Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ruszyły masowe kontrole. Skarbówka zablokuje Twoje pieniądze
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 09.08.2024 09:26

Ruszyły masowe kontrole. Skarbówka zablokuje Twoje pieniądze

kontrola, Urząd Skarbowy
Fot. East News/Marek Bazak, Arkadiusz Ziółek

Nowe przepisy już obowiązują, a wraz z nimi zaczęły się kolejne kontrole. Urząd Skarbowy odwiedzi właścicieli domów. To ważna wiadomość przede wszystkim dla tych, którzy oferują lokale na wynajem krótkoterminowy. Co będzie sprawdzać skarbówka? Czy wynajmujący musi założyć firmę? Sprawdzamy szczegóły.

Nowe przepisy od lipca. Skarbówka przeprowadzi kontrole

Masowe kontrole w całej Polsce to efekt unijnej dyrektywy DAC7. Ustawa o raportowaniu przez e-platformy użytkowników sieci obowiązuje od 1 lipca 2024 roku i od tego czasu budzi obawy wynajmujących. Zwłaszcza w sezonie letnim nie brakuje osób, które udostępniają pokoje czy apartamenty, rzecz jasna za opłatą. W przypadku takiej działalności, Polacy muszą koniecznie pamiętać o podatku dochodowym. Rzecz w tym, że teraz to już nie jedyny obowiązek właścicieli nieruchomości.
 

Masz w domu ten dokument? Dostaniesz pieniądze na mieszkanie

Urząd Skarbowy zyska twoje dane albo zablokuje płatności

Co w praktyce oznaczają nowe przepisy? ”Raportowanie przez e-platformy użytkowników sieci” to w rzeczywistości nic innego, jak przekazywanie danych urzędowi skarbowemu przez takie portale jak Booking czy Airbnb. Do skarbówki trafiają więc wszystkie dane, które podajemy w serwisie — adres, miejsce i data urodzenia, NIP czy numer księgi wieczystej. Dzieje się to automatycznie, jeśli tylko sami udostępnimy te dane portalowi. Czy mamy prawo do nieprzekazania danych do urzędu?

Krótko mówiąc — nie. Jeśli z jakichś przyczyn właściciel lokalu zdecyduje się nie podać w serwisie ww. danych, w pierwszej kolejności zostanie zablokowana możliwość wypłaty środków będących wynagrodzeniem za wynajem. Jeśli to nie ”zmusi” nas do uzupełnienia informacji, w następnej kolejności zablokowane zostanie nasze konto.
 

Czy wynajmujący musi założyć firmę?

To kolejne pytanie, które nasuwa się w związku z nową ustawą. Czy aby wynajmować na Booking trzeba mieć firmę? Właściciele nieruchomości mają w tym zakresie pewną dowolność. Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów w rozmowie z serwisem wyborcza.biz, wynajmujący mogą rozliczać się w ramach najmu prywatnego. Jeśli zdecydują się na takie rozwiązanie, nie muszą zakładać firmy.

Wynajem w ramach działalności gospodarczej też ma jednak swoje mocne strony. Jako osoba prywatna zapłacimy ryczałt jedynie w wysokości 8,5%. Jako firma będziemy mieć jednak możliwość uwzględnienia kosztów przy rozliczeniu z urzędem skarbowym, np. w postaci kosztów remontu nieruchomości. Osoby prywatne nie będą mogły skorzystać z tego udogodnienia.