Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rewolucja w prawie spadkowym już 15 listopada. Niektórzy stracą prawo do dziedziczenia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.11.2023 15:15

Rewolucja w prawie spadkowym już 15 listopada. Niektórzy stracą prawo do dziedziczenia

Banknoty
Pixabay

Szykują się spore zmiany w sprawie spadkowym, które będą dotyczyły między innymi osób małoletnich oraz ubezwłasnowolnionych. Od kiedy te modyfikacje wejdą w życie i co dokładnie będą zakładały?

Zmiany w prawie spadkowym

Jedną z ważnych i bardzo potrzebnych zmian jest skrócenie czasu trwania postępowań spadkowych. Kolejne modyfikacje dotkną tzw. trzecią grupę spadkową, czyli dziadków spadkodawcy, a także ich zstępnych, czyli potomków. Krąg spadkobiorców ma zostać zawężony do dziadków, rodzeństwa rodziców i ich zstępnych. Nowelizacja Kodeksu cywilnego wchodzi w życie już 15 listopada.

Seniorzy mają powody do radości. Emerytury będą wyższe nawet o kilkaset złotych

Czego będzie dotyczyła nowelizacja?

Zmiany zakładają wyłączenie z dziedziczenia krewnych, którzy często nie utrzymują dobrych relacji ze spadkodawcą. Chodzi tu o dalszych zstępnych dziadków, czyli tzw. cioteczne lub stryjeczne wnuki oraz dalsze pokolenia. 

Będzie można także odsunąć od spadku osoby, które nie wykonywały wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego oraz nie opiekowały się spadkodawcą.

Zmiany w oświadczeniach o przyjęciu lub odrzuceniu spadku

Na ten moment spadkobiorca ma na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku sześć miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Od 15 listopada będzie możliwość zawieszenia tego terminu wtedy, gdy jego złożenie będzie wymagało zezwolenia sądu opiekuńczego. Jeśli rodzic kiedyś sam odrzucił spadek, będzie mógł odrzucić spadek za dziecko bez zgody sądu.

Tagi: spadek