Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rewolucja w zwolnieniach lekarskich: urzędnicy przestaną straszyć na L4. Co i kiedy się zmieni?
Sebastian Mikiel
Sebastian Mikiel 29.10.2024 17:47

Rewolucja w zwolnieniach lekarskich: urzędnicy przestaną straszyć na L4. Co i kiedy się zmieni?

zwolnienie lekarskie, l4
Freepik/pressfoto

Od przyszłego roku czekają nas przełomowe zmiany w przepisach dotyczących zwolnień lekarskich. Nowe regulacje pozwolą chorym pracownikom na wykonywanie drobnych czynności bez ryzyka utraty zasiłku - w tym na przykład… pracę. Sprawdź, co dokładnie się zmieni i co może to oznaczać dla zatrudnionych.

Większa swoboda na L4 – nowe przepisy pozwolą dorobić podczas zwolnienia

Rząd pracuje nad reformą, która ma wprowadzić elastyczniejsze zasady dotyczące zwolnień lekarskich. Według informacji przekazanych przez „Dziennik Gazetę Prawną” (DGP), zmiany obejmą nie tylko procedury orzecznictwa, ale także poszerzą zakres dopuszczalnych działań, jakie może podejmować pracownik będący na L4. Dotychczasowe przepisy były bardzo restrykcyjne – pracownik przebywający na zwolnieniu nie mógł wykonywać żadnych czynności, które mogłyby być uznane za „niezgodne z celem zwolnienia”. W praktyce oznaczało to zakaz jakiejkolwiek aktywności zawodowej, nawet w przypadku drobnych formalności.

Chorujący pracownicy mogą liczyć na poluzowanie przepisów” – wskazuje DGP, co ma oznaczać, że chory pracownik będzie mógł wykonywać incydentalne czynności, takie jak podpisywanie dokumentów czy odbiór listów przewozowych, bez obaw o utratę świadczenia z ZUS. To duża zmiana, zwłaszcza dla osób, które muszą okazjonalnie realizować pewne formalności związane z zatrudnieniem.

Intel zwalnia, zamiast zatrudniać. W Polsce setki osób na bruk XXII Ventures jednoczy klientów i wizjonerów branży na przełomowym spotkaniu “Experience The Future”

L4, a praca w drugim miejscu zatrudnienia – nowe możliwości dla pracowników

Jedną z kluczowych nowości jest możliwość wykonywania pracy u jednego pracodawcy, nawet gdy przebywa się na zwolnieniu lekarskim z innego miejsca zatrudnienia. DGP wyjaśnia, że pracownik z dwoma etatami, będący na zwolnieniu lekarskim z jednego z nich, będzie mógł nadal realizować obowiązki zawodowe u drugiego pracodawcy, pod warunkiem, że lekarz wyrazi zgodę na taki krok.

Wprowadzenie tego rozwiązania oznacza zniesienie dotychczasowego zakazu pracy na rzecz drugiego pracodawcy, co zdaniem ekspertów może ułatwić życie osobom posiadającym więcej niż jedno źródło dochodu. Przykład: pracownik, który prowadzi działalność gospodarczą obok etatu, będzie mógł kontynuować swoją pracę w firmie, nawet przebywając na L4 z etatu, o ile tylko lekarz uzna to za zgodne z procesem leczenia.

Drobne obowiązki w czasie zwolnienia – incydentalne czynności będą dozwolone

Ubezpieczony nie straci prawa do zasiłku chorobowego także wtedy, gdy podczas kontroli nie zastanie go w domu – pod warunkiem, że udokumentuje swoją nieobecność ważnym powodem, np. wizytą lekarską lub innym działaniem związanym z leczeniem. Nowelizacja przepisów o zwolnieniach lekarskich może mieć istotny wpływ na życie codzienne pracowników oraz zwiększyć elastyczność na rynku pracy. Zwłaszcza w obliczu stale rosnącej liczby kontroli ZUS i - w konsekwencji restrykcyjnego prawa - kolejnych decyzji o cofnięciu lub pomniejszeniu świadczeń.

Kto za tym stoi?

Projekt ustawy luzującej restrykcje ZUS został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych już w sierpniu br. Projekt opracował Sebastian Gajewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. W piątek 25 października resort opublikował uzasadnienie projektu i ocenę skutków regulacji. Zanim nowe prawo wejdzie - ministerstwo czeka na opiniowanie ze strony pozostałych resortów, organizacji pracodawców i związków zawodowych. Później nowe prawo będzie głosowane w Sejmie, planowo - jeszcze w tym roku.