Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Rozmowa kwalifikacyjna: jak dobrze wypaść? Podpowiadamy
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 23.06.2019 02:00

Rozmowa kwalifikacyjna: jak dobrze wypaść? Podpowiadamy

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Rozmowa kwalifikacyjna: jak dobrze wypaść? To bez wątpienia cel rozmowy kwalifikacyjnej najważniejszy. Oczarowanie rekruterów i zaprezentowanie się jako właściwy człowiek na właściwym miejscu, to podstawa sukcesu. Jak jednak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, by mieć pewność dobrego wyniku końcowego? Jest kilka czynników, na które powinniśmy byli zwrócić naszą uwagę.

Należy pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko pytania o pracę, nasze wyobrażenia na jej temat, nasze kompetencje i kwalifikacje. Podczas rozmowy jest także masa niewerbalnych elementów, które mają niebagatelny wpływ na rozmowę. Mowa tutaj o stroju, tonie wypowiedzi, mowie ciała, a nawet tym, o której się na rozmowę stawimy, czy też jak pachniemy.

Rozmowa kwalifikacyjna: jak dobrze wypaść

Przed samą rozmową kwalifikacyjną powinniśmy byli pamiętać o porządnym zrelaksowaniu się. Kąpiel, bieganiem, dobry serial - niezależnie od tego, co nas odpręża, powinniśmy pozwolić sobie na chwilę spokoju. Podczas rozmowy bowiem człowiek narażony jest na stres, dlatego też powinien przybyć na nią wypoczęty i gotowy na wyzwanie, jakim już jest sam wywiad. Już podczas samej rozmowy musimy natomiast uważać na naszą mowę ciała - utrzymujemy kontakt wzrokowy, a nie siedzimy z założonymi rękami, nie zakładamy nogi na nogę, a uściski dłoni kwitujemy uśmiechem.

Bez wątpienia należy pamiętać także o stroju - odpowiednie ubranie to podstawa, jeśli chcemy wywrzeć dobre wrażenie na rekruterach. Nie chodzi jednak o to, by wskawiać od razu w garnitur z kamizelką i buty w wypucowane niczym lustro. Wystarczy schludny i prosty strój - mężczyznom zaleca się koszulę i marynarkę, spodnie zaś nie muszą być od kompletu garnituru. Kobietom zaś poleca się spódnicę lub spodnie wraz z koszulą. Warto także zadbać o wygląd włosów, które nie powinny być potargane, a wszelki makijaż - delikatny.

Odpowiadamy na pytania w sposób wyczerpujący, ale zwięzły zarazem. Wypowiedzi szpikujemy konkretami, a nie pustymi frazesami. Staramy się także utrzymywać spokojny ton wypowiedzi i nie mówić w sposób zbyt chaotyczny, ani zbyt szybki. Kiedy będziemy mieli okazję, sami zadajemy pytania, które wcześniej najlepiej sobie wypisać na kartce i przynieść razem z notatnikiem, co pozwoli nam wyjść na osobę zorganizowaną.

Zdarzenia losowe mają miejsce cały czas, dlatego by się przed nimi zabezpieczyć, lepiej wyjść z domu zawczasu i zrobić spory zapas minut, by nie spóźnić się na rozmowę. Dobrze też wybrać komunikację miejską, a nie jechać własnym autem. Oczekujący nas rekruterzy mogą zrozumieć, że się spóźniliśmy, ale sam fakt spóźnienia, niezależnie czy z naszej winy, czy też nie, nigdy nie ma dobrego wpływu na naszą ocenę oczami rekruterów.