Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ogromna suma na nagrody dla żołnierzy. Mariusz Błaszczak właśnie podjął decyzję
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 09.11.2023 08:32

Ogromna suma na nagrody dla żołnierzy. Mariusz Błaszczak właśnie podjął decyzję

Mariusz Błaszczak
Piotr Molecki/East News

Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, właśnie podjął jedną z ostatnich decyzji w swojej kadencji. Podpisał dokument przewidujący zwiększenie funduszy na nagrody dla żołnierzy zawodowych, a środki mają zostać przyznane jeszcze w tym roku.

Nagrody dla żołnierzy zawodowych

Jak ustalił Fakt, w tym roku w budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej przewidziano na nagrody dla żołnierzy zawodowych kwotę wynoszącą dokładnie 83,1 mln złotych. W ubiegłym roku na ten sam cel przeznaczono 202 mln złotych.

Seniorzy mają powody do radości. Emerytury będą wyższe nawet o kilkaset złotych

Mariusz Błaszczak podjął decyzję

7 listopada w Dzienniku Urzędowym resortu obrony pojawiła się decyzja, która zakłada wprowadzenie zmian w budżecie. Kwota przewidziana na nagrody uznaniowe uległa zmianie i wynosi teraz 279 mln 211 tys. zł. Pod tą decyzją podpisał się sam Mariusz Błaszczak.

Fakt podkreśla, że w tym roku resort obrony dwukrotnie dokonywał zmian tej sumy. Początkowo została zwiększona z 83,1 mln zł do 103,9 mln zł, a następnie do 155,4 mln zł. Ostatnia podwyżka była związana z wypłatą nagród z okazji święta Wojska Polskiego.

Komu zostaną przyznane nagrody uznaniowe?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z 12 lipca 2023 roku, nagrody uznaniowe są przyznawane między innymi w związku z przejawianiem inicjatywy w służbie albo wykonywaniem zadań służbowych wymagających szczególnie dużego nakładu pracy. 

- Nagrody uznaniowe mogą być przyznane żołnierzom zawodowym w szczególności w związku z przejawianiem inicjatywy w służbie albo wykonywaniem zadań służbowych wymagających szczególnie dużego nakładu pracy, w tym poza określonym czasem służby, w skróconych terminach lub warunkach szczególnie utrudnionych - czytamy na stronie resortu obrony.