Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rewelacyjne wieści dla kierowców. Kolejna autostrada za darmo
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 19.05.2024 11:10

Rewelacyjne wieści dla kierowców. Kolejna autostrada za darmo

autostrada
Fot. Marek BAZAK/East News

Od 2027 roku kierowcy samochodów osobowych i motocykli będą mogli korzystać z autostrady A4 na odcinku Katowice-Kraków bez opłat. Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało o nieprzedłużaniu umowy z obecnym zarządcą, co oznacza, że trasa ta przejdzie pod zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To ważny krok w kierunku ujednolicenia zasad korzystania z dróg w Polsce, co ma na celu zwiększenie komfortu i wygody dla kierowców.

Bez opłat za przejazd

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że po wygaśnięciu obecnej umowy koncesyjnej w 2027 roku, odcinek autostrady A4 między Katowicami a Krakowem stanie się darmowy dla samochodów osobowych i motocykli. Rzeczniczka resortu, Anna Szumańska, poinformowała, że umowa z obecnym zarządcą, firmą Stalexport Autostrada Małopolska SA, nie będzie przedłużona.

Nawet 12 tys. zł mandatu za brak OC. Wkrótce kierowcy zapłacą jeszcze więcej Nowy Transit Courier: więcej miejsca na rozwój twojej firmy

Zmiana zarządcy autostrady A4

Po zakończeniu umowy koncesyjnej, kontrolę nad A4 Katowice-Kraków przejmie Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. Szumańska podkreśliła, że odcinek ten zostanie objęty całościową polityką poboru opłat na sieci dróg zarządzanych przez państwo, co oznacza brak opłat dla osobówek i motocykli. Przejazd tym odcinkiem autostrady będzie odbywał się na takich samych zasadach, jak na innych drogach zarządzanych przez państwo.

ZOBACZ TAKŻE: Tych warzyw i owoców z Polski w tym roku nie będzie. Hodowcy liczą wielkie straty

Polityka darmowych autostrad w Polsce

W Polsce wszystkie drogi ekspresowe są darmowe dla pojazdów osobowych i motocykli. Od 1 lipca 2023 roku, również odcinki autostrad zarządzane przez GDDKiA, takie jak A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica, są bezpłatne. 

Sieć dróg płatnych zarządzanych przez GDDKiA, licząca prawie 3700 km, nie była powiększana od 2017 roku. Opłaty za przejazd dotyczą jedynie pojazdów o masie powyżej 3,5 tony, takich jak ciężarówki i autobusy.