej pory bardzo często mają problemy ze znalezieniem pracy. Jednocześnie bardzo ciekawa sprawa kształtuje się w przypadku starszych, którzy zamiast przejść na emeryturę, pozostają w pracy na swoich dotychczasowych stanowiskach.

Dane pokazują, że obecnie na rynku pracy czynnych zawodowo jest ok. 16,5 mln osób, a pracujący emeryci stanowią 850 tys. całości, czyli jakieś 5 proc. Wydawać by się mogło, że jest to zaledwie ułamek, ale nic bardziej mylnego. Ekonomiści złudzeń nie mają i uważają, że to dużo. Dlaczego Polacy nie korzystają z prawa do emerytury i wciąż pozostają na rynku pracy?

Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje, że w Polsce coraz częściej mamy do czynienia z trendami panującymi w innych krajach Unii Europejskiej. Wydłuża się także długość życia, a wzmożoną aktywność zawodową obserwujemy u ludzi powyżej 55. roku życia.

Kolejną kwestią, że to właśnie starsi pracownicy przetrwali na rynku pracy jest fakt, że pandemia uderzyła bardziej w młode osoby.

- Kryzys na rynku pracy dużo bardziej uderzył w młodych. W efekcie to starsze pokolenia przejęły większą odpowiedzialność za utrzymanie gospodarstw domowych, gdyż to młodzi byli w sektorach, które straciły na kryzysie - mówi ekspert w rozmowie z "DGP".

Rynek pracy a emerytury

Pandemia koronawirusa wpłynęła także na liczbę przyznanych świadczeń emerytalnych. W 2020 r. liczba ta wyniosła 293 tys. i nie może równać się z rekordowymi 417 tys. przyznanych w 2017 r.

Eksperci wskazują, że COVID-19 nie popchnął Polaków ku bezpiecznej przystani emerytalnej, a wręcz przeciwnie. Polacy zamiast bronić się stałym świadczeniem, postanowili utrzymać pracę.

- W czasach niepewności, jeśli mamy zatrudnienie, które jest stałym źródłem dochodów, tak łatwo z niego nie zrezygnujemy. Dlatego część osób trwa na rynku pracy mimo zaplanowanego wcześniej przejścia na emeryturę. Okres kryzysu nie sprzyja zmianom - tłumaczy ekspert.

"Dziennik Gazeta Prawna" powołuje się także na dane GUS. Z tych wynika, że spadła liczba emerytur niższych niż minimalna. Wciąż nie przeprowadzono reformy, która pozwalałby na uniknięcie przyznawania emerytur groszowych.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Kreatywna inwestycja w kreatywny sektor

Czytaj więcej >
Bezrobocie w Polsce

Praca

Bezrobocie w Polsce. Najnowsze dane. Komentarz premiera Morawieckiego

Czytaj więcej >
Wypowiedzenie umowy zlecenia – terminy, przepisy

Praca

Spółka Agora planuje zwolnienia grupowe. Pracę ma stracić prawie 6 procent pracowników

Czytaj więcej >
Praca zdalna wkrótce stałym elementem Kodeksu pracy?

Praca

Praca zdalna dla rodziców dzieci do 4 roku życia. W niektórych przypadkach pracodawca będzie mógł odmówić

Czytaj więcej >

Praca

Gdzie zarobić kilkaset złotych na rękę za godzinę pracy. Świetnie płatne, mało znane zawody

Czytaj więcej >
dzieci w parku

Praca

Kodeks pracy przejdzie rewolucję. Minister zapowiedziała już zmiany, rodzice się ucieszą

Czytaj więcej >