BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rozmowa kwalifikacyjna: jak dobrze wypaść? Podpowiadamy

23 Czerwca 2019

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Rozmowa kwalifikacyjna: jak dobrze wypaść? Nie oszukujmy się - to podstawa, jeśli chcemy myśleć na poważnie o pracy w danej firmie. Zrobienie właściwego wrażenia na rekruterach może nam otworzyć drzwi do kariery. W odwrotny sposób natomiast działa zrobien

Rozmowa kwalifikacyjna: jak dobrze wypaść? To bez wątpienia cel rozmowy kwalifikacyjnej najważniejszy. Oczarowanie rekruterów i zaprezentowanie się jako właściwy człowiek na właściwym miejscu, to podstawa sukcesu. Jak jednak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, by mieć pewność dobrego wyniku końcowego? Jest kilka czynników, na które powinniśmy byli zwrócić naszą uwagę.

Należy pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko pytania o pracę, nasze wyobrażenia na jej temat, nasze kompetencje i kwalifikacje. Podczas rozmowy jest także masa niewerbalnych elementów, które mają niebagatelny wpływ na rozmowę. Mowa tutaj o stroju, tonie wypowiedzi, mowie ciała, a nawet tym, o której się na rozmowę stawimy, czy też jak pachniemy.

Rozmowa kwalifikacyjna: jak dobrze wypaść

Przed samą rozmową kwalifikacyjną powinniśmy byli pamiętać o porządnym zrelaksowaniu się. Kąpiel, bieganiem, dobry serial - niezależnie od tego, co nas odpręża, powinniśmy pozwolić sobie na chwilę spokoju. Podczas rozmowy bowiem człowiek narażony jest na stres, dlatego też powinien przybyć na nią wypoczęty i gotowy na wyzwanie, jakim już jest sam wywiad. Już podczas samej rozmowy musimy natomiast uważać na naszą mowę ciała - utrzymujemy kontakt wzrokowy, a nie siedzimy z założonymi rękami, nie zakładamy nogi na nogę, a uściski dłoni kwitujemy uśmiechem.

Bez wątpienia należy pamiętać także o stroju - odpowiednie ubranie to podstawa, jeśli chcemy wywrzeć dobre wrażenie na rekruterach. Nie chodzi jednak o to, by wskawiać od razu w garnitur z kamizelką i buty w wypucowane niczym lustro. Wystarczy schludny i prosty strój - mężczyznom zaleca się koszulę i marynarkę, spodnie zaś nie muszą być od kompletu garnituru. Kobietom zaś poleca się spódnicę lub spodnie wraz z koszulą. Warto także zadbać o wygląd włosów, które nie powinny być potargane, a wszelki makijaż - delikatny.

Odpowiadamy na pytania w sposób wyczerpujący, ale zwięzły zarazem. Wypowiedzi szpikujemy konkretami, a nie pustymi frazesami. Staramy się także utrzymywać spokojny ton wypowiedzi i nie mówić w sposób zbyt chaotyczny, ani zbyt szybki. Kiedy będziemy mieli okazję, sami zadajemy pytania, które wcześniej najlepiej sobie wypisać na kartce i przynieść razem z notatnikiem, co pozwoli nam wyjść na osobę zorganizowaną.

Zdarzenia losowe mają miejsce cały czas, dlatego by się przed nimi zabezpieczyć, lepiej wyjść z domu zawczasu i zrobić spory zapas minut, by nie spóźnić się na rozmowę. Dobrze też wybrać komunikację miejską, a nie jechać własnym autem. Oczekujący nas rekruterzy mogą zrozumieć, że się spóźniliśmy, ale sam fakt spóźnienia, niezależnie czy z naszej winy, czy też nie, nigdy nie ma dobrego wpływu na naszą ocenę oczami rekruterów.

Tagi:

pracownicypracodawcyPolskapraca

Przemysław TerleckiAutor

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Praca

Zmiany w Kodeksie Pracy. Pojawią się nowe urlopy

Czytaj więcej >

Praca

KSeF będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Rząd podkreśla: to duża oszczędność

Czytaj więcej >

Praca

Mercedes umie wynagrodzić swoich pracowników. Gigant motoryzacyjny szykuje się do wypłat sowitych premii

Czytaj więcej >

Praca

Szykuje się ważna zmiana dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Mogą wreszcie dostać prawo pracy

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Praca

W tym zawodzie zarobisz nawet 90 tys. złotych miesięcznie

Czytaj więcej >

Praca

Netflix szuka personelu do prywatnych odrzutowców. Wynagrodzenie to nawet 385 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >