Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Pandemia wpłynęła na rynek pracy. Coraz więcej seniorów odsuwa emeryturę
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 16.02.2021 01:00

Pandemia wpłynęła na rynek pracy. Coraz więcej seniorów odsuwa emeryturę

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa ulica Jana Pawla II N/Z Ludzie w maseczkach na przejsciu dla pieszych przed Hala Mirowska
East News, Zofia i Marek Bazak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zmienił się rynek pracy w dobie pandemii

  • Dlaczego emeryci decydują się na pozostanie na swoich stanowiskach

  • Jak zmienił się rynek emerytalny w dobie pandemii

Rynek pracy w dobie pandemii koronawirusa

Pandemia koronawirusa wpłynęła nie tylko na zachowania Polaków, ale także na rynek pracy. Ten bardzo mocno się skurczył, a młodzi ludzie do tej pory bardzo często mają problemy ze znalezieniem pracy. Jednocześnie bardzo ciekawa sprawa kształtuje się w przypadku starszych, którzy zamiast przejść na emeryturę, pozostają w pracy na swoich dotychczasowych stanowiskach.

Dane pokazują, że obecnie na rynku pracy czynnych zawodowo jest ok. 16,5 mln osób, a pracujący emeryci stanowią 850 tys. całości, czyli jakieś 5 proc. Wydawać by się mogło, że jest to zaledwie ułamek, ale nic bardziej mylnego. Ekonomiści złudzeń nie mają i uważają, że to dużo. Dlaczego Polacy nie korzystają z prawa do emerytury i wciąż pozostają na rynku pracy?

Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazuje, że w Polsce coraz częściej mamy do czynienia z trendami panującymi w innych krajach Unii Europejskiej. Wydłuża się także długość życia, a wzmożoną aktywność zawodową obserwujemy u ludzi powyżej 55. roku życia.

Kolejną kwestią, że to właśnie starsi pracownicy przetrwali na rynku pracy jest fakt, że pandemia uderzyła bardziej w młode osoby.

- Kryzys na rynku pracy dużo bardziej uderzył w młodych. W efekcie to starsze pokolenia przejęły większą odpowiedzialność za utrzymanie gospodarstw domowych, gdyż to młodzi byli w sektorach, które straciły na kryzysie - mówi ekspert w rozmowie z "DGP".

Rynek pracy a emerytury

Pandemia koronawirusa wpłynęła także na liczbę przyznanych świadczeń emerytalnych. W 2020 r. liczba ta wyniosła 293 tys. i nie może równać się z rekordowymi 417 tys. przyznanych w 2017 r.

Eksperci wskazują, że COVID-19 nie popchnął Polaków ku bezpiecznej przystani emerytalnej, a wręcz przeciwnie. Polacy zamiast bronić się stałym świadczeniem, postanowili utrzymać pracę.

- W czasach niepewności, jeśli mamy zatrudnienie, które jest stałym źródłem dochodów, tak łatwo z niego nie zrezygnujemy. Dlatego część osób trwa na rynku pracy mimo zaplanowanego wcześniej przejścia na emeryturę. Okres kryzysu nie sprzyja zmianom - tłumaczy ekspert.

"Dziennik Gazeta Prawna" powołuje się także na dane GUS. Z tych wynika, że spadła liczba emerytur niższych niż minimalna. Wciąż nie przeprowadzono reformy, która pozwalałby na uniknięcie przyznawania emerytur groszowych.